ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #13 – Değerinin Altında İşlem Gören Hisseler

Mart 1, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #13 – Değerinin Altında İşlem Gören Hisseler

Hisse Avcısı yeni bölümü ile karşında! 🕵️

Bu bölümde, defter değerinin altında işlem gören hisseleri mercek altına alıyoruz. Bu hisseler, piyasa değerlerinin muhasebe değerlerinden düşük olmasıyla biliniyor ve yatırımcılara fırsatlar sunuyor. 🔍

📚 Bir kitapçı düşün, dışarıdan bakıldığında oldukça küçük ve mütevazı görünüyor. Ancak içeri adım attığında, seni zengin içerik ve değerli eserler karşılıyor ve raflar, nadir bulunan kitaplar ve değerli koleksiyonlarla dolu. İşte bazı hisseler de bu kitapçı gibi! 📖

Piyasa değerlerine bakıldığında ilk bakışta sıradan veya küçük görünebilirler, ancak PD/DD oranı düşük olan bu şirketler, aslında defter değerlerine kıyasla çok daha büyük bir değere sahiptir. Kısaca; bu tür şirketler, ilk bakışta göze çarpmayan ancak keşfedildiğinde büyük değer sunan gizli hazineler gibi. 🔮

🔍 Hadi, değerinin altında işlem gören hisseleri belirlerken incelediğimiz kriterlere birlikte göz atalım! 

Piyasa Değeri/Defter Değeri

İlk önemli kriterimiz olan Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) oranı, bir şirketin piyasa değerinin, muhasebesel olarak içsel değerini gösteren defter değerine oranını ifade eder. Bu oran, şirketin piyasa değerinin muhasebesel defter değerine göre ne kadar makul veya değerli olduğunu gösteren kritik bir göstergedir. 1’den düşük bir PD/DD oranı, şirketin defter değerinin altında değerlendirildiğini ve potansiyel olarak bir yatırım fırsatı sunabileceğini gösterir.

🎯 PD/DD oranının 1’den düşük olmasını tercih ettik.

5 Yıllık Ortalama Hisse Başına Kâr Büyümesi

Bir diğer önemli kriterimiz olan 5 Yıllık Ortalama Hisse Başına Kâr Büyümesi, yatırımcılar için bir şirketin uzun vadeli kârlılık trendini anlamada öneme sahiptir. Yüksek bir 5 Yıllık Ortalama Hisse Başına Kâr Büyümesi, şirketin gelirlerini ve net kârını artırdığını, dolayısıyla hissedarlarına değer sağlama konusunda güçlü bir performans sergilediğini gösterir.

🎯 5 Yıllık Ortalama Hisse Başına Kâr Büyümesinin 10%’dan fazla olmasını tercih ettik.

Borç/Özsermaye

Borç/Özsermaye oranı, bir şirketin toplam borcunun, özsermayesine oranını gösterir ve yatırımcılara şirketin finansal yapısının ne kadar sağlam olduğunu, borç kullanımı yoluyla ne kadar risk aldığını belirtir. Yüksek bir oran, şirketin özsermayesine kıyasla daha fazla borca sahip olduğunu ve bu durumun potansiyel bir risk oluşturabileceğini işaret edebilir. Özellikle faiz oranlarının yüksek seyrettiği bu dönemde finansal sağlığın korunması adına bu oranın 2’den küçük olması önem arz ediyor.Düşük bir Borç/Özsermaye oranı, şirketin daha az borçlu olduğunu ve finansal olarak daha istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu gösterir, bu da şirketin dalgalanmalara karşı daha dayanıklı olma kapasitesini artırır. 

🎯 Borç/Özsermaye oranının 1,5’ten küçük olmasını tercih ettik.

Özsermaye Kârlılığı

Özsermaye Kârlılığı, bir şirketin özsermayesini kullanarak ne kadar kâr elde ettiğini gösterir ve yatırımcılara şirketin varlıklarını ne kadar etkili ve verimli bir şekilde kullanarak kâr ürettiğini belirtir. Yüksek bir Özsermaye Kârlılığı, şirketin yatırımcılarına yüksek getiri sağladığını ve özsermayesini etkili bir şekilde kullanarak kârlılığını artırdığını gösterir. 

🎯 Özsermaye Kârlılığı’nın 10%’dan yüksek olmasını tercih ettik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #13 – Değerinin Altında İşlem Gören Hisseler
  1. STLA
  2. UNM
  3. CIB
  4. GGB
  5. PBF
  6. ENIC
  7. NYCB
  8. CNX
  9. BANC
  10. VET

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Value Research, StockRover