Analist Notları

Hisse Avcısı #2 – Kaliteli Temettüye Farklı Bakış

July 28, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #2 – Kaliteli Temettüye Farklı Bakış

Hisse avcısı tekrar karşınızda ve bu sefer gözlerini dolarla temettüye dikmiş durumda!

Öncelikle dolarla temettü alma fikri her ne kadar cazip olsa da yurt dışı hisselerinde karşımıza üç temel tehlike çıkıyor:

 1. Temettü Tuzağı: Birçok hisse yatırımcıyı 10%’nun üzerinde temettüyle kendisine çekiyor ancak 5 ve 10 yıllık süreçlerde şirketin hissesinin değeri o kadar çok düşüyor ki yatırımcı son durumda zarar bile edebiliyor.
 2. Düşük Temettü Verimi: Borsa İstanbul’a kıyasla kaliteli yurt dışı hisselerinin bir çoğunun temettü verimi, dolayısıyla da ödediği kâr payı düşük kalabiliyor.
 3. Sürdürülemez Temettü: Bazı şirketler sırf yatırımcıları hisselerini satmasın diye sürdürülemez temettü politikalarını benimseyebiliyor. Batmanın eşiğine gelecek kadar elinde ne var ne yoksa satıp temettü verenlerden, kazancının neredeyse tamamını kâr payı olarak dağıtanlara kadar bu liste uzayıp gidiyor.

Yani kısaca hem yüksek temettü veren hem de kaliteli ve güvenli (batma ihtimali düşük) olan şirketleri bulmak oldukça zor görünüyor. Ancak gözden kaçan bazı hisseler var ki, hem temettüleri yüksek hem de oldukça kaliteli şirketler. İşte tam da burada Hisse Avcısı yardımımıza yetişiyor!

Bu iki özelliğe de sahip hisseleri bulmak için 2 farklı yöntemimiz var:

 1. Temettü rasyoları ile yüksek temettüyü hedeflemek ve kâr, gelir, borç oranı, nakit akışı üzerine rasyolarla da “kaliteli ve güvenli şirketi” bulmaya çalışmak.
 2. Temettü rasyoları ile yine yüksek temettüyü hedeflemek ama bu sefer kaliteli şirketleri bulmak için bazı efsane “skorları” kullanmak.

Biz bu yazımızda ikinci yöntemi kullanacağız. Böylece kaliteli temettüye “farklı bir bakış” sunmuş olmayı hedefliyoruz. (Eğer birinci yöntemi merak ediyorsan bu seriyi takipte kalmanı öneririz.)

Şimdi kaliteli temettü hisselerini hangi kriterlerle seçtik, buna bakalım:

Hisse Avcısı #2 - Kaliteli Temettüye Farklı Bakış

Kaliteli Hisse için Skorlar

Bu araştırmamızda iki tane efsane finansçı ve ekonomistin adıyla özdeşleşmiş skor formülünü kullanacağız: Altman-Z ve Piotroski F Skorları!

Altman-Z Skoru kısaca bir şirketin “batma olasılığının” yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu belirler. Bu skorun 3’ten büyük olması ilgili şirketin “güvenli” olduğunu gösterir. Bu oran 4’e yaklaştıkça şirketlerin “batma tehlikesi” giderek düşer. Bu nedenle biz de hisse seçimlerimizde bu skorun en az 3 olmasına dikkat ettik. 

(Skorun detaylı hesaplama yöntemini merak edenler için bu yazının en sonuna ekledik.)

Piotroski F Skoru ise şirketleri Altman gibi tek bir noktada değil daha kapsamlı ve geniş bir değerlendirmeye tabi tutar. Özetle formül ,şirketleri 9 kriterle değerlendiriyor ve her bir kriter için birer puan veriyor. Bu kriterler içerisinde ise şirketin kârlılığı, nakit akışı, borçluluğu ve hatta yeni hisse basarak değerini düşürüp düşürmediği bile var. Biz de bu araştırmamızda hisselerin en az 7 puana sahip olmasını istedik.

Hisse Avcısı #2 - Kaliteli Temettüye Farklı Bakış

Temettü için Filtreler

Kaliteli ve güvenli hisseleri bulduktan sonra bu listenin içinden temettü hisselerini ayıklamamız gerekiyor. Bunu da 4 kriterle yapıyoruz:

Temettü Verimi: En çok bakılan ama asıl uzun vadede kendini gösteren oranlardan biri de temettü verimidir. Bu oranın 2-10% arasında olmasını istedik. Çünkü ne 2%’den az verip anlamlı bir gelir oluşturamayan şirketlere ne de temettüsünü abartıp sürdürülebilir bir gelir oluşturamayanlara yatırım yapmak isteriz.

Temettü Büyümesi: Yatırım yaptığımız şirketin temettüsünü dolar bazında büyütmesi oldukça önemli. Bu yüzden gelecek temettü büyümesi pozitif olan şirketleri listeye dahil ettik.  

Temettü Hariç Hisse Getirisi: Temettü veren şirketleri sevsek de temettü tuzağına düşüp kazancımızı hisselerin değer kaybı ile geri vermek istemeyiz. Bu yüzden hisseleri 1-5-10 yıllık dönemlerde sırasıyla dolar bazında en az 10%, 50% ve 100% yükselmiş şirketleri tercih ettik.

Temettü Dağıtma Oranı: Bir şirketin kazancının hepsini veya büyük bölümünü bize dağıtmasını istemeyiz. Çünkü alacağımız temettülerin “sürdürülebilir” olmasını, bunun için de şirketin faaliyetlerine büyüyerek devam etmesini isteriz. Bu nedenle 70% ve altı bir temettü dağıtma oranı istedik.

Hem Kalite Hem De Temettü

Tüm bu kriterlerimizi hesaplamaya dahil ettiğimizde elimizde şu 6 hisse kaldı:

Hisse Avcısı #2 - Kaliteli Temettüye Farklı Bakış
 1. Global Partners
 2. Fastenal
 3. Snap-On
 4. Marathon Petroleum
 5. McDonald’s
 6. Broadcom
 7. RELX

Her bir hissenin ayrı ayrı ilgili skorlarına ve temettü verilerine yukarıdaki tablodan ulaşabilirsin. Biz bu tabloyu temettü verimine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin skora veya orana göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Sözlük

Altman Z-Skoru = 1,2A + 1,4B + 3,3C + 0,6D + 1,0E

Bu formülde:

 • A = İşletme Sermayesi / Toplam Varlıklar
 • B = Dağıtılmamış Kârlar / Toplam Varlıklar
 • C = FVÖK / Toplam Varlıklar
 • D = Piyasa Değeri / Toplam Yükümlülükler
 • E = Satışlar / Toplam Varlıklar

Hisse Avcısı #2 - Kaliteli Temettüye Farklı Bakış

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerikte sunulan veriler Stockrover sitesinden derlenmiş olup, Midas Menkul Değerler’in fikirlerini yansıtmamaktadır. Burada ifade edilen finansal rasyolar ve hedef tahminler Stockrover sitesi tarafından sağlanmaktadır.