Borsa İstanbul Notları

Hisse Avcısı #32 – Bileşik Büyüme Mucizesi: Borsa İstanbul’un Büyüyen Şirketleri

Hisse Avcısı #32 – Bileşik Büyüme Mucizesi: Borsa İstanbul’un Büyüyen Şirketleri
Google News Icon Takip Et

Hisse Avcısına tekrardan hoşgeldin .🔍

Hisse avcısının bu bölümünde, son 5 yılda satışlarını yıllıklandırılmış olarak enflasyonun üzerinde artırmayı başaran ve bunu yaparken marjlarını da kuvvetlendiren şirketleri inceleyeceğiz.

Hisselere geçmeden önce dilersen kullanacağımız rasyoları inceleyelim. 👀

5 Yıl Boyunca Bileşik Satış Büyümesi 

Düzenli bir biçimde, 2018 yılının 12 aylık sonuçlarından 2023 yılının 12 aylık sonuçlarına kadar yıllık olarak bileşik en yüksek satış büyümesini sağlayan şirketleri sıraladık.

Bileşik Büyüme (YBBO) Nedir?

Bileşik büyüme, bir yatırımın zaman içinde büyümesi ile sonuçlanan toplamını ifade eder. 

Örnek vermek gerekirse 5 senede 1000 TL’si 10 bin TL olan yatırımcının bileşik büyüme oranı yıllık olarak 58,4% olur.

🎯Son 5 yıllık bileşik satış büyümesinin 65%’ten fazla olmasını tercih ettik.

Brüt Kâr Marjı Büyümesi

Listemizi hazırlarken sadece satışlarını artıran şirketleri değil, aynı zamanda marjlarını artırarak güçlü operasyonel kâr elde eden şirketleri sıraladık. 

🎯Son 5 yılda brüt kâr marjı büyümesinin 20%’den fazla olmasını tercih ettik.

F/K Oranı

Fiyat/Kazanç (F/K) oranı bir şirketin hisse fiyatının, şirketin birim başına elde ettiği kara oranla ne kadar yüksek veya düşük olduğunu gösterir. 

F/K oranı, piyasada bir hissenin değerinin, şirketin ürettiği karla ne kadar uyumlu olduğuna dair değerli bir fikir verir. Genellikle düşük bir F/K oranı, hissenin görece ucuz olduğunu ve yüksek bir F/K oranı ise hissenin pahalı olabileceğini işaret eder. 

Bizde düzenli satış büyümesi olan şirketleri listelerken çok yüksek çarpanlı şirketleri listemize almamaya özen gösterdik.

🎯 F/K oranının 25’’ten küçük olmasını tercih ettik.

FD/FAVÖK Oranı

Bir diğer önemli kriterimiz, Firma Değeri/FAVÖK oranı. Bu oran, bir şirketin toplam firma değerinin, faiz, amortisman ve vergi öncesi kârına (FAVÖK) bölünmesiyle hesaplanır.

FD/FAVÖK oranı, şirketin operasyonel verimliliğini ve pazar değerinin operasyonel performansa ne kadar uygun olduğunu gösterir. Yüksek bir FD/FAVÖK oranı, pazardaki yatırımcıların şirketin gelecekteki büyüme ve kârlılık potansiyeline yüksek beklentileri olduğunu işaret edebilir. Tersine, düşük bir FD/FAVÖK oranı, şirketin görece ucuz olduğuna ve değerleme açısından cazip bir yatırım fırsatı sunabileceğine işaret eder. 

Özellikle enflasyon muhasebesinin gelmesiyle birlikte net kâr rakamı yanıltıcı olsa da operasyonel kârlılığın, şirketin firma değerine oranını ölçen FD/FAVÖK oranını listemize ekledik.

🎯FD/FAVÖK oranının endeks ortalaması olan 7,2’den çok ayrışmamasını tercih ettik. FD/FAVÖK’ü 12 seviyesinin altındaki hisseleri seçtik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #32 – Bileşik Büyüme Mucizesi: Borsa İstanbul’un Büyüyen Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finnet2000