Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

January 10, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Son dönemde Borsa İstanbul’da işlem gören temettü hisselerine ilgi artmaya devam ediyor.

Dördüncü çeyrek bilançoların açıklanmasıya birlikte temettü dağıtan şirketlerin net kârları da belli olacak. 

Güçlü bilanço açıklayan ve yüksek kâr dağıtım oranına sahip olan şirketler, bu temettü döneminin yine gözdeleri olacak.

Biz de yatırımcıların heyecanla beklediği temettü dönemine kısa bir süre kala son 5 yılda kâr dağıtım oranı en yüksek şirketleri listeledik.

Fakat öncesinde “Temettü Nedir?” biraz bundan bahsedelim. 

Temettü Nedir?

Borsa İstanbul’da işlem gören her şirket kâr amacıyla kurulmuş bir işletmedir. Yani, amacı yaptığı üretimden, sattığı ürüne kadar her süreçte kâr elde etmektir.

Elde edilen kârı ise şirketin büyümesi için kullanabilir veya ortaklarına dağıtılabilir. İşte şirketin dağıttığı bu kâra temettü denir. Şirketin hissesine sahip olan tüm ortaklar Midas yatırım hesabında bulundurduğu hisse oranında bu kârdan yararlanır.

Temettü dağıtılıp dağıtılmayacağına, ne kadar ve ne zaman ödeneceğine ise genel kurul toplantılarında karar verilir.

Temettü Ödemesi Ne Zaman Hesaba Yatar?

Temettü ödeme tarihleri şirketler tarafından belirlenir ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulur. Ödeme tarihi onaylanan şirketler 2 iş gününde Midas yatırım hesabına nakit olarak aktarır.

Midas’ta 5 dakika içerisinde yatırım hesabı açarak, temettü veren hisselere yatırım yapabilirsin. 

(Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz hisselere ekranın altındaki kutudan ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR)

İsdemir, 3 Ekim 1970 tarihinde, İskenderun’da kuruldu. 2008 yılında Oyak grubu tarafından satın alınan İskenderun Demir Çelik 3,5 milyon ton/yıl sıcak haddeleme kapasitesi ile de Türkiye’nin uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisine sahip şirket konumunda yer alıyor. İstikrarlı bir temettü politikası uygulayan ISDMR son 5 yılda 6 kez temettü ödedi ve dağıtılabilir kârının 132%’sini yatırımcılarıyla paylaştı.  

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Anadolu Efes (AEFES)

Anadolu Efes, 1969 yılında İstanbul ve İzmir’de kurulu 2 bira fabrikasıyla yolculuğuna başladı. Avrupa’nın en büyük 5. ve dünyanın en büyük 9. bira şirketi* olan Anadolu Efes satış gelirlerinin üçte ikisinden fazlasını yurtdışından elde etmektedir. Bira ve meşrubat markalarıyla tüm dünyada 750 milyona yakın bir nüfusa hizmet etmektedir. Son 5 yılda 5 kez temettü ödeyen AEFES dağıtılabilir kârının 103%’ünü yatırımcılarıyla paylaştı.  

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Ereğli Demir Çelik (EREGL)

Erdemir, 1960 yılında Karadeniz Ereğli’de kuruldu ve 2006’da özelleştirilerek OYAK’a devredildi. Türkiye’nin en büyük entegre yassı çelik üreticisi olan Erdemir, levha, kalay, krom ve galvaniz kaplamalı sac üretiyor. Fabrikası Zonguldak’ta olan şirketin kendine ait bir limanı buluyor. Temettü yatırımcısının dikkatle takip ettiği bir şirket EREGL son 5 yılda 5 kez temettü ödedi ve dağıtılabilir kârının 97%’sini yatırımcılarıyla paylaştı.  

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

BİM Birleşik Mağazalar (BIMAS)

Türkiye’nin organize perakende sektöründe pazar payı en yüksek şirket olan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş, faaliyetlerine 1995 yılında 21 mağazayla başladı. Portföyünde yaklaşık 850 ürün bulunan şirket aynı zamanda çok sayıda özel markalı ürünü de müşterilerine sunuyor. Sektörünün öncü şirketlerinden biri olan BIMAS son 5 yılda 11 kez temettü ödedi ve dağıtılabilir kârının 95%’ini yatırımcılarıyla paylaştı.  

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Federal Mogul (FMIZP)

Federal Mogul 1967 yılında kuruldu. İzmir ve Kocaeli’de üretim tesisi bulunan şirket piston, pim imali ve ticareti konusunda faaliyet göstermektedir. İstikrarlı bir temettü politikası uygulayan FMIZP son 5 yılda 5 kez temettü ödedi ve dağıtılabilir kârının 95%’ini yatırımcılarıyla paylaştı.

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Türk Traktör (TTRAK)

Türkiye’nin traktör ihracatının yüzde 90’ını tek başına karşılayan TürkTraktör 1955 yılında kuruldu. Traktör ve ziraat makinaları üreten şirket, 1992 yılında, Koç Holding ve CNH Industrial ortaklığında geçti. Ankara ve Sakarya’da fabrikası bulunan şirket 130’dan fazla ülkeye ihracat yaptı. Son 5 yılda 4 kez temettü dağıtan TTRAK pandemi dönemi aralıksız temettü verdi. Şirket dağıtılabilir kârının ise 77%’sini yatırımcılarıyla paylaştı.

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası (TOASO)

Koç Holding bünyesinde yer alan Tofaş’ın temelleri 1968 yılında atıldı. Tofaş; üretim hacmi, ihracat performansı, Ar-Ge yetkinlikleri ve 7 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yerini alıyor. Genel Merkezi İstanbul’da olan şirket, üretim faaliyetlerini 1 milyon m² alan üzerinde kurulu Bursa’daki fabrikasında gerçekleştiriyor. Temettü yatırımcısının son yıllarda dikkatle takip ettiği bir şirket TOASO son 5 yılda 5 kez temettü ödedi ve dağıtılabilir kârının 75%’ini yatırımcılarıyla paylaştı.  

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Ford Otosan (FROTO)

Ford Otosan, 1959 yılında Vehbi Koç tarafından kuruldu. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 3.şirketi olan Ford ayrıca Avrupa’nın en yüksek ticari araç üretim kapasitesine sahip. Elektrikli araç ve batarya projeleriyle dikkat çeken şirket yatırımlarının yanında düzenli temettü ödeme politikası izliyor. Son 5 yılda 9 kez temettü ödeyen FROTO ve dağıtılabilir kârının 75%’ini yatırımcılarıyla paylaştı. 

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Aksa Akrilik (AKSA) 

Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olan ve 5 kıtada 50’den fazla ülkede 400’e yakın müşterisi bulunan Aksa Akrilik 1968 yılında Yalova’da kuruldu. Aksa, 600 bin metrekarelik alanı ve 330.000 ton/yıl kapasitesi ile Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi konumunda yer aliyor. Sektörünün öncü şirketlerinden biri olan AKSA son 5 yılda 5 kez temettü ödedi ve dağıtılabilir kârının 72%’sini yatırımcılarıyla paylaştı.

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Temettü Ödemesinde Kâr Dağıtım Oranı En Yüksek Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı