Borsa İstanbul Notları

En Yüksek Yıllık Kâr Büyümesi Açıklaması Beklenen Şirketler

Şubat 21, 2024 • 5 dakika okuma süresi
En Yüksek Yıllık Kâr Büyümesi Açıklaması Beklenen Şirketler

2023 yıl sonuna ilişkin finansal raporlama dönemi, enflasyon muhasebesinin getirdiği zorluklar nedeniyle geçmiş dönemlere göre daha yavaş bir tempo ile ilerliyor. Yıllarca bu uygulamadan uzak kalan piyasa ise yeni raporlama koşullarına adapte olmaya çalışıyor.

Bu dönemde, aracı kurumların analizleri ışığında, 2022 yılına kıyasla yıllık net kâr büyüme tahminleri en yüksek olan şirketleri mercek altına aldık. 

👇🏻 İşte, konsensüs kâr tahminlerine göre gelecek dönemde en yüksek net kâr büyümesi kaydetmesi beklenen ilk 10 şirketin listesi:

En Yüksek Yıllık Kâr Büyümesi Açıklaması Beklenen Şirketler

📈 Hangi Şirketlerde Beklenti Enflasyonun Üzerinde?

TÜİK verilerine 64,77% olarak gerçekleşen enflasyon rakamı değerlendirilme adına önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kriterin yalnızca net kârını artıran şeklinde olup bir kıstas eklenmemesi reel bir mantık zeminine oturmayacaktır.

Sağlıklı olan şirketlerin enflasyonun üzerinde, reel anlamda kârını artırmaları ya da kâr beklentileri olmalıdır. bu anlamda yatırıma ayırılan tutarın alım gücünü artıracak şekilde değerlenmesi beklenir.

👉🏻 Listede yer alan 10 şirket arasında;

  • Türkiye Sigorta (TURSG)
  • Anadolu Efes (AEFES)
  • Mavi Giyim (MAVI)
  • Petkim (PETKM)
  • Türk Traktör (TTRAK)

olmak üzere 5 şirkette tahminler enflasyon üzerinde yıllık net kâr büyümesi gerçekleşeceği yönünde oluştu.

🎖️ Listede başı çekenler neler?

🥇 Ekonomik şartlara bakarak yüksek faiz oranlarının hakim olduğu ortamda kârlılığı paralel olarak artan sigortacılık sektöründe TURSG listenin ilk sırasında yer alıyor. Sektörden diğer şirketleri göremiyor olmamız beklentilerin düşük olmasından ziyade fazla sayıda araştırma kapsamına alınan sigorta şirketi olmamasından da kaynaklanmış olabilir. Sektör adına yeni girişim ve gelişmeler devam ediyorken sigortacılığın daha kapsayıcı şekilde uygulanması ve takibi, enflasyon oranına göre ücretlendirmelerde yapılan revizyonlar kârlılığı artıran bir diğer faktör olarak dikkat çekiyor.

🥈 Diğer taraftan gıda içecek sektöründe faaliyet gösteren AEFES’de ikinci sırada yerini almış durumda. Yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerinde pozitif seyrin devam ettiği şirkette artan turizm biracılık faaliyetlerinin güçlenmesinde önemli rol oynadı. Ayrıca Rusya tarafında gerçekleşen satın almalar bölgede tekelleşme yolunda önemli rekabet avantajı doğurabilir. İştiraki olan CCOLA’dan direkt konsolide olan güçlü kâr rakamlarının son dönemde finansalları önemli ölçüde desteklediği izlendi. İsrail – Filistin savaşından sonra CCOLA markasının yurt içinde boykot edilmesi gelecek dönemler adına yurtiçi operasyonları ne denli ölçüde etkilediği ya da etkileyebileceği merak konusu olmaya devam ediyor. Nihai kararlar oluşturmadan gelecek finansallarda gerçekleşen satış hacimlerinin incelenmesinde fayda olabilir.

🥉 MAVI tarafında 3. çeyrek finansalları incelendiği takdirde güçlenmeye devam eden nakit yapısı, düşüş trendinde olan finansal kaldıraç oranı pozitif anlamda karşımıza çıkan unsurlar arasında. marka bilinirliği ve sonucunda yüksek fiyatlama gücü olan Mavi Giyim, artan personel maliyeti gibi handikapları aşabileceği takdirde genel pozitif seyri devam ettirebilir. Online satışlar tarafında da güçlenmeye devam eden şirket, reklam ve marka bilinirliği adına çalışmalarına devam ediyor.

❓ Genel bakışta neler söylenebilir?

Listede başı çeken şirketler dışında da kimya, yazılım/bilişim, perakende market, sağlık, gıda ve otomotiv sektörlerinden şirketlerin yer aldığını görüyoruz. Ekonomik dengeler göz önünde bulundurularak, listede yer alan şirketlerin genel anlamda avantajlı olabilecek sektörlerden olduğu belirtilebilir.

💡 Bu çalışmadan hangi çıkarımda bulunabiliriz?

Bu çalışmadan yola çıkarak şirketlerin yukarıda belirtilen beklenti büyüme oranları kadar büyüme sağlayacakları konusunda nihai bir kararda bulunmak, şirketlerin ucuz ya da pahalı olduğu kanısında bulunmak kesinlikle yanlış, eksik ve yanıltıcı sonuçlar doğurabilir.

Sağlıklı olan çıkarım kâr büyüme beklentisi yüksek olan şirketleri tespit ederek tanımak ve daha kapsamlı araştırmalar yapmak üzere göz önünde bulundurmak olacaktır.

Önemli Hatırlatma: Metinde enflasyon üzeri büyüme beklentisi olan şirketler vurgulamasını değerlendirirken aracı kurumların tahmin oluşturmada paylaştıkları rakamın enflasyon muhasebesinden bağımsız beklentiler de olabileceği unutulmamalıdır. Buradan yola çıkarak beklenti rakamlarına operasyonel anlamda kârlılığı artıranlar olarak yorumlamak ve değerlendirmeye almak daha sağlıklı olabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000, Fintables.