ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #26 – Büyüme Hisseleri Stratejisi

May 28, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #26 – Büyüme Hisseleri Stratejisi

Hisse Avcısı yeniden burada! 

Bu bölümde ünlü ekonomist Philip Fisher’in hisse seçimlerinde dikkat ettiği kriterleri inceliyoruz. 🔎

Öyle ki Morningstar, Philip Fisher’i “tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri” olarak tanımlıyor.

Büyüme yatırımı stratejisini benimseyen Fisher’ın kriterlerini karşılayan hisseleri birlikte tespit edelim. 👀

Fiyat/Satışlar

Fiyat/Satışlar oranı, bir şirketin hisse fiyatının, satışlarının ne kadar olduğunu gösterir. Bu oran, şirketin satışlarından ne kadar verimli bir şekilde değer yarattığını ortaya koyar ve yatırımcılara şirketin piyasa değerinin satış performansına göre uygun olup olmadığı konusunda bilgi verir. 

Genellikle düşük bir Fiyat/Satışlar oranı, şirketin satışlarına kıyasla hisse fiyatının makul veya düşük olduğunu, bu nedenle yatırımcılar için potansiyel bir değer sunabileceğini gösterir. 

🎯 Fiyat/Satışlar oranının 2’den küçük olmasını tercih ettik.

Fiyat/Kazanç

F/K olarak bilinen Fiyat/Kazanç oranı ise şirketin hisse fiyatının, şirketin hisse başına kazancına bölünmesiyle hesaplanır. F/K oranı, yatırımcılara hisse fiyatının kârlılık düzeyine göre ne kadar değerlendiğini gösterir ve piyasa değerlemesinin adil olup olmadığına dair fikir verir. Düşük bir F/K oranı, şirketin karşılaştığı zorluklara veya piyasa tarafından göz ardı edilen bir değere işaret edebilir. Ayrıca F/K oranı, yatırımcılar için temel bir değerleme göstergesi olarak da kabul edilir.

🎯 F/K oranının endeks ortalaması olan 24’ün altında olmasını tercih ettik.

Yıllık Gelir Büyümesi

Yıllık gelir büyümesi, bir şirketin bir yıl içindeki satış gelirlerindeki artış oranını gösterir ve şirketin pazar koşullarına nasıl tepki verdiğini, aynı zamanda ürünlerini ve hizmetlerini ne kadar başarılı bir şekilde pazarlayabildiğini ifade eden kritik bir göstergedir. 

Yıllık gelir büyümesi, özellikle büyüme odaklı yatırımcılar için değerli bir özelliktir çünkü şirketin genişleme potansiyelini ve pazardaki dinamikleri yansıtır. Yüksek bir oran, şirketin sağlıklı ve sürekli büyüme yolunda olduğunu gösterebilir.

🎯 Yıllık gelir büyümesinin 5%’ten yüksek olmasını tercih ettik.

Net Borç/Özsermaye

Net Borç/Özsermaye oranı, bir şirketin toplam borcundan nakit ve nakde eşdeğer varlıklarını çıkardıktan sonra kalan net borcunun, şirketin özsermayesine oranını gösterir. Bu oran, şirketin finansal yapısını ve borç kullanımını değerlendiren önemli bir göstergedir. Düşük bir oran, şirketin daha az borçlu ve finansal olarak daha istikrarlı olduğunu işaret eder. Yatırımcılar için bu oran, şirketin mali sağlığını ve risk seviyesini anlamada kritik öneme sahiptir.

🎯 Net Borç/Özsermaye oranının 1’den düşük olmasını tercih ettik. 

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza 50 milyar dolar piyasa değerinden yüksek şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #26 – Büyüme Hisseleri Stratejisi
  1. CVX
  2. SHEL
  3. BABA
  4. PGR
  5. SLB
  6. CRH

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık, ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Hisse Avcısı #26 – Büyüme Hisseleri Stratejisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover