Analist Notları

Hisse Avcısı #4 – Enerji Sektörünün Yıldızları

November 8, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #4 – Enerji Sektörünün Yıldızları

Hisse avcısı yeniden karşında!

Yatırım yapmak, birçok kişi için karmaşık ve zorlu bir süreç olabilir. Yatırım yapacağın hisseyi belirlemek, binlerce şirkete sahip bir borsa ve sürekli değişen piyasa koşulları nedeniyle oldukça zor olabilir. İşte tam burada hisse filtreleme yöntemi imdadımıza koşuyor! 🏃🏻

Önceki serilerde olduğu gibi “hisse filtreleme yöntemi”ni belirli sektörlerdeki şirketleri karşılaştırabilmek için kullanıyoruz. Bu serimizde odaklanacağımız sektör: Enerji! ⚡

Biraz daha açıklamak gerekirse; filtreleme yöntemi aynı bir e-ticaret sitesinde, aradığımız ürünü bulabilmek için filtre eklemeye benziyor. Hisse fiyatı rasyonel olsun, şirketin maliyet yönetimi ve fiyatlandırma politikası güçlü olsun, yatırım harcamaları gelecek vaad etsin, bir de enerji sektöründe olsun gibi filtreler ekleyerek kendimize bir hisse listesi çıkarabiliyoruz. 

Bu sayede hem bize büyük zaman kazanabiliyoruz, hem de daha nokta atışı şirketlere yatırım yapabiliyoruz. Seri boyunca farklı sektörlerdeki şirketleri sektör dinamiklerine göre filtreleyeceğiz. Dilersen sektörün genel görünümüyle başlayalım.

Sektör Genel Görünümü

Küresel piyasalarda artırılan faiz oranları sonucunda ekonomik aktivite yavaşladı ve resesyon endişeleri gündemi meşgul etti. Faaliyetlerin azalmasıyla enerji talebinin de düşmesi özellikle OPEC+’ın önemli üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın ihracat kısıtları ile arz-talep dengesinin yeniden tesisini sağladı. 📊

🛢️ Ancak son veriler ve bilançolar gösteriyor ki ekonomik faaliyetler toparlanma yönünde seyrediyor. Özellikle ABD ham petrol stokları haftadan haftaya azalış kaydederek talebin iyileştiğine işaret ediyor. İyileşme sürecine rağmen Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kısıtlarına devam etmesi, hatta tüm bu ortamın üstüne Filistin-İsrail Savaşı’nın arz endişelerini yeniden körüklemesi enerji fiyatlamalarında yükselişi beraberinde getirdi. 📈

Hisse Avcısı #4 – Enerji Sektörünün Yıldızları

Enerji alanında faaliyet gösteren şirketler ise düşük maliyetle stoklarında tuttukları ürünleri piyasadaki yüksek fiyatlara satarak marjlarını yükseltebilme avantajına sahip oldu. Güçlü karlılık yatırımcıların ilgisini çekerken, enerji sektörü hisseleri de yıl boyunca pozitif ayrıştı.

Enerji Sektöründe Hisse Senedi Seçimi

Bu araştırmamızda sektördeki şirketlerin rekabette nasıl performans gösterdiği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için beş çarpan kullandık. 

🎯 Firma Değeri/FAVÖK: Şirketin değerini faaliyetlere oranlar. Vergi etkisinden arındırıldığı için farklı ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin karşılaştırmaları için kullanılabilir. Çarpan ne kadar düşükse o kadar iyidir. Enerji şirketlerinin genellikle yüklü borcu olduğu ve şirket değerinin borç maliyetini de içerdiği de göz önüne alındığında önemli bir çarpan olarak karşımıza çıkar. 100/Gösterge Faiz Oranı kullanıldığında faizlerin 5,5% olduğu bir durumda 18,2 ve altındaki Firma Değeri/FAVÖK çarpanları makul kabul edilebilir. F/K oranına göre döviz kurlarının yüksek olduğu ortamlarda kullanımı tercih edilebilir. Bu oranın sektör ortalamasının altında olmasını tercih ettik.

 🎯 Fiyat/Nakit Akışı: Şirketin piyasadaki hisse fiyatının nakit akışına bölünmesiyle bulunur. Bu çarpan sektörler arasında daha iyi karşılaştırmalar yapılmasını sağlar. Petrol fiyatlarındaki öngörüler dolayısıyla beklentilerin önden fiyatlaması hisse performansında anormalliğe neden olabilir. Hisse fiyatlarındaki olası anormalliği dengelemek için F/K yerine kullanılabilir. Hatta volatilite etkisinden arındırmak için birkaç aylık ortalama fiyat da kullanılabilir. Bu çarpanın sektör ortalamasının altında olmasını tercih ettik.

🎯 Sermaye Harcamaları/FAVÖK: Şirketin sermaye harcamalarının, yani yatırımlarının faaliyet karına göre karşılaştırma yapmayı sağlayan bir çarpandır. Sermaye harcamaları; şirketin bina, araç ekipman, arazi veya şirket satın alımı gibi yatırımlar için ayrılan bütçeyi ifade eder. Şirketlerin borç gerekmeden yatırımları yapabilme gücü bu çarpan ile karşılaştırılabilir. Sermaye Harcamaları/FAVÖK çarpanının sektör ortalamasının altında olmasını tercih ettik.

🎯 Cari Oran: Nakit gibi likit varlıkların kısa vadeli yükümlülüklere olan oranı hakkında fikir verir. Şirketin kısa vadeli borçlarını karşılayabilme gücünü gösterir. Aynı zamanda şirketin bulundurduğu nakitleri hakkında da bizlere fikir verebilir. Bu çarpanın; şirketin kısa vadeli borçlarının ödenebilir olması için 1’den yüksek ve elindeki nakdin makul seviyede olması için 2’den düşük olmasını tercih ettik.

🎯 F/K: Bir hisse senedinin güncel fiyatının şirketin kârına olan oranını gösterir. Hisse fiyatını; şirketin finansal performansıyla, yani satışlarından elde ettiği kârıyla karşılaştırmana yardımcı olur. Sektörüne göre daha ucuz kalmış hisseleri belirleyebilmek için bu oranının sektör ortalaması olan 21’in altında olmasını tercih ettik.

Tüm bu filtreleri uyguladığımız zaman elimizde 10 adet hisse kalıyor;

Hisse Avcısı #4 – Enerji Sektörünün Yıldızları

  1. Equinor
  2. Marathon Petroleum
  3. Valero Energy
  4. Petrobras Brasileiro
  5. PBF Energy
  6. Cheniere Energy
  7. Weatherford International
  8. MPLX
  9. CVR Energy
  10. Par Pacific Holdings

Her bir hissenin ayrı ayrı seçtiğimiz filtrelerdeki performanslarına ve yılbaşından bu yana hisselerin hareketlerine bu tablo aracılığı ile ulaşabilirsin. Biz bu tabloyu işletme sermayesine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık; ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Hisse Avcısı #4 – Enerji Sektörünün Yıldızları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı