BIST Şirket Haberleri

Kendi Sektöründe En Fazla Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketler! (2. Çeyrek)

August 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kendi Sektöründe En Fazla Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketler! (2. Çeyrek)

2. çeyrek bilançolarına göre 2023’te kendi sektöründe en fazla araştırma ve geliştirme harcaması yapan şirketler belli oldu. 🎖︎

Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Ford Otosan (FROTO) 🚙, 2 milyar TL Ar-Ge harcaması yaparak listede birinci sırada yer aldı. Ford Otosan’ı 724 milyon TL yatırımla Koç Holding (KCHOL) 🏢 takip etti.

Savunma sektöründe Aselsan (ASELS) 🛡︎ 482,87 milyon TL, dayanıklı tüketim sektöründe Vestel (VESTL) 🎛 459,96 milyon TL ve iletişim sektöründe Türk Telekom (TTKOM) 📱 400 milyon TL Ar-Ge harcaması yaparak kendi sektörlerinde lider oldular.

Kendi Sektöründe En Fazla Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketler! (2. Çeyrek)

İşte 2023 yılı 2. çeyrek itibarıyla en fazla Ar-Ge harcaması yapan diğer şirketler: 🔍️

💭 Ar-Ge Harcamaları Nedir? Neden Önemlidir?

Araştırma ve geliştirme giderleri, bir şirketin yeni ürünleri ve hizmetleri geliştirmek için yaptığı harcamalardır. Bu harcamalar, şirketin inovasyon yapma kabiliyetini artırarak sektöründe avantajlı konuma gelmesine yardımcı olabilir. 

Ar-Ge harcamaları; genellikle teknolojik gelişmeler, ürün tasarımı, malzeme araştırmaları, patent başvuruları, inovasyon süreçleri ve kişisel eğitim gibi birçok konuyu kapsar.

Şirketler, Ar-Ge giderlerini genellikle kârlarının bir bölümünü ayırarak finanse eder ve bu giderlerin yasal düzenlemelerine uygun olarak hesaplamalarını yapar.

Ar-Ge giderleri, işletmelerin uzun vadeli büyüme hedefine katkıda bulunabilir ve inovasyon kapasitelerini artırarak kârlılıklarını destekleyebilir.

Kendi Sektöründe En Fazla Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketler! (2. Çeyrek)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables