Blog

Intuit (INTU) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

July 17, 2022
Intuit (INTU) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği
Makaleyi sesli dinle

Intuit, bireysel ve kurumsal kullanıcılara yönelik finansal çözümler geliştiren küresel bir teknoloji platformudur. Bu anlamda Intuit tarafından üretilen yazılımlar ve uygulamalar daha çok küçük işletmelere ve ferdi tüketicilere hitap ediyor. Dünya çapında refahı güçlendirme misyonunu benimseyen şirketin halka arzı 1993 yılında gerçekleşti. Intuit borsada INTU simgesiyle listeleniyor.

2022 yılı mart ayı verilerine göre dünyanın en değerli 97. şirketi olan Intuit’in toplam piyasa değeri 131,43 milyar dolardır. Intuit’in finansal platformları arasında Turbotax, Quickbooks, Mint, Credit Karma ve Mailchimp öne çıkıyor. Şirketin 2020 yılı sonunda 7,83 milyar dolar olan cari gelirleri 2021 sonu itibariyle %31,64’lük bir artışla 10,31 milyar dolara ulaştı.

CEO: Sasan Goodarzi (01 Ocak 2019 tarihinden beri)

Çalışan Sayısı: 14.200

Merkezi: Mountain View, Kaliforniya, ABD 

Kuruluş Tarihi: 1983

Sektör: Finansal Yazılım

Intuit Hisse Senedi Fiyatı

Intuit Kuruluşu

Intuit, 1983 yılında Scott Cook ve Tom Proulx tarafından Palo Alto, Kaliforniya’da kuruldu. Scott Cook, Procter & Gamble’da görev yaptığı yıllarda, bilgisayarların kişisel muhasebe işinde kağıt ve kalemlerin yerini alacağının farkına varır. Bu çerçevede bir iş geliştirmek üzere girdiği yazılımcı arayışının sonunda Stanford Üniversitesi’nden Tom Proulx ile tanışır. University Avenue, Palo Alto’da mütevazi bir odada kurulan Intuit’in geliştirdiği ilk yazılım birçok rakiple mücadele etmek durumunda kalan Quicken’dir. 

Tom Prolux, Quicken’in ilk versiyonunu IBM PC için Microsoft Basic’de ve Apple II için UCSD Pascal ile kodlar. Microsoft’un Quicken’e karşı Microsoft Money’i piyasaya çıkardığı yıllarda Inuit, ürün yelpazesini çeşitlendirmek üzere Kleiner Perkins’ten John Doerr ile anlaşır. 1993 yılında Intuit, INTU borsa koduyla halka arzını gerçekleştirir. Şirket aynı yıl gelirlerinin büyük kısmını San Diego merkezli vergi hazırlama yazılımı şirketi Chipsoft’u satın almak için kullanır. 1994’de Microsoft’tan gerçeğe dönüşmeyecek bir satın alma teklifi aldıklarında Intuit’in piyasa değeri 2 milyar dolara ulaşmıştı.

Amerikan Borsalarından Hisse Senedi Nasıl Alınır? – 3 Basit Adım

Intuit Hisse Senedi Grafiği

Intuit Yan Kuruluşları

Intuit bireysel kullanıcılar ve küçük şirketler için geliştirdiği finansal uygulama ve yazılımlarıyla tanınan bir kuruluştur. Bu çerçevede şirketin hizmet platformları arasında Turbotax, Quickbooks, Mint, Credit Karma ve Mailchimp öne çıkıyor. Bir vergi hesaplama aracı olan TurboTax pek çok fonksiyonu birlikte sunuyor. 350 kesinti ve kredi üzerinden arama gerçekleştiren TurboTax, mükelleflerin hak ettikleri hiçbir vergi indirimini atlamamalarını sağlıyor. Binlerce kullanıcısı bulunan TurboTax’in temel, standart ve premier hizmet paketleri bulunuyor. Quickbooks ise verileri kullanarak nakit akışını iyileştirip daha iyi harcama kararları alınmasını sağlayan küçük şirketlere özel bir finansal yönetim çözümü sunuyor.

Çevrimiçi olarak kullanılan Quickbooks’un EasyStart, Pro ve Premier versiyonları bulunuyor. Mint ise web tabanlı bir kişisel finans hizmetidir. Uygulaması da bulunan Mint ile daha iyi bir para yönetimi yapılması hedefleniyor. Bütçe, faturalar ve harcamalarla ilgili mevcut durum, bir bakışta bu platformdan takip edilebilir. Diğer taraftan Credit Karma ise kredi skorları üzerinden raporlama ve takip hizmeti alınabilen bir oluşumdur. Buradaki veriye dayalı bilgi ve araçlarla, bireylerin doğru finansal ürünleri ve fırsatları bulmalarına yardımcı olunuyor. Mailchimp de hepsi bir arada pazarlama hizmeti sunan bir ticaret platformudur. Dünya çapında 13 milyondan fazla müşterisi bulunan Mailchimp, AI destekli e-posta, pazarlama otomasyonu ve çevrimiçi mağaza servislerine sahiptir.     

Intuit Hisse Senedi Analizi

Tüm Intuit haberlerine Midas’tan ulaşabilirsin. Haberler Hisse Fiyatlarının düşmesinde ve artmasında oldukça önemli yere sahiptir. Şirket haberlerini takip ederek hisse fiyatı yorumunu kendin yapabilirsin.

Ek olarak Midas Akademi ve Borsa Terimleri Sözlüğü ile kendini finans alanında geliştirebilirsin.


Benzer İçerikler