En Çok Azalan Hisseler

Hisse Son Alış Satış Fark En Düşük En Yüksek AOF Hacim TL Hacim Lot

En Çok Düşen Hisseler Nasıl Belirlenir?

En çok düşen hisselerin fiyatlarındaki yaşanan değişiklik piyasada bir çok farklı faktöre bağlı olarak belirlenir. Bunlar; 1. Arz ve Talep: Hisse senetlerinin fiyatları, en basit anlamıyla alıcıların ve satıcıların etkileşimine dayanır. Yani, bir hisse senedine olan talep arttığında, fiyatı da genellikle artar. Tersine, bir hisse senedine olan talep azaldığında, fiyatı genellikle düşer. 2. Ekonomik Faktörler: Hisse senedi fiyatları genellikle ekonomik koşullardan etkilenir. Örneğin, ekonomi genel olarak iyi gidiyorsa, hisse senedi fiyatları genellikle yükselebilir. Ancak, ekonomi kötü gidiyorsa veya bir ekonomik kriz varsa, hisse senedi fiyatları genellikle düşer. 3. Şirket Performansı: Bir şirketin mali durumu ve performansı, hisse senedi fiyatlarını etkileyen önemli bir faktördür. Şirketin karlılık, borç durumu, satışları, gelirleri ve diğer finansal göstergeleri genellikle hisse senedi fiyatlarını etkiler. 4. Sektörel Faktörler: Bir şirketin faaliyet gösterdiği sektör, hisse senedi fiyatlarını etkileyebilir. Örneğin, bir sektörde olumlu bir gelişme olduysa, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisse senedi fiyatları genellikle artabilir. 5. Politik ve Küresel Olaylar: Siyasi belirsizlik, savaşlar, terör tehditleri, doğal afetler gibi olaylar genellikle hisse senedi fiyatlarını olumsuz yönde etkiler. Bunlar genellikle yatırımcıların belirsizlik algısını artırır ve hisse senetlerini daha riskli bir yatırım olarak görme eğiliminde olmalarına neden olur. 6. Yatırımcı Psikolojisi: Yatırımcıların duyguları ve beklentileri de hisse senedi fiyatlarını etkileyebilir. Örneğin, yatırımcılar bir şirketin gelecekte iyi performans göstereceğini düşünüyorsa, bu hisse senedinin fiyatını artırabilir. Tersine, yatırımcılar bir şirketin gelecekte kötü performans göstereceğini düşünüyorsa, bu hisse senedinin fiyatını düşürebilir.
Borsa İstanbul’da işlem gören hisseler taban fiyat uygulaması sebebiyle gün içerisinde en fazla 10% değer kaybı yaşar. Taban fiyat, borsada hisseler için kullanılan bir tabirdir. Aslında bu kavram bir hesaplama türünü ifade eder. Taban fiyatın tercih edilme nedeni borsadaki riskleri azaltmaktır. Söz konusu fiyat, günlük satış hacmi baz alınarak yapılır. Bir hisse senedinin açılış ve kapanış fiyatları göz önünde bulundurularak hesaplanır. Tavan fiyat kısaca hisse senedinin ulaşabileceği en düşük limit fiyat olarak tanımlamak da mümkündür.
App Store ya da Google Play'den Midas uygulamasını indirerek dakikalar içinde Midas yatırım hesabını açabilirsin. Daha sonra “Günün Öne Çıkanları” kısmındaki şirketleri inceleyerek “En Çok Artan Düşen” hisseleri alabilirsin.

Aracılık hizmetleri, Sermaye Piyasası tarafından yetkilendirilen, lisanslı Midas Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla sunulmaktadır. BIST isim ve logosu ‘Koruma Marka Belgesi’ altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST’e ait olup bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. Borsa İstanbul seans saatleri içerisinde veriler temin edilmekte olup Borsa İstanbul’un kapalı olduğu gün ve saatlerde son işlem gününün kapanış verisi yansıtılmaktadır. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değil sadece genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Finansal veriler Foreks A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Midas, yayınlanan verilerin doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Hesaplamalarda kullanılan verilerin ve hesaplanan değişkenlerin doğruluğu garanti edilemez. Yapılacak filtremeler sonucu ulaşılacak sonuçlar herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sonuçlara dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hesaplamalarda veya teknoloji farklılıkları nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan, veri yayınında oluşabilecek aksaklıklardan, verinin eksik ve yanlış yayınlanmasından meydana gelebilecek herhangi bir zarardan Midas sorumlu değildir.