AKENR Hisse - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

₺13,05

Güncel Fiyat

₺145.813.291,35

Günlük İşlem Hacmi
1G 1H 1A 3A 1Y 5Y

Günlük Değişim

₺0.03 (0.23%)

Keşfet
  • Keşfet
    • Midas’ı indirmek için QR kodu taratın

AKENR Hisse ve Finansal Bilgileri

Son İşlem Fiyatı

₺13,05

Satış

₺13,06

Günlük Değişim %

0,23%
Günlük Hacim (TL) ₺145.813.291,35
Taban ₺11,75

Haftalık En Yüksek

₺13,71

Aylık En Yüksek

₺17,31
F/K 2,06

Piyasa Değeri

₺9.515.590.200,00

Yabancı Oranı (%)

0,17%
Volatilite 3,07%

Açılış Fiyatı

₺13,04

Alış

₺13,05

Günlük Değişim (TL)

₺0,03
Tavan ₺14,35

Haftalık En Düşük

₺12,79

Aylık En Düşük

₺12,79
PD/DD 0,59

Sermaye

₺729.164.000,00
Net Kâr ₺4.612.400.798,00

AKENR - Şirket Hakkında

AKENR şirketiyle ilgili bilmen gerekenleri aşağıda bulabilirsin. AKENR ile ilgili tüm güncel haberler, analist yorumları ve analist tavsiyeleri ise Midas'ın Kulakları'nda seni bekliyor

CEO

SERHAN GENÇER

Kuruluş Tarihi

12/05/1989

Halka Arz Tarihi

28.06.2000

Sektör

Elektirik ve buhar üretimi

Çalışan Sayısı

336

Adres

Miralay Şefik Bey Sokak, Ak Han, No: 15, K: 3/4 Gümüşsuyu, Beyoğlu/İSTANBUL

Merkez

TR

AKENR Ortaklık Yapısı

Missing Image

Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

Akenerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi (A.Ş.), 35 yıla yakın deneyimiyle Türkiye enerji sektörünün en seçkin ve saygın şirketleri arasında yer alıyor. Şirket, ülkemizde otoprodüktör grubu statüsünde kurulan ilk elektrik üretim şirketi olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilecek güce sahip olan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., kurulduğu günden bu yana toptan enerji alanında faaliyetlerini sürdürüyor. Bununla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yatırımlarına da yoğunlaşan şirket, sürdürülebilirlik konusunda attığı adımlarla dikkat çekiyor. 

Akenerji Elektrik Üretim Hakkında:

1989 yılında Ankara’da kurulan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., 2005 yılından itibaren faaliyetlerine serbest elektrik üretim şirketi olarak devam etmektedir. Akkök Holding ile Avrupa’nın öncü enerji şirketlerinden CEZ Group'un ortaklığındaki şirket, enerji sektörünün en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin 1224 MW’a ulaşan kurulu gücüyle Türkiye enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 2,5’ini karşılayacak kapasiteye sahip olduğu bilinmektedir.

Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., 2005 yılından bu yana üretimde kaynak çeşitliliği oluşturmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Şirket, 2009 yılında ilk yenilenebilir enerji kaynaklı yatırımı olan Ayyıldız Rüzgar Santrali’ni devreye almıştır. Şirket, kademeli olarak yedi hidroelektrik santraliyle 2023 yıl sonu itibarıyla 320 MW yenilenebilir kapasiteye ulaşmıştır. Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., böylece toplam kurulu gücün yüzde 26’sını yenilenebilir kaynaklardan karşılar hale gelmiştir.

Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., günümüze kadar tamamladığı projeleriyle elektrik enerjisinde ortalama yüzde 44 ve doğal gaz üretiminde yüzde 55 verimlilik değerlerine ulaşmaktadır. 2011 yılında ihracat faaliyetlerini artıran şirket, ürün gamında da büyümeye gitmektedir. Akenerji elektrik, karbon ve petrolden oluşan ürünleriyle Türkiye’nin sınırlarını aşarak dünyaya yayılmaktadır. 2021 yılında Avrupa’nın en büyük enerji borsası European Energy Exchange’e katılan ilk Türk şirket olan Akenerji, bu platformda da varlığını sürdürmektedir.

28 Haziran 2000 tarihinde 5,75 TL sabit fiyatla halka arz olan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., AKENR hisse koduyla bilinmektedir. Akenerji, Borsa İstanbul (BİST)’da en çok işlem gören şirketler arasında ve BİST 30 endekslerinde yer almaktadır.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Nasıl AKENR hissesi alabilirim?

App Store ya da Google Play'den Midas uygulamasını indirerek dakikalar içinde Midas yatırım hesabını açabilirsin. Daha sonra Arama kısmına AKENR yazarak hissenin detay sayfasına gidip kolayca AKENERJI ELEKTRIK URETIM A.S. hissesi alabilirsin.
AKENR yorumları ve şirket gelişmeleri hakkında bilgilere ulaşmak istiyorsan buradan Midas’ın Kulaklarını ziyaret edebilir ve güncel borsa haberlerini keşfedebilirsin.
Midas’ta hesap açabilmek için App Store’da veya Google Play’de yer alan Midas mobil uygulamasını indirmen gerekir. Mobil uygulamamızı indirdiğinde hesap açılışını kolayca tamamlayabilirsin.
Google Play ya da App Store’dan Midas uygulamasını indirip dakikalar içinde yatırım hesabını açarak canlı ve doğru veriye ücretsiz ulaşabilirsin.

Aracılık hizmetleri, Sermaye Piyasası tarafından yetkilendirilen, lisanslı Midas Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla sunulmaktadır. BIST isim ve logosu ‘Koruma Marka Belgesi’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST’e ait olup bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul’un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değil sadece genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Finansal veriler Foreks A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Midas, yayınlanan verilerin doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Hesaplamalarda kullanılan verilerin ve hesaplanan değişkenlerin doğruluğu garanti edilemez. Yapılacak filtremeler sonucu ulaşılacak sonuçlar herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sonuçlara dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hesaplamalarda veya teknoloji farklılıkları nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan, veri yayınında oluşabilecek aksaklıklardan, verinin eksik ve yanlış yayınlanmasından meydana gelebilecek herhangi bir zarardan Midas fumlu değildir.