Analist Notları

Hisse Avcısı #5 – Kaliteli Hisseleri Seçebilmek

Aralık 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #5 – Kaliteli Hisseleri Seçebilmek

Hisse Avcısı serimizin radarında bu sefer kaliteli hisseler var!

🔍 Öncelikle kaliteli hisseleri tanımlayalım. Bu hisseler aslında temel analiz kriterlerine göre hem analistler hem de yatırımcılar için ideal kriterleri karşılayan ve sağlam görünüm sunan hisseler olarak nitelendirilebilir. 

Dilersen bir hisseyi kaliteli yapan o kriterlere kısaca değinelim. 👇

🎯 Kaliteli Hisse Seçim Kriterleri

ROIC (Yatırılan Sermayenin Getirisi)

İlk kriterimiz, sıklıkla ROIC adıyla karşımıza çıkan Yatırılan Sermayenin Getirisi. ROIC, bir şirkete yatırılan sermayenin getirisini sunarak şirketin kârlılık ve performansını ölçmemize yardımcı olur. ROIC yükseldikçe şirkete yapılan yatırımların verimli kullanıldığını gösterir.

🎯Biz örnek hisseleri seçerken ROIC’in 15%’ten yüksek olmasını tercih ettik.

Faiz Karşılama Oranı

Bir diğer kriterimiz olan Faiz Karşılama Oranı, kısaca bir şirketin kazandığı para ile ödemek zorunda olduğu faiz giderinin ne kadarını ödeyebildiğini yatırımcılara gösteren bir oran olarak açıklanabilir. Temel olarak şirketin ödeme gücünü gösterir.

🎯Faiz Karşılama Oranının 10x’ten yüksek olmasını tercih ettik.

FAVÖK Marjı

FAVÖK marjı, şirketin her bir gelir birimi için ne kadar FAVÖK elde ettiğini gösterir. Yüksek bir FAVÖK marjı, şirketin operasyonel faaliyetlerinin kârlı olduğunu ve maliyetlerini etkin bir şekilde yönettiğini gösterir.

🎯FAVÖK Marjının 10%’un üstünde olmasını tercih ettik.

Serbest Nakit Akışı Verimi

Serbest Nakit Akışı Verimi, şirketin hisse başına ürettiği serbest nakit akışını hisse başına piyasa değeriyle karşılaştırır. Serbest nakit akışı, şirketin işletme faaliyetlerinden elde ettiği nakit akışından, sermaye harcamaları çıkarıldıktan sonra kalan net nakit miktarını ifade eder. Bu kriter; şirketin finansal sağlığını, yatırım çekiciliğini ve operasyonel etkinliğini değerlendirirken kullanılabilir.

🎯Serbest Nakit Akışı Veriminin risksiz getiri oranından büyük olmasını yani 3,9%’un üstünde olmasını tercih ettik.

Nakit Dönüşüm Oranı

Serbest Nakit Akışı Verimini şirketin net gelirine oranlayarak ulaştığımız Nakit Dönüşüm Oranı da şirketin ürettiği net gelirin ne kadarının serbest nakit akışına dönüştüğünü gösterir ve şirketin finansal sağlığı ve operasyonel verimliliği hakkında önemli bilgiler sağlar. Bu oranın yüksek olması, şirketin ürettiği kârın büyük bir kısmının nakit olarak şirkette kaldığını ve bu nakdin borç ödemeleri, temettü ödemeleri, yatırımlar veya diğer finansal ihtiyaçlar için kullanılabileceğini gösterir.

🎯Nakit Dönüşüm Oranının 75%’ten fazla olmasını tercih ettik.

Yıllık Satış Büyümesi

Son kriterimiz Yıllık Satış Büyümesi, bir şirketin satışlarının bir yıldan diğerine ne kadar arttığını gösterir ve yatırımcılara şirketin performansı, büyüme potansiyeli ve genel sağlığı hakkında ipucu verir.

🎯Yıllık Satış Büyümesinin 10%’un üstünde olmasını tercih ettik.

🔎 Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu 8 hisse çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #5 – Kaliteli Hisseleri Seçebilmek
  1. PDD
  2. CAT
  3. PM
  4. ABNB
  5. FTNT
  6. TS
  7. DECK
  8. LECO

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti