Analist Notları

Hisse Avcısı #7 – Temettü Ödemeleriyle Öne Çıkan Hisseler

Ocak 22, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #7 – Temettü Ödemeleriyle Öne Çıkan Hisseler

Hisse Avcısı serimizin yeni bölümüne hoşgeldin! Bu bölümde uzun vadeli yatırımcıların favorisi olan temettü ödemeleri ile öne çıkan şirketleri belirleyeceğiz. 🌟

🌱 Her şey; küçük yatırım tohumlarını, temettüleri ile öne çıkan hisselere ekmekle başlar. Zaman geçtikçe, bu tohumlar büyür ve meyve vermeye başlar. Bu meyveler ise elbette temettülerdir. 

🍎 Bu harika meyveleri toplayıp yeniden ekersen, daha fazla hisse alabilir ve temettü ağacını büyütebilirsin. Bu, kârların da kâr getirmesi demektir! 

🌳 Yıllar geçtikçe, temettü ağacın büyür ve daha fazla meyve vermeye başlar. Bu da senin pasif gelir akışını artırır. Sonunda, temettü ağacın o kadar büyük ve güçlüdür ki, artık çalışmana bile gerek kalmaz.  🏖️

Dilersen, temettü ödemeleriyle öne çıkan hisseleri nasıl seçebileceğine birlikte bakalım. 👇

Öne Çıkan Hisselerin Kriterleri

Piyasa Değeri 

İlk kriterimiz olan piyasa değeri, bir şirketin tüm hisselerinin toplam değeridir. Piyasa değeri, bir şirketin borsadaki ağırlığını ve büyüklüğünü gösterir. Yatırımcılar için piyasa değeri, bir şirketin ne kadar popüler ve güçlü olduğunun bir göstergesidir. Yüksek piyasa değerine sahip şirketler, genellikle piyasada daha tanınmış, daha düşük riskli ve güvenilir kabul edilir.

🎯 Piyasa değerinin 50 milyar dolardan yüksek olmasını tercih ettik.

Temettü Verim Oranı

Bir diğer kriterimiz temettü yatırımcıları için oldukça önemli olan Temettü Verim Oranı. Temettü Verim Oranı, bir şirketin hisse başına dağıttığı temettü miktarının, hisse senedinin mevcut piyasa fiyatına oranını gösterir. Bu oran, şirketin yatırımcılarına ne kadar kâr payı dağıttığını ve bu dağıtımın yatırımcılar için ne kadar cazip olduğunu ölçmemize yardımcı olur.

Oranın yükselmesi, şirketin yatırımcılarına daha yüksek kâr payı dağıttığını ve bu yatırımın potansiyel olarak daha cazip olduğunu gösterir. Bu oran, özellikle gelir odaklı yatırımcılar için önemlidir, çünkü düzenli ve yüksek temettü ödemeleri, yatırımcıların pasif gelir akışını artırabilir. Ancak, çok yüksek temettü verim oranları bazen şirketin finansal sağlığı hakkında yanıltıcı olabilir. Eğer bir şirketin hisse fiyatı düşükse ve temettü ödemeleri sabit kalırsa, temettü verim oranı yapay olarak yüksek görünebilir.

🎯 Temettü Verim Oranının 3%’ten yüksek olmasını tercih ettik. 

Ardışık Temettü Büyümesi

Temettü yatırımcılarının dikkat ettiği başka kriter ise Ardışık Temettü Büyümesi. Bu terim, bir şirketin üst üste kaç yıl boyunca temettüsünü artırdığını gösterir. Bu da şirketin temettü ödemelerindeki istikrarı ve büyüme taahhüdünü yansıtır. Bir şirketin düzenli olarak temettüsünü artırması, finansal sağlamlığının ve kârlılığının sürekli bir şekilde arttığının bir göstergesidir. 

🎯 Ardışık Temettü Büyümesinin 5 yıldan fazla olmasını tercih ettik.

Temettü Sıklığı

Temettü Sıklığı, bir şirketin yatırımcılarına ne sıklıkta temettü ödemesi yaptığını ifade eder. Bu, şirketin temettü dağıtım politikasının bir parçası olarak yatırımcılara düzenli gelir akışı sağlama yeteneğini gösterir. Şirketlerin ödeme sıklığı aylık, 3 aylık, yarıyıllık veya yıllık şeklinde olabilir.

Temettü sıklığının seçimi; şirketin nakit akışı, kârlılık durumu ve yatırımcı ilişkileri stratejisi gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Yatırımcılar için temettü sıklığı, nakit akışı ihtiyaçlarına ve yatırım hedeflerine uygun olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.

🎯 Temettü sıklığının üç ayda bir olmak üzere yılda 4 kere ödenmesini tercih ettik.

Temettü Karşılama Oranı

Son kriterimiz olan Temettü Karşılama Oranı, bir şirketin kazandığı kârın, dağıttığı temettü miktarını ne kadar karşıladığını gösterir. Bu oran, şirketin temettü ödemelerinin sürdürülebilirliğini ve finansal sağlamlığını değerlendirmek için kullanılır. Eğer oran yüksekse, bu şirketin temettülerini rahatlıkla karşılayabildiği ve temettü ödemelerini sürdürebileceği anlamına gelir.

🎯 Temettü Karşılama Oranının 2%’den yüksek olmasını tercih ettik.

🔎 Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #7 – Temettü Ödemeleriyle Öne Çıkan Hisseler

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

  1. XOM
  2. CVX
  3. BAC
  4. CSCO
  5. NEE
  6. EOG
  7. PNC
  8. PSX

Bu Hisseler Kaç Fonda Bulunuyor?

Temettü yatırımlarında fonlar da yatırımcıların tercihi olabiliyor. Peki, fon yöneticileri bu hisseleri tercih ediyor mu? 

Belirlediğimiz hisselerin toplam kaç fonda ve temettü fonunda yer aldıklarını inceledik. 👇

Hisse Avcısı #7 – Temettü Ödemeleriyle Öne Çıkan Hisseler

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover, Value Research, Fintel

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti