İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir. 

İşlem hacmi yüksek olduğunda yatırımcılar daha güvenli hareket edebileceklerini düşünür. Hacmi artan hisseler, çok fazla el değiştirmiş olan senetlerdir. Hacmi düşük hisseler ise senetlerin daha az el değiştirdiğini gösterir. Yatırımcılar da bu değerin büyüklüğüne göre hareket eder.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

İşlem Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Yatırımcıların piyasadaki hareketlerine yön veren önemli unsurlardan biri işlem hacmi büyüklüğüdür. Bu nedenle hacim hesaplandıktan sonra yatırım yapılması gerekir. Bu hesaplama, işleme konu olan menkul kıymet adediyle satış fiyatının çarpılması ile bulunur.  

Eğer bahsi geçen finansal araç, bir menkul kıymet ise fiyat ile işlem adedi çarpılır. Ancak piyasa aracı bir borsa ya da endeks ise bunların hacimlerinin toplamı, istenen değeri ortaya çıkarır. Kişiler, BİST işlem hacmi değişimlerini takip ederek yatırımlarını yönlendirebilir. 

Bahsedilen değerin artması olumlu veya olumsuz nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin hacmin azalması negatif bir öngörünün belirtisi olabilir. Hacmin artması ise pozitif bir beklentinin sonucu olarak ele alınabilir. Ancak hacimdeki artışlar her zaman olumlu yorumlanmamalıdır. 

İşlem Hacmi Nasıl Yorumlanır?

Borsada doğru teknik analiz yapmak, yatırımların başarılı sonuçlar vermesi açısından oldukça önemlidir. Analiz yaparken dakikalık periyotlar yerine saatlik zaman dilimlerine bakmak daha faydalı olur. Bununla birlikte piyasa yükselişe geçtiğinde işlemlerin ortalaması dikkate alınmalıdır.

Eğer mevcut değere göre geçmiş işlemlerin hacim ortalaması daha yüksekse hareketlilik söz konusu olabilir. Değer tablosu okurken histogram renklerini bilmek gerekir. Örneğin; bir değer tablosunda kırmızı histogramlar piyasanın düşeceğini, yeşiller ise yükseleceğini gösterir. İşlem hacmi göstergeleri; volume, A/D, VPT, OBV, MFI, EOM, CMF şeklindedir. İşlem hacmi artan hisselere bakarak o an için doğru yatırım hamlesi yapılabilir. 

İşlem Hacmini Neden Bilmek Gerekir?

Borsa işlem hacmi, teknik analiz yaparken elde bulunması gereken önemli bir veridir. Çünkü bu değer, yatırımcıların piyasada güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlar. Genellikle yatırımcılar, hacmi artan araçlara yönelir. Bahsi geçen değer, aynı zamanda likidite hakkında da yatırımcıya fikir verir. Likiditesi yüksek olan lot senetlerine daha fazla rağbet gösterilir. Bu değerin düşüşüne veya yükselişine göre yatay piyasada da paralel hareketlenmeler olur. Bu durum trend teyidini kolaylaştırır. Piyasada bir trend baş göstermeden önce rekor seviyede düşüşler ve yükselişler görülebilir. Bütün bu ihtimaller, işlem hacmini takip etmeyi gerekli kılar. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip hisseleri gösterir. Borsadaki aşağı ve yukarı yönlü...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit ya da yarı sabit kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından başvurulabilen bir para politikası aracıdır. Kısaca devalüasyon...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Kalanını İptal Et (KİE) Ne Demek?

Yatırımcılar, borsadaki alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için aracı kuruma birtakım emirler verir. Aracı kurumlar bu emirleri...