Temettü Bültenleri

21 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

August 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
21 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Warner Music Group (WMG)

Bu haftaki listemizin başında ABD’nin en büyük küresel müzik şirketi Warner Music var. Yıllık 1,97% temettü verimine sahip şirket; kayıtlı müzik ve müzik yayıncılığı segmentlerinde faaliyet göstermektedir. Kayıtlı müzik bölümü, kayıt yapan sanatçıların keşfi ve geliştirilmesinin yanı sıra bu tür sanatçılar tarafından yaratılan müziğin pazarlanması, dağıtımı, satışı ve lisanslanması ile ilgilidir. Müzik yayıncılığı segmenti ise pop hitleri, Amerikan standartları, halk şarkıları, sinema filmi ve tiyatro bestelerinden oluşan yaklaşık bir milyon müzik bestesinin ve haklarının sahibidir. Kataloğu yaklaşık 100 bin şarkı yazarı ve besteci içerir.

21 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Costco Wholesale (COST)

Listemize perakende sektörünün dev isimlerinden Costco (COST) ile devam ediyoruz. Yıllık 0,75% temettü verimine sahip Costco, yan kuruluşlarıyla birlikte ABD, Porto Riko, Kanada, Birleşik Krallık, Meksika, Japonya, Kore, Avustralya, İspanya, Fransa, İzlanda, Çin ve Tayvan’da üyelik depolarının işletilmesinde faaliyet göstermektedir. Çeşitli mal kategorilerinde markalı ve özel etiketli ürünler sunar. Ayrıca şirket; eczaneler, optikler, yemek alanları, işitme cihazı merkezleri, lastik takma merkezleri ve benzin istasyonları işletmektedir. Hizmetleri arasında seyahat ve iş teslimatı da bulunan şirket, çeşitli ülkelerde diğer çevrim içi hizmetleri de sunmaktadır.

21 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Johnson & Johnson (JNJ)

Sırada sağlık sektörünün en önemli isimlerinden Johnson & Johnson (JNJ) var. Yıllık 2,76% temettü verimine sahip şirket, iştirakleri ile birlikte dünya çapında, sağlık alanında çeşitli ürünler araştırır, geliştirir, üretir ve satar. Şirketin tüketici sağlığı segmenti Neutrogena, OGX, Listerine gibi yakından tanıdığımız markaları ile cilt/ağız sağlığı ve güzelliği ürünleri sunmaktadır. Şirketin farmasötik segmenti, çeşitli hastalıklar için ürünler sağlarken MedTech segmenti ise kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için elektrofizyoloji ürünleri sunar.

21 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Tractor Supply (TSCO)

Bu hafta listemizin son ismi, bir kırsal perakendecisi olan Tractor Supply (TSCO). Yıllık 1,88% temettü verimine sahip şirket, hayvanlara yönelik sağlık, bakım, büyüme ve muhafaza için gerekli ürünlerden; hırdavat, çekme ve alet ürünlerine, tarımsal ve kırsal alan bakım ürünlerine ve bahçe malzemeleri, ısıtma ürünleri, elektrikli ekipmanlar gibi mevsimlik ürünlere kadar pek çok alanda çeşitli markaları altında ürün sunmaktadır. Şirket, Tractor Supply Company, Orscheln Farm and Home ve Petsense isimleri altında perakende mağazaları ve TractorSupply.com ve Petsense.com web sitelerini işletmektedir.

21 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

21 Ağustos Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı