ABD Borsası Notları

Analist Notu: Küçük Sermayeli Şirketlerin Sahneye Çıkma Vakti mi?

April 11, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: Küçük Sermayeli Şirketlerin Sahneye Çıkma Vakti mi?

ABD borsalarındaki küçük sermayeli şirketler, büyük şirketlere kıyasla son 20 yılın en kötü performans serisini yaşıyor. Bu durum, yatırımcıların dev teknoloji hisselerinin peşinden koştuğu ve kalan şirketlerin yüksek faiz oranlarından olumsuz etkilendiği gerçeğini gözler önüne seriyor.

Küçük sermayeli şirketleri kapsayan Russell 2000 endeksi, 2020’nin başından bu yana 24% artış gösterirken aynı dönemde S&P 500 endeksi 60%’tan fazla getiri sağladı. Büyük ve küçük sermayeli şirket hisseleri arasındaki bu performans farkı yatırımcılarca kabul görmüş normları altüst ediyor. Çünkü genellikle daha volatil ve riskli kabul edilen küçük sermayeli şirketler, büyük şirketlere kıyasla daha yüksek getiri potansiyeli sunar. 

Son yıllarda, zayıf bilançolar açıklayan ve sınırlı fiyatlandırma gücüne sahip olan küçük sermayeli şirketlerin hisseleri, yüksek enflasyon ve borçlanma maliyetlerindeki keskin artıştan özellikle olumsuz etkilenerek birçok yatırımcıyı bezdirmiş durumda. Dolayısıyla bu da Russell 2000 ve S&P 500 endekslerinde getiri farkının belirgin şekilde açılmasına neden oldu.

Goldman Sachs’tan bir portföy yöneticisi “Neredeyse 30 yıldır küçük sermayeli şirketlere yatırım yapıyorum ve 2016- 2017’den bu yana büyük paraların bu alana aktığını görmedik.” diye belirtti. “Küçük sermayeli şirket hisselerinin gerçekten yükselişe geçmesi için biraz hırs, biraz hayvani içgüdüler, belki birleşme ve satın almalar (M&A) ya da halka arz piyasasında bir trend gerekiyor.” diye ekledi.

S&P 500, Kasım ayından bu yana, Nvidia (NVDA) ve Meta (META) gibi şirketlerin çok iyi performans göstermesini sağlayan güçlü kazançlar ve yapay zekâ trendine yönelik yatırımcı heyecanı ile istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Buna karşılık, 2023’ün son aylarında hız kazanan küçük sermayeli şirket rallisi 2024’te duraksayarak S&P 500 ile zaten oldukça açılmış performans farkını daha da artırdı. Gogo (GOGO) gibi geniş bant sağlayıcısı şirketler, Vertex Energy (VTNR) ve Middlesex Water (MSEX) gibi kamu ve telekomünikasyon grupları, bu durumdan etkilenen hisseler arasında yer alıyor.

Analist Notu: Küçük Sermayeli Şirketlerin Sahneye Çıkma Vakti mi?

2020’nin başlarında, koronavirüs pandemisinin ilk zamanlarında kısa bir süreliğine daha iyi performans göstermeleri dışında, küçük sermayeli şirket hisseleri 2016’dan bu yana S&P 500 şirketlerinin gerisinde kaldı.

2000’lerde, yani finansal kriz sonrası küresel faiz oranları sıfıra yakın seviyelere düşmeden önce, az işlem gören ve yeterince analiz edilmeyen hisseler, dev sermayeli şirketlerden daha iyi performans gösterdi. Analistler, bu görünümü piyasa verimsizliğine bağlıyor.

Yükselişin dev teknoloji hisselerinin ötesine yayılmaya başlamasıyla hisse senedi rallisinin sinyalleri alınsa da yapışkan kalmaya devam eden enflasyon ve sıkı işgücü piyasası, son aylarda yatırımcılarda Fed’in faiz oranlarının tahmin edilenden daha uzun süre yüksek kalabileceği konusundaki endişeleri ayakta tutuyor.

En kötü senaryoda; eğer Fed faiz oranlarını aylarca sabit tutmak zorunda kalırsa, hatta faizleri artırmak zorunda bile kalırsa, küçük sermayeli şirketler bu durumdan en çok zarar gören yatırım araçlarından biri olacak. Çünkü Russell 2000 şirketlerinin bilançolarına bakıldığında borcun yaklaşık 40%’ının kısa vadeli veya değişken faiz oranına sahip olduğu takip izleniyor. Bu oranın S&P 500 şirketleri için yaklaşık 9% olduğunu hatırlatmakta yarar var.

LSEG verilerine göre, Russell 2000 şirketlerinin dördüncü çeyrek kârları, geçen yıla göre 17,6% geriledi. Hatta endekste işlem gören şirketlerin yaklaşık 30%’u zarar etti. Buna karşılık, S&P 500 şirketlerinin kârları yaklaşık 4% arttı. Ancak, bu kâr büyümesinin büyük bir kısmı “Muhteşem 7’li” olarak adlandırılan dev teknoloji şirketlerinden sağlandı.

Analist Notu: Küçük Sermayeli Şirketlerin Sahneye Çıkma Vakti mi?

Öte yandan; bir resesyon olmaması durumunda, faiz oranlarının da indirilmeye başlanmasıyla küçük sermayeli şirketlerin kârlarının iyileşmesi beklenebilir. Fed Başkanı Powell’ın güvercin tonlu açıklamaları sonrasında Russell 2000 endeksinin S&P’den daha fazla yükselmesi de bunu kanıtlar nitelikte.

Asıl yükselişte ise elbette küçük sermayeli şirketlerin kâr büyümesi tetikleyici olacak. Analistler, bu yıl Russell 2000 şirketleri için ortalama 14% kâr büyümesi öngörüyor.

Bank of America Küçük ve Orta Sermayeli Şirketler Stratejisti Hall’a göre, küçük sermayeli şirketlerin daha düşük değerlemeleri, beklenen yükseliş için iyiye işaret. Çünkü geçmişe bakıldığında bu şirketler S&P 500 ile benzer çarpanlarda işlem görürken son aylarda büyük sermayeli şirketlerin değerlemelerinin artmasıyla güncelde çok düşük değerlemelerle işlem görüyor. Analistler, bu cazip değerlemelerin en son 1999 ve 2000 yıllarında görüldüğünü ve sonrasında küçük sermayeli şirketler için oldukça parlak bir on yıllık dönemin yaşandığını ifade ediyor.

İşte Russell 2000 endeksindeki piyasa değeri ve büyüme oranlarıyla dikkat çeken şirketler 👇

Analist Notu: Küçük Sermayeli Şirketlerin Sahneye Çıkma Vakti mi?

Analist Notu: Küçük Sermayeli Şirketlerin Sahneye Çıkma Vakti mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: FT