ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #16 – Ünlü Fon Yöneticisinin Hisse Seçiminde Kahve Kutusu Stratejisi

Mart 28, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #16 – Ünlü Fon Yöneticisinin Hisse Seçiminde Kahve Kutusu Stratejisi

Hisse Avcısı bu bölümde ilginç bir strateji ile karşında! 🕵️‍♂️

Bu bölümde Marcellus Investments kurucusu ünlü fon yöneticisi Saurabh Mukherjea’nin Coffee Can Investing kitabında bahsettiği “Coffee Can”, yani Kahve Kutusu Stratejisini inceliyoruz. 

Adını Amerikalıların değerli eşyalarını korumak için kullandıkları kahve kutularına benzer kaplarda saklama geleneğinden alan Kahve Kutusu Stratejisi, uzun vadeli yatırım yapmaya ve bu süreçte portföye minimum düzeyde müdahale etmeye odaklanan bir yatırım yaklaşımıdır.

Bu stratejiye göre iyi şirketlere yatırım yaparsın ve onları en az 10 yıl boyunca elinde tutarsın. Bu sayede, şirketlerin büyümesiyle birlikte yatırımının değeri de artar.

​​Hisse Avcısı #16 – Ünlü Fon Yöneticisinin Hisse Seçiminde Kahve Kutusu Stratejisi

Kahve Kutusu Stratejisini kültürümüzdeki çeyiz sandığı gibi düşünebilirsin. Çeyiz sandığı, değerli eşyaların ve geleceğe dair umutların saklandığı, uzun vadeli bir değeri ifade ediyor. Bu bağlamda, yatırımını bir çeyiz sandığı gibi düşünebilir ve geleceğine yatırım yapmak için kaliteli hisseler seçip uzun süre boyunca saklayabilirsin.

Kahve Kutusu Stratejisi 3 noktaya odaklanıyor:

 1. Kaliteli Şirket Seçmek: İyi yönetilen ve sektöründe lider olan şirketlere yatırım yapmak
 2. Uzun Vadeli Tutmak: Seçtiğin hisseleri en az 10 yıl boyunca elinde tutmak
 3. Sabretmek: Kısa vadeli piyasa dalgalanmalarına karşı sabırlı olmak ve yatırımlara sadık kalmak

🔍 Şimdi, Kahve Kutusu Stratejisi için hangi kriterlere odaklandığımızı keşfedelim!

Gelir Büyümesi

İlk dikkat çeken kriterimiz gelir büyümesi, bir şirketin zaman içindeki satışlarının veya gelirlerinin artış hızıdır. Bu oran, şirketin pazardaki performansını ve büyüme potansiyelini gösterir. Sürekli bir gelir büyümesi, şirketin ürün veya hizmetlerine olan talebin arttığını, pazar payını genişlettiğini ve rekabet avantajını koruyabildiğini işaret eder. 

Yüksek gelir büyümesi oranı, şirketin sadece mevcut operasyonlarını başarıyla yönetmekle kalmayıp, aynı zamanda gelecekteki fırsatları değerlendirme ve yatırım yapma kapasitesine sahip olduğunu da gösterir. Bu, yatırımcılar için şirketin uzun vadeli sürdürülebilirliği ve kârlılığı açısından olumlu bir işarettir.

🎯 Yıllık gelir büyümesinin 10%’dan yüksek olmasını tercih ettik.

10 Yıllık Ortalama Gelir Büyümesi

Bir diğer kriterimiz 10 yıllık ortalama gelir büyümesi, bir şirketin son on yılda yıllık gelir artış oranının ortalamasının alınmasıyla hesaplanır. Yüksek bir 10 yıllık ortalama gelir büyümesi oranı, şirketin sürekli olarak gelirlerini artırabildiğini ve bu da güçlü pazar talebi, etkili iş modeli ve rekabet avantajı anlamına gelir. 

🎯 10 yıllık gelir büyümesinin 10%’dan yüksek olmasını tercih ettik.

Özsermaye Kârlılığı

Sonraki kriterimiz özsermaye kârlılığı, bir şirketin net kârının özsermayeye bölünmesiyle hesaplanır. Bu oran, şirketin sahip olduğu özsermayeyi ne kadar etkili bir şekilde kullanarak kâr elde ettiğini gösterir. Yüksek bir oran, şirketin yatırımlarından maksimum düzeyde getiri elde etme konusunda başarılı olduğunu ve finansal performansının güçlü olduğunu gösterir.

🎯 Özsermaye kârlılığının 15%’ten fazla olmasını tercih ettik.

Sermaye Üzerinden Getiri (ROCE)

Son kriterimiz olan Sermaye Üzerinden Getiri (ROCE), bir şirketin kullanılan sermayesinden ne kadar kâr elde ettiğini gösterir. Bu oran, şirketin faaliyetlerinden elde ettiği kârın, şirketin toplam sermayesine (özsermaye + borçlar) bölünmesiyle hesaplanır. Yüksek bir ROCE oranı, şirketin yatırılan sermayeyi etkili bir şekilde kullanarak kâr ürettiğini, bu da yüksek verimlilik ve kârlılık anlamına gelir. 

🎯 Sermaye üzerinden getiri oranının 15%’in üzerinde olmasını tercih ettik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #16 – Ünlü Fon Yöneticisinin Hisse Seçiminde Kahve Kutusu Stratejisi
 1. NVDA
 2. GOOGL
 3. META
 4. TSMC
 5. NVO
 6. V
 7. MA
 8. NFLX
 9. ADBE
 10. PGR

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover