ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #9 – Cazip Tüketim Hisseleri

Şubat 15, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #9 – Cazip Tüketim Hisseleri

Hisse Avcısı serimizin yeni bölümüne hoşgeldin! Bu bölümde çarpanlarına göre ucuz kalmış ve cazip görünen tüketim şirketleri inceliyoruz. 🔎

🎪 Düşün ki, bir şehirdeki tüm dükkanlar bir alışveriş festivali düzenliyor. Bu festivalde herkes en sevdiği şeyleri almak için dışarı çıkıyor: yiyecek, giysi, elektronik eşyalar… Bu durumda tüketim hisseleri dediğimiz segment aslında bu tür ürünleri satan şirketlerin hisseleri, çünkü insanlar daha çok alışveriş yapıyor.

🚀 Bu festival o kadar popüler oluyor ki, herkes orada olmak istiyor ve her şeyi satın almak istiyor. Ancak, dükkanlarda satılan şeylerin sayısı sınırlı. İşte burada enflasyon devreye giriyor. 

💸 Festivaldeki gibi, herkesin bir şeyleri satın almak istemesi, dükkan sahiplerinin “Hmm, herkes bu ürünü istiyor. O zaman fiyatını biraz artırabilirim!” demesine neden oluyor. Sonuç olarak, fiyatlar yükseliyor.

Her ne kadar enflasyonla mücadele için sıkı para politikasına gidilse ve enflasyonda soğuma büyük oranda gerçekleştirilmiş olsa da geçtiğimiz süreç bize ABD’de güçlü bir tüketici talebi olduğunu gösterir nitelikte. Hatta ABD ekonomisini 2023 yılında resesyon kabusundan kurtaran en önemli başlık da yine güçlü tüketici talebiydi. Dolayısıyla, talebin güçlü kalmaya devam ettiği şartlarda tüketim şirketleri bu fiyat artışlarını hızlı bir şekilde ürünlerine yansıtabildiği için öne çıkabilir. 

Dilersen çarpanlarına göre ucuz kalmış ve cazip görünen tüketim hisselerini belirlerken incelediğimiz kriterlere birlikte göz atalım! 👀

3 Yıllık Kâr Büyümesi Ortalaması

İlk önemli kriterimiz, bir tüketim sektörü şirketinin son üç yılda gösterdiği yıllık kâr büyümesi ortalamasıdır. Bu oran, tüketim sektöründe faaliyet gösteren şirketler için, pazardaki talep dinamiklerine ne kadar iyi uyum sağladıklarını ve karlılık kapasitesini gösteren kritik bir göstergedir. Dolayısıyla üç yıllık yıllık kar büyümesi ortalaması, şirketin tüketici davranışlarındaki ve piyasa trendlerindeki değişikliklere karşı sürdürülebilir bir karlılık sağlayıp sağlayamadığını gösterir.

🎯 3 Yıllık Kâr Büyümesi Ortalaması’nın 12%’den yüksek olmasını tercih ettik.

Özsermaye Kârlılığı

İkinci kritik kriterimiz, özsermaye kârlılığı veya diğer ismiyle ROE. Özsermaye kârlılığı, bir şirketin sahip olduğu özsermayeyi ne kadar etkili bir şekilde kullanarak kâr ürettiğini gösterir. Yüksek bir oran, şirketin az sermaye ile bile yüksek kârlar elde edebildiğini ve bu kârları yeniden yatırım yaparak büyümeyi finanse edebildiğini gösterir. Diğer yandan, çok yüksek oranlar her zaman olumlu bir gösterge de olmayabilir çünkü bu durum şirketin aşırı borçlanmış olabileceğine veya özsermayesinin düşük olduğuna işaret edebilir.

🎯 Özsermaye Kârlılığı’nın 12%’den fazla olmasını tercih ettik.

Brüt Kâr Marjı

Bir diğer kriterimiz brüt kâr marjı. Brüt kâr marjı, şirketin satış gelirlerinden maliyetlerin çıkarılmasıyla elde edilen kârın, toplam satış gelirlerine oranı olarak tanımlanır. Bu oran, tüketim sektöründe faaliyet gösteren şirketler için, ürettikleri malların veya sundukları hizmetlerin maliyetine kıyasla ne kadar kârlı olduklarını gösteren kritik bir göstergedir. Yüksek bir brüt kâr marjı, şirketin satışlarından elde ettiği gelirin büyük bir kısmını maliyetlerini karşıladıktan sonra kâr olarak tutabildiğini, dolayısıyla operasyonel anlamda şirketin güçlü olduğunu gösterir.

🎯 Brüt kâr marjının 20%’den yüksek olmasını tercih ettik.

F/K Oranı

F/K oranı, bir şirketin hisse başına piyasa fiyatının hisse başına kâra oranı olarak tanımlanır. Bu oran yatırımcıların bir şirketin mevcut hisse fiyatının, şirketin ürettiği kârlara kıyasla yüksek veya düşük olup olmadığını değerlendirmelerine yardımcı olur. Düşük bir F/K oranı, şirketin hisse fiyatının ürettiği kârlara kıyasla daha makul veya altında değerlendirildiğini gösterebilir. 

Özellikle tüketim şirketleri için F/K oranı, piyasadaki fiyatlandırma dinamiklerini, şirketin kârlılık beklentilerini ve yatırımcıların şirkete olan güven seviyesini anlamada önemli bir araç olarak değerlendirilebilir.

🎯F/K oranının 40’tan küçük olmasını tercih ettik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #9 – Cazip Tüketim Hisseleri
  1. NKE
  2. TJX
  3. MDLZ
  4. DEO
  5. ROST
  6. DHI
  7. HSY
  8. ULTA

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: AInvest, StockRover