ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #6 – Peter Lynch Stratejisi

January 17, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #6 – Peter Lynch Stratejisi

Hisse Avcısı serimizin yeni bölümüne hoşgeldin! Bu bölümde “Borsada Tek Başına” kitabının yazarı, ünlü portföy yöneticisi Peter Lynch’in stratejisini inceliyoruz. 🔎

🔍 Peter Lynch, tüm zamanların en başarılı ve tanınmış yatırımcılarından biridir. Lynch, büyük yatırım yönetimi şirketi Fidelity’de Magellan Fonu’nu yöneterek yıllık ortalama 29,2%’lik getiri elde etti. Peter Lynch’in o dönemdeki mevcut ekonomik ortama göre pozisyon aldığı bir yatırım tarzının olduğu söylenebilir. PEG oranının da popülerleşmesini sağlayan Lynch, sıklıkla “Sahip olduğunuz şeyi anlayabilmelisiniz.” vurgusunu yapıyor.

Dilersen Peter Lynch’in portföyünü belirlerken dikkat ettiği kriterlere kısaca değinelim. 👇

Peter Lynch’in Kriterleri

Fiyat/Kazanç Oranı 

İlk kriterimiz, sıklıkla F/K oranı olarak bilinen Fiyat/Kazanç Oranı. F/K oranı, bir şirketin hisse fiyatının, hisse başına kârın bölünmesiyle hesaplanır, bir şirketin elde ettiği kâra göre fiyatını ölçmemize ve hissenin ucuz mu yoksa pahalı mı bir hisse olduğunu değerlendirmemize yardımcı olur. F/K oranı düşük olduğunda, genellikle şirketin hisselerinin piyasa tarafından düşük değerlendirildiği ve potansiyel bir değer yatırımı fırsatı sunabileceği düşünülür. F/K oranı yüksek olduğunda ise, şirketin hisselerinin piyasa tarafından yüksek değerlendirildiği ve hisselerin aşırı değerli olabileceği anlamına gelebilir. Bu oran, yatırımcılara şirketin mevcut fiyatının, kazanç potansiyeline göre makul olup olmadığı konusunda önemli bir gösterge sunar.

🎯F/K oranının 15’ten düşük olmasını tercih ettik.

İleri Fiyat/Kazanç Oranı

İncelenen bir diğer önemli kriter ise İleri Fiyat/Kazanç Oranıdır. İleri F/K oranı, bir şirketin mevcut hisse fiyatının, beklenen hisse başına kâra bölünmesiyle hesaplanır. Bu oran, şirketin gelecekteki kazanç beklentilerine göre mevcut piyasa değerinin ne kadar makul olduğunu değerlendirmemize yardımcı olur. İleri Fiyat/Kazanç oranının düşük olması, genellikle şirketin hisselerinin kâr potansiyeline göre piyasa tarafından düşük değerlendirildiğini ve bir yatırım fırsatı sunabileceğini gösterir. Bu oran, özellikle geleceğe yönelik büyüme potansiyeli olan şirketlerin değerlendirilmesinde önemli bir göstergedir.

🎯İleri F/K Oranının mevcuttaki F/K oranından küçük olması için 15’ten az olmasını tercih ettik. Ayrıca ileri F/K oranı mevcuttaki F/K oranından yüksek olan şirketleri filtreleme yönteminde eledik.

Borç/Özsermaye Oranı

Bir şirketin borçluluk görünümü, Peter Lynch’in en önem verdiği kriterlerden. Hatta Lynch, şirketlerin borçluluk rasyolarını “Bankadan kredi çekmek istediğinizde bankacının sizin iyi bir kredi notunuzun olup olmadığına karar vermesi gibi.” olarak tanımlıyor. Borç/Özsermaye Oranı, şirketini ne kadar borçla finanse edildiğini ve bu borcun özsermayeye oranını gösterir. Yüksek bir borç/özsermaye oranı daha yüksek bir finansal riski işaret ederken oranın düşük olması finansal yapının daha sağlam olduğunu gösterir.

🎯Borç/Özsermaye Oranının 0 ile 1 arasında olmasını tercih ettik.

Hisse Başına Kâr Büyümesi

Bir diğer önemli bir gösterge de Hisse Başına Kâr (HBK) büyümesidir. Bu büyüme oranı, şirketin zaman içindeki kârlılığının ve finansal performansının bir göstergesi olarak kabul edilir. Hisse Başına Kâr büyümesi, şirketin sadece mevcut kârlılık durumunu değil, aynı zamanda gelecekteki kâr potansiyelini de yansıtır. Bu oranın yüksek olması, şirketin sağlıklı bir büyüme gösterdiğini ve finansal olarak güçlü bir konumda olduğunu gösterir.

🎯Son 5 yıla ilişkin ortalama Hisse Başına Kâr Büyümesinin 15%’in üstünde olmasını tercih ettik.

PEG Oranı

Son kriterimiz, Peter Lynch’in favorisi PEG Oranı. Lynch’in en sevdiği gösterge olan PEG oranı, büyüyen şirketleri daha iyi analiz etmek için F/K oranının şirketin öngörülen büyüme oranına bölünmesiyle elde ediliyor. Bu oran, şirketin mevcut hisse fiyatının, kazanç büyüme potansiyeline göre ne kadar makul olduğunu değerlendirir. Genellikle, düşük bir PEG oranı, hisse senedinin gelecekteki kazanç büyümesine kıyasla düşük değerlendirildiğini gösterir ve potansiyel bir yatırım fırsatı sunabilir. Tersine, yüksek bir PEG oranı, hisse senedinin aşırı değerlendiğine işaret edebilir.

🎯PEG Oranının 1,2’den küçük olmasını tercih ettik.

🔎 Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza piyasa değeri yüksek şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #6 – Peter Lynch Stratejisi
  1. CNQ
  2. DHI
  3. PXD
  4. AIG
  5. LEN
  6. FANG
  7. EG
  8. MRO

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Hisse Avcısı #6 – Peter Lynch Stratejisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover, AAII Journal, Guru Focus