Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

Ocak 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

Fed, yani ABD Merkez Bankası, dünyanın en etkili merkez bankalarından biri olarak ekonomi ve finans dünyasında büyük bir öneme sahiptir.

Fed, para politikası kararları ile ABD ekonomisinin yönünü belirler ve bu nedenle dünya çapında yatırımcılar ve analistler tarafından yakından takip edilir. 

Peki, Fed’in faiz kararı ne zaman açıklanacak ve beklentiler nasıl şekilleniyor? Birlikte inceleyelim.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Fed, faiz kararını düzenli olarak gerçekleştirdiği toplantılarda açıklar. Bu toplantılar genellikle her ayın sonunda veya iki ayda bir düzenlenir ve birçok ekonomik veri ve analiz göz önüne alınarak karar verilir. 

En yakın tarihli Fed toplantısı 19-20 Mart tarihlerinde gerçekleşecek ve faiz kararı 20 Mart’ta saat 22.00’de açıklanacak.

Piyasa Beklentisi Nasıl?

Fed toplantıları öncesinde ve sonrasında piyasalarda büyük bir volatilite gözlemlenebilir. Bu nedenle yatırımcılar ve analistler, Fed’in faiz kararına ilişkin beklentileri yakından takip ederler. Ayrıca dolar endeksi ve altın fiyatları da Fed faiz kararından etkilenir.

20 Mart toplantısına dair beklentileri birlikte inceleyelim.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

FedWatch’a göre 20 Mart’ta gerçekleşecek toplantıda ağırlıklı beklenti 65,5% ihtimal ile Fed’in politika faizini 5,25-5,50% oranında sabit bırakacağı yönünde. Diğer yandan 34,5% ihtimalle 25 baz puanlık faiz indirimi bekleniyor.

Faiz İndirimi Ne Zaman Başlayacak?

Gözler Fed’in faiz indirimine başlayacağı tarihte. 31 Ocak’ta gerçekleşen son toplantıda Fed Başkanı Powell, “Mart ayında faiz indirimine gidilmesinin mümkün olacağını düşünmüyorum. Olası bir faiz indiriminin, faiz indirimi döngüsünü başlatıp başlatmayacağı verilere bağlı olacak.” ifadesiyle mart ayında faiz indirimi bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

FedWatch’a göre Fed’in sıkı para politikasını bir sonraki toplantı olan 1 Mayıs’ta gevşetmesi bekleniyor. Ekonomistlerin 61,8%’i 25 baz puan indirim ile Fed’in ilk parasal gevşeme hamlesine başlayacağını öngörüyor. 

Son Veriler ve Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları

Fed’in sıkı para politikasının devam etmesiyle enflasyonda soğuma devam ediyor. ABD’de 2023 yıl sonu enflasyonu 3,4% seviyesine gerileyerek Fed’in 2% hedefine gittikçe yaklaştı. Diğer yandan Fed’in faiz kararlarında enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi de aralıkta 3,2%’den 2,9%’a gerileyerek enflasyonun soğuduğu sinyalini verdi.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman? Beklentiler Nasıl Şekilleniyor?

Faiz indirimi için enflasyondaki soğumanın kalıcı olduğundan emin olmak istediklerini ifade eden Fed Başkanı Powell, “Eğer işgücü piyasasında bir zayıflık görürsek, bu durum faiz indirimi kararının lehine olur. Ancak aksi olursa ve enflasyonun daha yüksek olduğunu görürsek, faiz indirimleri ertelenir.” ifadesiyle işgücü piyasasının yakın takibinin de önemli olduğunu hatırlattı.

Fed Faiz Kararı Sonrası Açıklamalar Önemli

Fed faiz oranı kararı kadar Fed Başkanı Powell’ın sözlü yönlendirmeleri de varlık fiyatlamaları için oldukça önemli. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını anlık olarak takip etmek istersen faiz kararı akşamında seni Midas Twitter (@getmidas) hesabında görmek isteriz!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FedWatch

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti