Borsa Yorumları

300% Yükselme Potansiyeli Olan E-Ticaret Hissesi!

Mart 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
300% Yükselme Potansiyeli Olan E-Ticaret Hissesi!

Morgan Stanley’e göre e-ticaret büyümesindeki toparlanma, satışların yükselmesi ve pazar payının artırılması açısından bir fırsat olabilir.

Bankadan yapılan açıklamada, “Tüketiciler harcamalarını, online kanallara sahip olmasının yanı sıra fiziksel mağazası olan ve yüz yüze müşteri deneyimi sunan şirketlerden e-ticarete kaydırmaya devam ettikçe, perakendecilerin genel pazar paylarını korumak ve artırmak için ürün sunumlarında uyarlamalar yapması gerekecek.

Bizim görüşümüze göre; daha yüksek e-ticaret karmalarına, kanıtlanmış bir pazar payı artırma kabiliyetine, lider çok kanallı platformlara ve sınıfının en iyisi dağıtım/işleme altyapısına sahip büyük boyutlu perakendeciler, e-ticaret penetrasyonu yeniden hız kazandıkça pazar paylarını büyütme konusunda güç kazanmış olacak.” ifadeleri kullanıldı.

Bu açıdan bakıldığında, online lüks moda perakende platformu Farfetch (FTCH) öne çıkıyor. Morgan Stanley, penetrasyon oranının düşük kaldığı bir e-ticaret kategorisi olan “küresel lüks” alanında Farfetch’i bir “pazar payı avcısı” olarak nitelendiriyor.

2021’de 22% olan e-ticaret küresel lüks pazar payının 2026’da 32%’ye ulaşmasını bekleyen banka, bu büyümenin 55 milyar dolarlık bir fırsata işaret ettiğini belirtiyor. Üstelik Morgan Stanley’e göre, en önemli lüks pazarı olan Çin’deki tüm üçüncü taraf e-ticaret platformları arasında, markalarla “en güçlü” ortaklığı kuran şirket Farfetch (FTCH).

Bankadan yapılan açıklamada, “Markalara fiyatlandırma konusunda daha fazla kontrol ve müşteri verilerine daha iyi erişim olanağı sağlayan Farfetch’in benzersiz pazar modeli, toptancılık yapan rakip şirketlerden (hem online kanallara sahip olmasının yanı sıra fiziksel mağazası olan ve yüz yüze müşteri deneyimi sunan şirketler hem de saf e-ticaret şirketleri) pay kapmak için iyi bir konumda bulunuyor.

Sektöre yön veren ortaklıklarını (Alibaba, Richemont, Tencent vb.) göz önüne aldığımızda, Farfetch’in zamanla offline’dan online’a geçişi geçekleştirebilecek güçte olduğunu ve Çin’in önümüzdeki 5 yıllık süreçte sektördeki büyümenin neredeyse tamamında rol oynayacağını düşünüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Farfetch (FTCH)’in 12 aylık ortalama fiyat hedefini 20 dolar olarak belirleyen banka, salı günkü kapanış fiyatı olan yaklaşık 5 dolara kıyasla hissenin 300% yükseliş potansiyeli olduğuna işaret ediyor.

Morgan Stanley’nin listesinde Walmart (WMT) da var. Bankadan yapılan açıklamada; “lider” ölçeğini, “en iyi” çok kanallı altyapısını, “sınıfının en iyisi online market ürünlerini” ve e-ticaret kârlılığındaki büyümesini öne çıkardığı Walmart’ın, e-ticaret büyümesinden faydalanma açısından “en iyi durumda” olduğu vurgulandı.

Bankanın bu alandaki son tavsiyesi ise Nike (NKE). Analistler Nike (NKE)’ın, geleneksel toptan satış faaliyetlerini 2017’den bu yana dijital ortamda yerelleşmiş, ‘doğrudan tüketiciye’ konseptinde bir markaya dönüştürdüğünü belirtti.

Şirketin 2022 mali yılında gerçekleştirdiği toplam satışın 20%’sinin kendi dijital kanalından gelmesiyle birlikte, dönüşüm süreci meyvelerini vermiş oldu. Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, Nike (NKE)’ın bu oranı uzun vadede 40%’a çıkarmayı planladığı ve bunun 2027’ye kadar 30 milyar dolar e-ticaret satışı anlamına geldiği kaydedildi.

Banka, “Nike’ın geçmişte kaydettiği değer artışını hak ettiğini gösteren e-ticaret penetrasyonundaki artış, Nike’ın daha önceki yıllarda elde ettiğinden daha yüksek seviyede bir hisse başına kâr artışı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

300% Yükselme Potansiyeli Olan E-Ticaret Hissesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti