Blog

Meta Platforms (Facebook) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

July 17, 2022
Meta Platforms (Facebook) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği
Makaleyi sesli dinle

Meta Platforms, merkezi Kaliforniya eyaletinde bulunan bir sosyal medya holding şirketi olarak faaliyet gösteriyor. 2020 rakamlarına göre tüm dünyada en çok tercih edilen sosyal medya şirketleri arasında yer alan Facebook, Instagram ve Whatsapp, bu firmanınbünyesinde hizmet veriyor. 

Şirket, son dönemde sanal gerçeklik destekli sosyal medya projeleriyle de adından sıkça bahsettirmiştir. Şirkete yatırım yapan kuruluşlar arasında Vanguard Group Inc, Blackrock INC, State Street Corporation, FMR, LLC ve Capital World Investors yer alır. Vanguard Group Inc, 30 Aralık 2021 tarihi itibariyle şirketin en büyük hissedarı konumuna geldi. Facebook, ünlü mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ı 2014 yılında satın aldı. Fotoğraf temelli sosyal medya uygulaması Instagram ise 2012 yılında satın aldı.

CEO: Mark Zuckerberg

Çalışan Sayısı: 52,534

Merkezi: One Hacker Way Menlo Park, CA 94025 USA

Kuruluş Tarihi: 2004 – 2021

Sektör: Sosyal medya, medya, teknoloji

Popüler Ürünler: Facebook, Instagram, Whatsapp

Meta Platforms Kuruluşu

Şirketin temelleri, Facebook’a dayanıyor. 2004 yılında Mark Zuckerberg öncülüğünde kurulan Facebook, kısa süre sonra tüm dünyada en çok tercih edilen sosyal medya siteleri arasında yer almayı başardı. Firmanın kurucusu Zuckerberg, 2021 Ekim ayında yaptığı bir açıklamayla Facebook’un isminin değiştiği ve Meta adını aldığını duyurdu. Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaya göre Meta, “metaverse” denilen virtüel gerçeklik destekli bir sanal dünya yaratımını hedeflediyor.

Meta Platforms (Facebook) Hisse Senedi Fiyatı

Meta Platforms Halka Arz

Facebook, 18 Mayıs 2012 tarihinde halka arz edildi ve ABD’deki önemli borsalardan biri olan NASDAQ’ta işlem görmeye başladı. Meta Platforms hisse değerleri, 2012 yılından beri düzenli olarak artmaktadır. 

Şirketin 2021 yılında toplam geliri 117 milyar dolara ulaştı.

Amerikan Borsalarından Hisse Senedi Nasıl Alınır? – 3 Basit Adım

Meta Platforms (Facebook) Hisse Grafiği

Meta Platforms İlk Ürün

Metaverse, şirketin ilk ürünü olarak kabul edilebilir. Her ne kadar firmanın temeli Facebook’a dayanıyor olsa da Metaverse’ün bu isim altında yayınlanan ilk ürün olacağı söylenebilir. Metaverse, firma bünyesindeki sosyal medya platformlarının imkânlarını sanal gerçeklik ortamına taşıyan bir projedir. Bu projenin amacı, sınırları kaldıran sanal bir dünya inşa etmek olarak ifade ediliyor. 

Meta Platforms En Popüler Ürün

Facebook, Instagram ve Whatsapp, firmanın en popüler ürünleridir. Bu platformlar milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. 

Meta Platforms Yan Kuruluşları

Facebook, Instagram ve Whatsapp, şirketin en çok bilinen yan kuruluşlarıdır. Holding, bünyesinde bu platformlar dışında çeşitli firmaları da barındırıyor. Novi Finance, Oculus VR, Giphy ve Privatecore da şirketin yan kuruluşları arasında yer alıyor.

Meta Platforms (Facebook) Hisse Senedi Analizi

Tüm Meta Platforms (Facebook) haberlerine Midas’tan ulaşabilirsin. Haberler Hisse Fiyatlarının düşmesinde ve artmasında oldukça önemli yere sahiptir. Şirket haberlerini takip ederek hisse fiyatı yorumunu kendin yapabilirsin.

Ek olarak Midas Akademi ve Borsa Terimleri Sözlüğü ile kendini finans alanında geliştirebilirsin.


Benzer İçerikler