ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #18 – Teknoloji Sektörünün Sağlam Hisseleri

April 9, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #18 – Teknoloji Sektörünün Sağlam Hisseleri

Hisse Avcısı, bu bölümde piyasalarda güçlü rüzgarlar estiren teknoloji hisselerinin avında! 🕵️‍♂️

Yapay zekâ rallisinin etkisiyle son aylarda dillerden düşmeyen teknoloji hisselerinin keskin yükselişi, yatırımcılarda zaman zaman “Acaba bu bir balon mu?” endişelerini gündeme getiriyor.

Hisse avcısının bu bölümünde ise sağlıklı finansal görünümü ile yatırımcıların endişelerini dindirebilecek teknoloji hisselerine odaklanıyoruz.

🔍 Dilersen bu şirketleri tespit ederken hangi kriterlere odaklanacağını keşfedelim!

Nakit Oranı

İlk dikkat çeken kriterimiz nakit oranı, bir şirketin kısa vadeli borçlarını karşılama kapasitesinin bir göstergesidir. Bu oran, şirketin elindeki nakit ve nakit benzeri varlıkların, kısa vadeli yükümlülüklerine oranını ifade eder ve şirketin likiditesini, yani acil finansal ihtiyaçlarını ne kadar hızlı karşılayabileceğini gösterir. Bu orana şirketin alacaklarını elde edememesi veya satışların azalması durumlarında ödeme gücünü hesaplamak için bakılır. Diğer yandan şirketin çok fazla nakit bulundurması ise kaynağını verimsiz kullandığı nedeniyle tercih edilmez.

🎯 Nakit oranının 0,5 ile 1,0 aralığında olmasını tercih ettik.

Borç/Özsermaye

Borç/özsermaye oranı, bir şirketin borçlarının özsermayeye oranını gösterir ve finansal risk seviyesini değerlendirir. Düşük oran, daha az borç ve düşük risk anlamına gelirken, yüksek oran şirketin daha fazla borçlandığını ve daha yüksek finansal risk taşıdığını işaret eder. Bu oran, yatırımcılara şirketin finansal yapısını ve risk toleransını anlama konusunda yardımcı olur.

🎯 Borç/Özsermaye oranının 1’den küçük olmasını tercih ettik.

Brüt Kâr Marjı

Brüt kâr marjı, bir şirketin satış gelirlerinden maliyetlerin çıkarılmasıyla elde edilen brüt kârının, toplam satış gelirlerine bölünmesiyle hesaplanır. Bu oran, yatırımcılara bir şirketin ürün veya hizmetlerinin satışından elde ettiği kârın, satış gelirlerine oranla ne kadar verimli olduğunu gösterir. Yüksek bir brüt kâr marjı, şirketin maliyetlerini etkin bir şekilde yönetebildiğini ve satışlarından yüksek kâr elde ettiğini işaret eder, bu da şirketin pazardaki rekabet gücünü ve operasyonel verimliliğini gösterir.

🎯 Brüt kâr marjının 40%’tan yüksek olmasını tercih ettik.

5 Yıllık Kâr Büyümesi Tahmini

Son kriterimiz olan 5 yıllık kâr büyümesi tahmini, bir şirketin gelecek beş yıl içindeki kârının yıllık ortalama büyüme oranının bir öngörüsüdür. Bu tahminler, yatırımcılara şirketin gelecekteki kârlılık potansiyeli ve büyüme kapasitesi hakkında önemli ipuçları sunar. Yüksek bir 5 yıllık kâr büyümesi tahmini, şirketin gelecekteki gelirlerinin artacağını ve bu artışın hissedar değerini artıracağını gösterir, bu da şirketin sağlam büyüme stratejilerine ve pazardaki güçlü konumuna işaret edebilir.

🎯 5 yıllık kâr büyümesi tahmininin 10%’dan fazla olmasını tercih ettik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #18 – Teknoloji Sektörünün Sağlam Hisseleri
  1. MSFT
  2. CRM
  3. AMD
  4. SAP
  5. ADBE
  6. INTC
  7. NOW
  8. CDNS
  9. MRVL
  10. TTD

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Hisse Avcısı #18 – Teknoloji Sektörünün Sağlam Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover