ABD Borsası Notları

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

June 10, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

Fed, yani ABD Merkez Bankası, dünyanın en etkili merkez bankalarından biri olarak ekonomi ve finans dünyasında büyük bir öneme sahiptir.

Fed, para politikası kararları ile ABD ekonomisinin yönünü belirler ve bu nedenle dünya çapında yatırımcılar ve analistler tarafından yakından takip edilir. 

Peki, Fed’in faiz kararı ne zaman açıklanacak ve beklentiler nasıl şekilleniyor? Birlikte inceleyelim.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Fed, faiz kararını düzenli olarak gerçekleştirdiği toplantılarda açıklar. Bu toplantılar genellikle her ayın sonunda veya iki ayda bir düzenlenir ve birçok ekonomik veri ve analiz göz önüne alınarak karar verilir. 

En yakın tarihli Fed toplantısı 11-12 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek ve faiz kararı 12 Haziran’da saat 21.00’de açıklanacak.

Piyasa Beklentisi Nasıl?

Fed toplantıları öncesinde ve sonrasında piyasalarda büyük bir volatilite gözlemlenebilir. Bu nedenle yatırımcılar ve analistler, Fed’in faiz kararına ilişkin beklentileri yakından takip ederler. Ayrıca dolar endeksi ve altın fiyatları da Fed faiz kararından etkilenir.

12 Haziran toplantısına dair beklentileri birlikte inceleyelim.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

FedWatch’a göre 12 Haziran’da gerçekleşecek toplantıda Fed’in politika faizini 5,25-5,50% oranında sabit bırakılması 99,4% ihtimalle fiyatlanıyor.

Faiz İndirimi Ne Zaman Başlayacak?

Gözler Fed’in faiz indirimine başlayacağı tarihte. 1 Mayıs’ta gerçekleşen son toplantıda Fed Başkanı Powell, karar sonrası yaptığı ılımlı açıklamalarla yatırımcıları heyecanlandırsa da ABD’de son açıklanan enflasyon verileri, fiyatların artış hızındaki soğumanın durduğuna işaret etti ve Fed’e ilişkin beklenti görünümünün bozulmasına neden oldu.

Yapışkan kalmaya devam eden enflasyon nedeniyle Fed’in 2024 içinde üç sefer yapması beklenen faiz indiriminin iki sefere gerilediği takip ediliyor. Fed Başkanı Powell da yaptığı son konuşmalarda dezenflasyon sürecinin devam edebilmesi için politika faizlerinin bir süre daha sıkı kalması gerektiğini belirtti.

Beklentinin çok altında kalan ABD 1Ç GSYH verisi ve güçlü kalmaya devam eden işgücü piyasası da Fed’e ilişkin beklentilerde karışıklığa neden oldu. Para piyasalarında Fed’in yılda 1 kez faiz indireceği ihtimali de fiyatlanmaya başladı.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

FedWatch’a göre Fed sıkı para politikasını kasım toplantısında gevşetebilir. Ekonomistlerin 46,8%’i 25 baz puan indirim ile Fed’in ilk parasal gevşeme hamlesine başlayacağını öngörüyor. Öte yandan 36,5%’lik kesim ise faizlerin sabit kalacağı beklentisinde bulunuyor.

Fed Faiz Kararı Sonrası Açıklamalar Önemli

Fed faiz oranı kararı kadar Fed Başkanı Powell’ın sözlü yönlendirmeleri de varlık fiyatlamaları için oldukça önemli. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını anlık olarak takip etmek istersen faiz kararı akşamında seni Midas Twitter (@getmidas) hesabında görmek isteriz!

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FedWatch