ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #17 – Özsermayesine Göre Cazip Hisseler

Hisse Avcısı #17 – Özsermayesine Göre Cazip Hisseler
Google News Icon Takip Et

Hisse Avcısı tekrar karşında! 🕵️‍♂️

Bu bölümde özsermayesi güçlü, borçluluğu düşük ve cazip çarpanlarla fiyatlanan şirketlerin avındayız.

​​Bu şirketler, düşük borç ve güçlü özsermaye yapısı ile kendi kendine yetebilecek bir görünüm sunarken yüksek piyasa değerleri ve cazip kalmış çarpanları ile yatırımcılara güven aşılıyor. 

🔍 Dilersen bu şirketleri tespit ederken hangi kriterlere odaklandığımızı keşfedelim!

Özsermaye Kârlılığı

İlk dikkat çeken kriterimiz özsermaye karlılığı, bir şirketin özsermayesini kullanarak ne kadar kâr elde ettiğinin bir göstergesidir. Bu oran, şirketin varlıklarını ne kadar etkili bir şekilde kullanarak kâr ürettiğini ve yatırımcılarına ne kadar değer sağladığını gösterir. Yüksek bir oran, şirketin finansal sağlamlığını, pazardaki gücünü ve yatırımcıları için değer yaratma yeteneğini işaret eder. Ayrıca oranın yüksek olması, şirketin sadece mevcut kaynaklarını etkili bir şekilde kullanmakla kalmayıp aynı zamanda finansal yönetim ve yatırım stratejilerinde başarılı olduğunu da gösterir.

🎯 Özsermaye kârlılığının 10%’dan yüksek olmasını tercih ettik.

Borç/Özsermaye

Borç/özsermaye oranı, bir şirketin borçlarının özsermayeye oranını gösterir ve finansal risk seviyesini değerlendirir. Düşük oran, daha az borç ve düşük risk anlamına gelirken, yüksek oran şirketin daha fazla borçlandığını ve daha yüksek finansal risk taşıdığını işaret eder. Bu oran, yatırımcılara şirketin finansal yapısını ve risk toleransını anlama konusunda yardımcı olur.

🎯 Borç/Özsermaye oranının 1,6’dan küçük olmasını tercih ettik.

Fiyat/Kazanç

Fiyat/Kazanç (F/K) oranı, bir şirketin hisse başına piyasa fiyatının, hisse başına kârına bölünmesiyle hesaplanır. Bu oran, yatırımcılara bir şirketin hisse fiyatının, kazancına göre ne kadar değerlendirildiğini gösterir. Düşük bir F/K oranı, hissenin görece ucuz olduğuna işaret edebilirken yüksek bir F/K oranı, hissenin piyasa tarafından daha yüksek bir değere sahip olduğunu ve potansiyel olarak aşırı değerlendirilmiş olabileceğini gösterebilir. 

🎯 F/K oranının piyasa ortalaması olan 24’ten küçük olmasını tercih ettik.

Piyasa Değeri/Defter Değer

Son kriterimiz olan Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) oranı, bir şirketin toplam piyasa değerinin, şirketin defter değerine bölünmesiyle hesaplanır. Bu oran, bir şirketin hisselerinin piyasada ne kadar değerlendirildiğini, şirketin muhasebesel defter değerine kıyasla gösterir. Düşük bir PD/DD oranı, hisselerin defter değerine yakın veya altında işlem gördüğünü ve potansiyel olarak değerinin altında olduğunu işaret edebilir. 

🎯 PD/DD oranının 1,5’ten küçük olmasını tercih ettik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #17 – Özsermayesine Göre Cazip Hisseler
  1. HSBC
  2. CVS
  3. BBVA
  4. ET
  5. NGG
  6. MFC
  7. JD
  8. ADM
  9. MRO
  10. BG

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover