Temettü İncelemeleri

İnceleme: İhracat Oranı Yüksek Temettü Hisseleri

January 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
İnceleme: İhracat Oranı Yüksek Temettü Hisseleri

Küresel pazarlardaki yavaşlama ve paritenin olumsuz etkisine rağmen Türkiye, ihracatta bir kez daha rekor tazeledi. Türkiye’nin 2022 yılı ihracatı 2021’e göre 12,9% artışla 254,2 milyar dolara yükseldi.

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin açıkladıkları finansallara göre ihracat oranı en yüksek temettü hisseleri belli oldu. 

💸 İhracat Oranı Nedir?

Yurtdışı satışların, toplam satışlarına oranını temilsir eder. Bu şirketler satışlarının büyük bir çoğunluğunu yurtdışına gerçekleştirir.

İhracat oranı yüksek olan şirketler kasalarına döviz girdisi sağlayarak finansallarını daha güçlü konuma getirebilirler. Ancak global piyasalarda yaşanan olumsuz durumlardan ise ilk etkilenen şirket olurlar. 

Temettü hisselerinin yüksek ihracat oranına sahip olması şirketin dağıtılabilir kârını olumlu yönde etkiler. Döviz pozisyonun güçlenmesi ise şirket için yeni yatırım kaynağı oluşturur.

⭐️ Şirketlerin İhracat Oranları

2022 üçüncü çeyrek finansallarına göre ihracat oranı en yüksek temettü hisseleri belli oldu.

İlk 5 sırada “Otomotiv Yan Sanayi” sektöründen Ege Endüstri ve Jantsa, “Dayanıklı Tüketim” sektöründen Vestel Beyaz Eşya “Otomotiv” sektöründe “Ford Otosan” ve “İçecek” sektöründen Anadolu Efes yer aldı.

  1. Ege Endüstri – İhracat Oranı: 95%
  2. Ford Otosan – İhracat Oranı: 78%
  3. Jantsa – İhracat Oranı: 75%
  4. Vestel Beyaz Eşya – İhracat Oranı: 71%
  5. Anadolu Efes – İhracat Oranı: 70%
  6. Otokar – İhracat Oranı: 63%
  7. Federal Mogul – İhracat Oranı: 63%
  8. Ege Seramik – İhracat Oranı: 62%
  9. Nuh Çimento – İhracat Oranı: 60%
  10. Tofaş – İhracat Oranı: 49%

🚀 Türkiye İhracatta Rekor Tazeledi

Türkiye’nin 2022 yılı ihracatı 2021’e göre 12,9% artışla 254,2 milyar dolara yükseldi.

Almanya, ABD, Irak, Birleşik Krallık ve İtalya en çok ihracat yaptığımız ilk 5 ülke oldu.

En fazla ihracat artışı sağladığımız ülkeler Rusya, Irak, ABD, Almanya ve Romanya olarak sıralandı.

162 ülkeye ihracatımızı arttırırken, 108 ülkede ihracat rekoru kırdık.

1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı 52’ye çıktı. 16 sektör ihracat rekoruna imza atarken, 23 sektörün ihracatı 1 milyar dolar sınırını aştı.

Ülkemizde toplam 21 bin 501 firma tam 3 milyar 700 milyon dolarlık ihracata imza attı.

🧪 En Fazla İhracatı Kimya Sektörü Yaptı

Sektörel bazda bakıldığında geçen sene en fazla İstanbul’da en fazla ihracatı kimyevi maddeler ve mamulleri bünyesinde faaliyet gösteren şirketler yaptı. Kentteki kimyevi maddeler ve mamulleri şirketleri 2022’de 17 milyar 657 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünü, 14 milyar 718 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 10 milyar 201 milyon dolarla çelik sektörü, 7 milyar 818 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller, 7 milyar 668 milyon dolarla elektrik ve elektronik sektörleri izledi.

🚙 Otomotiv Sektörün İkinci Sırada Yer Aldı

Otomotiv ihracatı, önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında 4% artarak 970 bin 124 adet olarak gerçekleşti.

Bu dönemde otomobil ihracatı bir önceki yıla göre 1%, ticari araç ihracatı da 7% arttı. Traktör ihracatı ise 2021 yılına göre 7% artarak 18 bin 154 adet oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı, 2022’de 12,2% pay ile sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

İnceleme: İhracat Oranı Yüksek Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı