Virman Nedir

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı şubesinde bulunan hesaplarınız arasında para transferi yaptığınızda virman işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Kişinin banka hesabında bulunan parayı ya da mevduatı kendine ait bir diğer hesaba aktarması virman işlemidir.

Virman işlemi basit bir örnekle açıklanabilir. Bir bankada maaş ve tasarruf için ayrı ayrı vadesiz mevduat hesaplarınız olduğunu farz edelim. Maaşınızdan belli bir tutarı mevduat hesabınıza aktardığınızda virman yöntemiyle transfer etmiş olursunuz. Tasarruf birikiminizden bankadaki diğer hesabınıza yapacağınız para transferi de aynı şekilde bu kapsam dâhilindedir. 

Aynı banka şubesindeki hesaplar arasında yapılan virman işlemi, EFT ve havaleden farklıdır. Ayrı bankalarda bulunan hesaplar arasında yapılan aktarımlar EFT olarak adlandırılır. Havale ve virman birbirine yakın gibi gözükse de bu ikisi arasında işlem şekli bakımından bir farklılık bulunur. Havale, aynı bankada açılmış farklı kişilere ait hesaplar üzerinden gerçekleştirilir. Virman ise tek bir kişiye ait hesaplar üzerinden gerçekleştirildiği için bu iki transfer yönteminden ayrılır.

Hisse Senedi Virman İşlemi

Bankadaki paranızı diğer hesaplarınıza aktarabileceğiniz gibi bir aracı kurumda bulunan hisse senetlerinizi virman ile bir başkasına gönderebilirsiniz. Bu yöntemi tercih ettiğinizde karşınıza iki farklı seçenek çıkar. Hisse senetlerinizi satıp 2 gün içerisinde hesabınıza geçen parayı yeni bir aracı kuruma aktarabilirsiniz. Bu parayla aynı hisseleri yeni aracı kurum üzerinden satın almanız mümkündür. Ancak transfer işlemi 2 günü bulabileceği için bu zaman zarfında senet fiyatlarının yükselme olasılığı söz konusudur. Bunun yerine cari yatırım virmanı yöntemiyle portföyünüzdeki varlıkları aktardığınızda yükselen hisse fiyatlarından etkilenmemiş olursunuz.

Bankadan bankaya hisse senedi transferi, risksiz bir virman işlemi olarak öne çıkar. Bu yöntem sayesinde hisse senetleri eski kurumdan yenisine doğrudan aktarılır. Böylece maddi kayıp oluşmadan portföyünüzdeki varlıkları başka bir bankaya transfer etmeniz mümkün olur. Virman işlemi ile hızlı, kolay ve kayıpsız bir şekilde hisse senedini başka bankaya aktarma imkânı bulabilirsiniz.

Virman Hesap Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Virman hesap, ödeme işlemleri için özel olarak kullanılan bir hizmet sağlayıcısıdır. Bu tür bir hesap yalnızca bankalar aracılığıyla değil aynı zamanda ödeme kurumlarında da açtırılabilir. 

Virman hesap; transfer, otomatik ödeme, nakit para yatırma ve çekme gibi işlemleri gerçekleştirmenize olanak sağlar. Üstelik bu hesap sayesinde nakit çek ve ödeme kartı gibi imkânlardan da yararlanılabilir. 

Virman hesabı, sadece ödeme işlemleri için kullanılır. Dolayısıyla ödeme hesabında bulunan fonların yatırım ve tasarruf araçlarını finanse etmek için kullanılması mümkün değildir. Ayrıca bu tür bir hesabın çek defteri ile kullanılması da söz konusu değildir. 

Virman hesabı, kullanıcıların kartla ödeme ve banka havalesi yapmasını mümkün hâle getirir. Bunun yanı sıra ATM’lerden para da çekilebilir. Virman hesabı, nakit para yatırma ya da banka havalesi yoluyla finanse edilebilmektedir. Birçok kurum, nakit yatırma ve çekme işlemleri için komisyon alır. Virman hesapla alınan ödeme kartlarıyla işlem yapmak ise ücretsizdir. 

Borçlu ve alacaklı taraflar karşılıklı basit bir ödeme şekli üzerinde anlaşma sağlayarak virman hesap yönetebilir. Bu hesap türü; nakit çekimleri, ödemeleri, transferleri ve tahsilatları tek bir merkezden yönetme imkânı sunar. Üstelik bu hesabı dilerseniz geleneksel bir bankadan ya da online olarak açabilirsiniz.

external link icon
growth (1)

En Yüksek Yıllık Kâr Büyümesi Açıklaması Beklenen Şirketler

Virman Talimatı Nasıl Yapılır?

Virman talimatı vermenin çeşitli yolları mevcuttur. Bu işlem için hesabınızın bulunduğu bankanın şubesine talimat verebilirsiniz. İlgili banka şubesine giderek virman için bilgilerinizi vermeniz ve vadesiz hesaplarınız arasında transfer yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Bu sırada transfer edilmesini istediğiniz tutarı ve meblağın aktarılacağı hesabın bilgilerini de şube yetkililerine iletmeniz gerekir. Üstelik banka şubelerinden yapılan virman işlemlerinde alt ve üst limit sınırı bulunmamaktadır. Virman talimatı verebileceğiniz saatler ve tercih edebileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

  • ATM’den virman talimatı – 7/24
  • Mobil bankacılık uygulamaları – 7/24
  • İnternet bankacılığı – 7/24
  • Banka şubesinden virman talimatı – 09.00 – 17.00

Dilerseniz banka şubesine giderek virman talimatı verebilir ya da bu işlemi evinizden gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Her iki türlü de hızlı ve güvenli şekilde para transfer etmeniz mümkündür. İşlem öncesindeki hesap bakiyesini ve aktarım yapacağınız meblağı kontrol ederek sorunsuz şekilde aktarım sağlayabilirsiniz.

Hesaptan Karta Virman İşlemi

Hesaptan karta virman, oldukça avantajlı bir seçenektir. Hesabın bulunduğu bankaya ait bir kredi kartı kullanılıyorsa bu yöntemle ekstre ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirmek mümkün olur. Böylelikle hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ödeme yapılabilir. Dilerseniz hesaptan karta virman için otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. 

Virman İşlemi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Virman işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Hesaplar arası para transferi yaparken meblağın alınacağı ve aktarılacağı hesaplar doğru seçilmelidir. Transfer kişisel hesaplarınız arasında gerçekleştirileceği için tutarla ilgili herhangi bir sorun olsa bile büyük bir sorun olmayacaktır. Geri virman ile hatalı işlemleri düzeltmek yalnızca birkaç dakikanızı alır.

Hisselerimi Midas Yatırım Hesabıma Nasıl Transfer Edebilirim?

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hisselerinizi Midas yatırım hesabına transfer etmek son derece kolaydır. Midas’ın mobil uygulaması üzerinden Borsa İstanbul yatırım hesabınızı açmanız yeterli olur. Ardından uygulama aracılığıyla virman talep formunu doldurarak eski aracı kurumunuza gönderebilirsiniz. BİST Hisselerini Midas yatırım hesabına taşıma işlemi için uygulamaya girdikten sonra karşınıza çıkan adımları takip ederek profil oluşturabilirsiniz.

Bankalardan Midas Yatırım Hesabına Virman İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalardan Midas yatırım hesabına virman yapmak son derece pratiktir. Farklı kurumlardaki yatırımlarınızı Midas yatırım hesabına hızlı ve kolay bir şekilde transfer edebilirsiniz. Öncelikle hisse senedi alım-satımları yapmanızı sağlayan Midas yatırım hesabını açmanız gerekir. Ardından Midas mobil uygulamasının profil sayfasında bulunan virman menüsüne girip bu işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Böylelikle banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan süreci pratik biçimde gerçekleştirmeniz mümkün olur.

Bazı bankaların çalışma prosedürleri, uygulama üzerinden yapılan hisse senedi virman fonksiyonuna uygun değildir. Bunun için banka şubesine gitmeniz ya da çalıştığınız kuruma e-mail atmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda izlemeniz gereken adımları da Midas’tan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Midas tarafından size iletilecek e-postadaki yönlendirmeleri takip ederek ekstra yardım almanıza gerek kalmadan süreci tamamlayabilirsiniz.

Virman Yazısı Örneği

Virman işleminin yapılması ya da hatalı işlemlerin geri alınması için ilgili finans kurumlarına dilekçe yazılmalıdır. Örneğin; yanlış bir hesap numarasına para transferi yapıldığında gönderilen hesap numarasının ve miktarın belirtildiği bir dilekçe yazılmalıdır. Paranın virmanla gönderileceği hesap ile kişinin kimlik ve iletişim bilgileri de evraka eklenmelidir. Kurumlar arası hisse virman yazısı örneği genel hatlarıyla şu şekildedir:

“X Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. nezdindeki hesabımda yer alan tüm hisselerimin Midas Menkul Değerler A.Ş. (Takasbank Kurum Kodu: MDS) nezdindeki XX numaralı hesabıma virman yapılmasını rica ederim. “

Hem dijital hem de fiziksel ortamlarda hazırlanan virman talep formlarında isim, soyad, tarih ve imza gibi kişisel bilgiler yer almalıdır. Bazı bankalarda virman işlemleri yalnızca şubeden gerçekleştirilirken birçok kurumda dijital platformlar aracılığıyla da yapılması mümkündür. Her iki durumda da virman talebi için gerekli bilgilerin yer aldığı talep formunun eksiksiz şekilde düzenlenmesi gerekir.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip hisseleri gösterir. Borsadaki aşağı ve yukarı yönlü...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit ya da yarı sabit kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından başvurulabilen bir para politikası aracıdır. Kısaca devalüasyon...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Kalanını İptal Et (KİE) Ne Demek?

Yatırımcılar, borsadaki alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için aracı kuruma birtakım emirler verir. Aracı kurumlar bu emirleri...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Tavan Fiyatı Nedir?

Borsa, kendi içinde farklı dinamikleri olan bir yapıdır. Bu anlamda kazanç oranını artırmak için borsada farklı uygulamalar...