Blog

Intel (INTC) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

July 17, 2022
Intel (INTC) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği
Makaleyi sesli dinle

İşlemci denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Intel, ABD merkezli bir teknoloji şirketidir. Firma; mikroişlemci, flash bellek, grafik işlemci, entegre devre ve gömülü sistemlerin öncüsü sayılıyor. Şu an hâlâ dünyanın en büyük işlemci markalarından sayılan Intel, ABD şirketleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Intel; Apple, Lenovo, Dell ve HP gibi birçok bilgisayar markasının hız ve performans birimlerini üretmeye devam ediyor. 50 yıldan fazla zamandır sektörde yer alan marka, ilk olarak 1970 yılında halka arz edildi.

Şirket, hisselerini halka açmasıyla birlikte değerini 6,8 milyon dolara yükseltti. Şirketin 2019 verilerine göre güncel gelisi ise 71,9 milyar dolardır. Halka açık şirketin hisseleri, 2017 yılından bu yana kurumsal yatırımcılar tarafından tutulmaktadır. Şirketin The Vanguard Group, BlackRock, State Street Corporation, Capital Group Companies, Morgan Stanley ve Invesco gibi dünyanın en büyük yatırım kurumlarından yatırımcısı bulunmaktadır.

CEO: Pat Gelsinger

Çalışan Sayısı: 110.800

Merkezi: Santa Clara, California, ABD

Kuruluş Tarihi: 18 Temmuz 1968

Sektör: Bilgisayar teknolojileri

Popüler Ürünler: Intel Core

Intel Hisse Senedi Fiyatı

Intel Kuruluşu

Dünyaca ünlü çip üreticisi, 1968 yılında kurulmuştur. Kimyager Gordon Earle Moore ve entegre devrenin mucidi fizikçi Robert Noyce şirketin kurucularıdır. Şirketin ilk yatırımcısı ve risk sermayedarı ise Arthur Rock olur. Firmaya yapılan başlangıç yatırımı tahvillerle birlikte 2,5 milyon dolardır. Firmanın kuruluş yılında belirlenen mavi renkli sade logo, 2006’ya kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Şirket, ilk yıllarında DRAM, SRAM ve ROM üreterek pazar lideri konumuna yükseldi. 1971 yılında hesap makinesi kullanımını kolaylaştırmak için yola çıkan firma, ilk mikroişlemci Intel 4004’ü tasarladı. Entegre devre yerine kullanılan bu mikroişlemci, ilerleyen yıllarda geliştirilerek daha fazla bellek ve işlem hızına ulaştı. İlk mikroişlemciyi, 1974 yılında çıkarılan Intel 8080 takip etti.

Intel, kullanım hızı ve performansını yükseltmek için çok sayıda mikroişlemci üretti. Şirketin 1986 yılında ürettiği Intel 80386 işlemci, günümüzde gömülü sistem bilgisayarlar için hâlâ kullanılıyor. 90’lı yıllarda tasarlanan Pentium serisi işlemciler, 200 Hz hıza kadar ulaştı. Pentium II, markanın en hızlı işlemcisi olma özelliğine sahipti. Günümüzün pazar lideri olan şirket, 2010 yılından bu yana çok sayıda markayı satın alarak büyümeyi sürdürdü. 2010 yılında gerçekleşen bilgisayar güvenlik teknolojileri üreticisi McAfee’nin satın alımı, bunlardan biridir. Marka, ilerleyen yıllarda Infineon’un kablosuz çözümleri ve SySDSoft’un varlıklarını da satın aldı. Şirket, son olarak 2020 yılında ABD kökenli Rivet Networks ağ markasını da bünyesine dâhil etti.

Amerikan Borsalarından Hisse Senedi Nasıl Alınır? – 3 Basit Adım

İntel Hisse Senedi Grafiği

Intel İlk Ürün

Şirketin ilk ürünü, Intel 4004 mikroişlemcidir. Federico Faggin tarafından tasarlanan işlemci, 1971 yılında piyasaya sürüldü. 16 pinli işlemci, 740 kHz CPU hızıyla bilgisayar teknolojilerinde bir dönüm noktası oldu. 4004 işlemci, daha önce var olmayan silikon geçit metodu kullanılarak üretildi.

Çip üreticisi, 4004 işlemciyle NASA faaliyetlerine de katkı sağladı. Pioneer 10 uzay aracının beyni olarak kullanılan bu işlemci, iki yıl boyunca gizli görevini başarıyla sürdürdü.

Intel En Popüler Ürün

Marka, her alanda en iyisini hedefleyerek 1968’den bu yana hâlen üretimine devam edilen tasarımlar ortaya koyuyor. Bunların en popüleri ise Intel Core işlemci serisidir. 1970’li yılların başında popüler işlemci Pentium, 2006 yılında yerini Core serisine bıraktı. Bu işlemci, şirketin olağanüstü bir ivme kazanmasını sağladı. Core işlemci serisinin 8 temel sürümü bulunuyor. Her işlemci sürümünün farklı mimari ve hızlara sahip alt modelleri var.

Intel Hisse Senedi Analizi

Tüm Intel haberlerine Midas’tan ulaşabilirsin. Haberler Hisse Fiyatlarının düşmesinde ve artmasında oldukça önemli yere sahiptir. Şirket haberlerini takip ederek hisse fiyatı yorumunu kendin yapabilirsin.

Ek olarak Midas Akademi ve Borsa Terimleri Sözlüğü ile kendini finans alanında geliştirebilirsin.


Benzer İçerikler