Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Ocak 15, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Mutfak masrafından şehir içi seyahate kadar hayatımızda aylık düzenli olarak harcama yaptığımız pek çok alan bulunuyor. Her ay, maaşımızın ciddi bir bölümünün harcamalarla neredeyse yok olması ise çoğu zaman moral bozucu olabiliyor.

Bu tip aylık harcamalarımızı kazandığımız temettülerle karşılasak çok güzel olmaz mıydı? Tabii ki de kimse bu soruya hayır cevabını vermeyecektir.

İşte bu yazımızda sana aylık temettü veren hisseler hangileridir? Temettü ile pasif gelir nasıl oluşturulur? Temettü emekliliği nasıl olur? gibi birçok sorunun cevabını vereceğiz.

Ama önce basit sorulardan başlayalım;

Temettü nedir?

Temettü (dividend), bir şirketin elde ettiği kârın bir miktarını yatırımcılarına dağıtmasıdır. Bu nedenle ‘kâr payı’ olarak da adlandırılır.

Yani, temettü dağıtan şirketi büyük bir meyve ağacı olarak hayal edersek, yıllar içinde olgunlaşmış meyvelerin avuçlarımıza düşmesi, aldığımız temettü ödemelerini gösterir.

Ayrıca bakınız; Temettü Nedir?

Her Ay Temettü Nasıl Alınır?

Midas ile temettü dağıtan şirketlere yatırım yaptığın zaman, bu temettüleri almaya hak kazanırsın. Peki, Midas’ta temettü yatırımına nasıl başlayabilirsin?

Yatırımcılarına temettü dağıtma kararı alan şirketler, bu temettü ödemelerini 3 ayda bir, 6 ayda bir veya yılda bir gibi farklı zaman aralıklarında dağıtma kararı alabilirler. Bu zaman aralıkları her şirket için farklılık gösterebilir.

Bazı şirketler ise bu yazımızda bahsettiğimiz gibi her ay, tıpkı maaş dağıtır gibi yatırımcılarına temettü ödemesi dağıtmayı tercih ediyorlar. Böylece bu şirketlerin yatırımcıları aynı kira veya maaş alır gibi temettü alarak kendilerine pasif gelir kaynağına sahip oluyorlar.

Ayrıca “Temettü Takvimi ve Tarihleri” sayfamızdan düzenli temettü verecek hisselerin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Aylık Temettü Veren Hisseler Hangileridir?

Midas’ta 5 dakika içerisinde yatırım hesabı açarak, aylık temettü veren hisselere yatırım yapabilirsin.

Aylık En Yüksek Temettü Veren Hisseler

(Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz hisselere ekranın altındaki kutudan ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

Realty Income (O) – Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Amerika merkezli uluslararası bir gayrimenkul şirketi olan Realty Income, yaklaşık 11 bin mülke sahiptir. Bu mülklerinden elde ettiği kazançların bir kısmını her ay Realty Income hisselerine sahip olan yatırımcılarına nakit olarak dağıtmaktadır.

Her bir hissesi başına 2,98 dolar ödeme yapıyor. 

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Stag Industrials (STAG) – Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

STAG Industrial, Amerika Birleşik Devletleri genelinde endüstriyel mülklerin satın alınması ve işletilmesine odaklanan bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Bu faaliyetlerinden elde ettiği kazançların bir kısmını yatırımcılarına her ay nakit temettü olarak dağıtıyor.

Her bir hissesi başına 1,47 dolar ödeme yapıyor.

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler
external link icon
social (1)

2023’te Analistlerin Büyük Kazanç Beklediği 5 Yeni Hisse!

Agree Realty (ADC) – Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Autozone gibi endüstriyel perakende müşterileri için dükkan veya mağaza gibi perakende mülkleri edinme ve geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Realty Income ve Stag Industrials gibi her ay temettü dağıtmaktadır.

Her bir hissesi başına 2,88 dolar ödeme yapıyor.

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Horizon Technology Finance (HRZN) – Finansal Servisler

Bir varlık yönetim şirketi olan Horizon; teknoloji, sağlık ve yeşil enerji alanlarında (hedef endüstriler) henüz daha küçük ve büyüme aşamasındaki şirketlere yatırım yapmaktadır.

Her bir hissesi başına 1,32 dolar ödeme yapıyor.

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Main Street Capital (MAIN) – Finansal Servisler

Merkezi Houston, Teksas’ta bulunan Main Street Capital; küçük-orta ölçekli şirketlere uzun vadeli borç, öz sermaye ve borç sermayesi sağlayan bir yatırım firmasıdır.

Her bir hissesi başına 2,70 dolar ödeme yapıyor.

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti