ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #34 – Sarsılmaz Dayanıklılıktaki Hisseler

Hisse Avcısı #34 – Sarsılmaz Dayanıklılıktaki Hisseler
Google News Icon Takip Et

Hisse Avcısı yeni hisselerin peşinde!

Bu defa yatırımlarını sağlam temellere dayandırmak isteyen yatırımcılar için en dayanıklı hisseleri inceliyoruz. 

Bir binanın temelleri ne kadar güçlü olursa, fırtınalara karşı o kadar dayanıklı olur; işte bu hisseler de finansal piyasalarda aynı rolü üstleniyor. 

Son 10 yılda istikrarlı bir büyüme sergileyen ve makul değerlemelerle işlem gören bu şirketler finansal piyasalarda dalgalanmalar yaşanırken dahi sağlam finansalları ile uzun vadeli yatırımcılar için güvenli bir liman sunuyor.

Dilersen bu hisseler nelermiş birlikte tespit edelim. 👀

Fiyat/Kazanç 

Fiyat/Kazanç oranı, bir şirketin hisse senedi fiyatının hisse başına kârına oranını gösteren önemli bir finansal göstergedir. Bu oran, yatırımcıların bir şirketin gelecekteki kâr etme potansiyelini ve hisse senedinin değerlemesini değerlendirmelerine yardımcı olur. Yüksek bir F/K oranı, yatırımcıların şirketin gelecekteki büyüme potansiyeline inandıklarını ve bu nedenle hisse senedine daha yüksek bir değer biçtiklerini gösterebilirken düşük bir F/K oranı ise şirketin kârına göre daha düşük bir değerlemeden işlem gördüğünü işaret edebilir. 

🎯 F/K oranının 0 ile 50 aralığında olmasını tercih ettik. 

Piyasa Değeri/Defter Değeri

Piyasa Değeri/Defter Değeri Oranı (PD/DD), bir şirketin piyasa değerinin defter değerine oranını gösteren önemli bir finansal göstergedir. Bu oran, yatırımcılara şirketin hisse senetlerinin, muhasebe defterlerinde yer alan net varlıklarına kıyasla nasıl fiyatlandığını gösterir. PD/DD oranı, şirketin defter değerine göre ne kadar prim veya iskontolu işlem gördüğünü anlamalarına yardımcı olur.

Yüksek bir PD/DD oranı, piyasanın şirketin gelecekteki büyüme potansiyeline yüksek bir değer biçtiğini ve hisselerin muhasebe değerine kıyasla daha pahalı olduğunu gösterebilir. Düşük bir oranı ise şirketin hisselerinin piyasa tarafından daha düşük değer biçildiğini gösterebilir. Bu durum, potansiyel olarak hisselerin değerinin altında işlem gördüğüne ve bir yatırım fırsatı olabileceğine de işaret edebilir.

🎯 PD/DD oranının 0 ile 5 aralığında olmasını tercih ettik.

10 Yıllık Ort. Gelir Büyümesi

10 Yıllık Ortalama Gelir Büyümesi, bir şirketin on yıl boyunca yıllık gelirindeki artış oranını ölçen bir göstergedir. Yüksek olması şirketin düzenli olarak gelirlerini artırabildiğini ve büyüme stratejilerinin etkili olduğunu gösterebilir. Bu oran, şirketin geçmiş performansını değerlendirmek ve gelecekteki büyüme potansiyelini tahmin etmek için kullanışlı bir araç olarak değerlendirilebilir.

🎯 10 yıllık ortalama gelir büyümesini düzenli olarak gelirinin artırabilmiş şirketleri tespit edebilmek için 0’dan büyük olmasını tercih ettik.

10 Yıllık Ort. Kâr Büyümesi

10 yıllık ortalama kâr büyümesi, şirketin on yıl boyunca yıllık net kârındaki artış oranını ölçer. Bu da yatırımcılara şirketin uzun vadeli kârlılık potansiyelini ve finansal sağlığını değerlendirmede yardımcı olur. Yüksek bir kâr büyümesi, yatırımcıların şirketin gelecekteki kârlılığı konusunda daha iyimser olmasını sağlayabilir.

🎯 10 yıllık ortalama kâr büyümesini düzenli olarak kârını artırabilmiş şirketleri tespit edebilmek için 0’dan büyük olmasını tercih ettik.

Cari Oran

Cari oran, bir şirketin kısa vadeli yükümlülüklerini karşılayabilme kapasitesini ölçen bir göstergedir. Bu oran, şirketin dönen varlıklarının kısa vadeli borçlarına oranını temsil eder. Yüksek bir cari oran, şirketin kısa vadeli borçlarını karşılayabilecek yeterli varlığa sahip olduğunu ve likidite açısından güçlü bir durumda olduğunu gösterir.

🎯 Cari oranın 1’den büyük olmasını tercih ettik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza 100 milyar dolar piyasa değerinden yüksek şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #34 – Sarsılmaz Dayanıklılıktaki Hisseler
  1. TM
  2. TMO
  3. DHR
  4. ABT
  5. SNY
  6. BLK
  7. REGN
  8. RIO
  9. DE

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık, ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover, Ainvest