Yatırım Fonları Midas’ta!

TEFAS fonlarına Midas yatırım hesabınla yatırım yapmaya hemen başla. Üstelik
Midas’ta yatırım fonlarını keşfetmek ve işlem yapmak çok kolay!

Tek platformda incele
ve yatırım yap

İlgilendiğin yatırım fonlarına dair bilmen gereken her şey tek platformda. Yatırıma hemen başla, fon yatırım sürecini adım adım takip et.

Tema ve koleksiyonlarla
fonları keşfet

Yapay zekâdan geleceğin teknolojilerine, en popülerlerden en çok kazandıran fonlara kadar çeşitli kriterlerle hazırlanan tema ve koleksiyonlarla fon dünyasını kolayca keşfet.

Fon yatırımında
masraf ödeme

Midas yatırım hesabınla, TEFAS fonu alım-satım işlemlerini
komisyonsuz yap; hesap işletim ve saklama ücreti gibi hiçbir masraf ödeme.

Sıkça Sorulan Sorular

Aklına takılan tüm soruların cevabı burada

Yatırım fonu nedir?

Yatırım fonu, birçok kişinin bir araya gelip paralarını ortak bir havuzda topladığı ve bu havuzdaki paraların, uzman bir fon yöneticisi tarafından çeşitli finansal yatırım araçlarında değerlendirilmesi esasına dayanan bir yatırım aracıdır. Bu fonlar; hisse senetleri, tahviller, kıymetli madenler veya diğer yatırım araçları gibi çeşitli finansal enstrümanlara yatırım yapabilmektedir. Yatırım fonları; yatırımcılara, risklerini dağıtma ve çeşitlendirme, uzman yönetim ve düşük maliyetli yatırım yapma gibi avantajlar sunar.

Yatırım fonları, yatırımcılara geniş bir yatırım aracı yelpazesi sunar. Bunlar, fonun türüne ve stratejisine bağlı olarak çeşitlenir. Yatırım yapılan ürünler arasında yerli ve yabancı hisse senetleri, kamu ve özel sektör tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolar, altın ve diğer kıymetli madenler, kısa-orta vadeli mevduatlar ve mevduat sertifikaları hatta başka fonlar dahi bulunur. Dilediğin fonun fon izahnamelerinden ve yatırımcı bilgi formlarından o fonla ilgili detaylara ulaşabilirsin.

Midas, Tefas’ta işlem gören yatırım fonları işlemlerinden herhangi bir komisyon almaz. Ancak fon yönetimi karşılığında, ilgili yatırım fon kurucusu tarafından fon yönetim ücreti tahsil edilir.
Fon yönetim ücreti, her gün için fon toplam değerinin belirli bir oranı olarak hesaplanır ve fonun içinden tahsil edilir. Diğer bir deyişle fon yönetim ücreti fon fiyatının içine yansıtılır ve fon yatırımcısından ayrıca alınmaz.
Fon yönetim ücreti oranlarına Midas uygulamasında bulunan, ilgili fonun Fon Detayları bölümünden ulaşabilirsin. Yönetim ücreti oranlarına fon izahnamelerinde ve yatırımcı bilgi formunda da yer verilmektedir.

Yatırım fonlarından elde edilecek getiri; seçilen fonun türüne, piyasa koşullarına ve yatırım yapılan varlıkların performansına bağlı olarak değişiklik gösterir. Yatırım fonunun portföyünde yer alan varlıkların değerindeki artış, fonun toplam değerini artırır. Bu durum da fonun birim pay fiyatının yükselmesini ve aradaki farktan getiri elde edilmesini sağlar. Diğer yandan yatırım fonları, portföylerindeki hisse senetlerinden elde edilen temettüleri ve tahvillerden veya diğer borçlanma araçlarından sağlanan gelirleri de toplar. Bu gelirler, fonun performansına ve yatırımcılara dağıtılacak getirilere katkıda bulunur. Ancak fonun geçmiş performansının gelecek dönem performansı için gösterge olamayacağını belirtmek isteriz.

Yatırım fonları, Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenlenir ve denetlenir. Yatırım fonlarının kurulması ve işletilmesi, “Sermaye Piyasası Kanunu” ile tebliğ ve yasal düzenlemeler kapsamında gerçekleşir. SPK, yatırım fonlarının kuruluşundan işleyişine, fon yöneticilerinin faaliyetlerinden fonların yatırımcılara sunduğu bilgilere kadar geniş bir yelpazede düzenlemeler yapar ve bu kurallara uyulup uyulmadığını denetler. Fonların güvenliği, kurucu kuruluşlardan bağımsız olarak sağlanır yani fonlar, kurucularının olası risklerinden etkilenmez. Yatırımcıların sahip olduğu fon katılım belgeleri Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda (MKK), fonların sahip olduğu menkul kıymetler ise Takasbank’ta güvenle saklanır.

Yatırıma Hemen Başlamak için

Midas Uygulamasını İndir