Bültenler

Ark Invest’in TSLA Fiyat Tahminine Karşı Elon Musk’ın Cevabı

September 6, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Ark Invest’in TSLA Fiyat Tahminine Karşı Elon Musk’ın Cevabı

“İyi Çalıştığımız Takdirde Hisse Değeri Gerçekten 3 Bin Dolara Çıkabilir”

Tesla Inc. (NASDAQ: TSLA) CEO’su Elon Musk, çalışanlarına ARK Innovation ETF’nin (NYSEARCA: ARKK) analiziyle aynı fikirde olduğunu ve Ark’ın TSLA için fiyat hedefi olarak belirttiği 3 bin dolara “gerçekten iyi çalıştıkları” takdirde ulaşabileceklerini söyledi.

Yakın tarihli bir röportajda Ark Invest’in Kurucusu Cathie Wood, Tesla hisseleri için fiyat hedefinin hisse başına 3 bin dolar olduğunu söyledi.

Wood, “Tesla’nın başarısına ilişkin tahminimiz yükseldi. Bunun ana nedeni ise şirketin sahip olduğu pazar payı. Dolayısıyla, 2017’nin sonundan bu yana şirketin başarısı da azalmak yerine oldukça çarpıcı bir şekilde arttı!” açıklamasında bulundu.

Ancak, Wood’un Tesla için fiyat tahmini oldukça acımasız görünüyor. Tesla şu anda hisse başına 733 dolardan işlem görüyor ve bu fiyat hedefine -3 bin dolar- ulaşmak için tam %300’ün üzerinde artış göstermesi gerekmekte!

Ark Invest, Tesla’nın 2025 yılına kadar 5 ila 10 milyon araç teslim edeceğine inanıyor.

Ayrıca Tesla’nın Tesla Network olarak bilinen ve yüksek marjla çok para getirecek tamamen özerk bir araç çağırma ağı sunacağını da söylüyor.

Ark Invest’in TSLA Fiyat Tahminine Karşı Elon Musk’ın Cevabı

🏃🏽 Bir Adım Gerisi
Musk
, Tesla’nın hisse senedi fiyatı hakkında sık sık yorum yapmakta. Geçen yıl Tesla’nın hissesi yeni bir zirveye ulaştığında, Musk attığı tweet’te “Tesla hisse senedi fiyatı çok yüksek… bence!” yorumunda bulunmuştu.

Bir Tesla yatırımcısı, CEO’nun bu gibi “düzensiz” tweet’lerinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir anlaşmayı ihlal ettiğini söyleyerek Elon Musk ve şirket yönetim kuruluna dava açmıştı.
Üstelik bu tweet, Tesla’nın piyasa değerinde 13 milyar dolardan fazla bir kayba yol açmıştı!

Geçen ay, elektrikli araç şirketinin hisseleri tırmanırken, Ark Invest yaklaşık 5.76 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen toplam 8.100 hisse satarak Tesla’daki pozisyonunun yarısına yakınını kaybetti.

Tesla hisselerinde 1 günlük değişim

Cathie Wood’un firması Ark Invest, Tesla hakkında oldukça iddialı. Şirket, TSLA fiyatının 2025’in sonunda üç basamaklara ulaşacağından oldukça emin.  

❗️Neden Önemli:
Şu anda Tesla, 730 milyar doların üzerinde bir değerle dünyanın en değerli otomotiv şirketi konumunda. 3 bin dolarlık bir hisse fiyatı ise Tesla’nın değerini 3 trilyon dolara çıkaracak ve onu dünyanın en değerli şirketi yapacaktır.

👀Peki, TSLA N’apıyor?
Son bir ay içerisinde hisseleri %4,26 oranında yükselen şirket, son 1 haftada ise %2,15 değer kazandı. 3 Eylül piyasa kapanışı itibarıyla ise %0,16 değer kazanarak günü 733,57 dolardan tamamladı.

Kaynak: Ark Invest Tesla Stock Price Target May Be Outrageous, But Elon Musk Says It Is Worth $3,000 A Share ‘If They Execute Really Well’