ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #19 – Büyüme Potansiyeli Yüksek Hisseler

April 19, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #19 – Büyüme Potansiyeli Yüksek Hisseler

Hisse Avcısı, bu bölümde son yıllarda kâr büyümesiyle dikkat çekmiş ve potansiyel getiri sunmaya devam eden hisselerin avında! 🕵️‍♂️

Piyasalarda trendler gelir geçer fakat iş modeli güçlü ve pazardaki lider konumunu koruyabilen iyi yönetimli şirketler her zaman öne çıkar.

Hisse avcısının bu bölümünde ise son 10 yılda düzenli olarak kârını dikkat çekici bir şekilde büyütmeyi başarmış ve hedef fiyatına göre yatırımcılarına potansiyel sunan şirketlerin izindeyiz.

🔍 Dilersen bu şirketleri tespit ederken hangi kriterlere odaklanacağını keşfedelim!

10 Yıllık Ortalama Kâr Büyümesi

İlk kriterimiz olan 10 yıllık ortalama kâr büyümesi, bir şirketin uzun vadeli finansal performansını ve istikrarını ölçen kritik bir göstergedir. Bu oran, şirketin net kârının son on yılda yıllık ortalama olarak ne kadar arttığını gösterir ve şirketin gelir artışı kapasitesini, yani pazardaki gücünü ve büyüme potansiyelini belirler. 

Yüksek bir kâr büyüme oranı, şirketin sektördeki rekabet avantajını ve pazar payını artırdığını işaret eder. Bu gösterge, yatırımcılara şirketin gelecekteki değerini ve sürdürülebilir büyüme potansiyelini değerlendirme konusunda yardımcı olur. 

🎯 10 yıllık ortalama kâr büyümesinin 15%’ten yüksek olmasını tercih ettik.

Özsermaye Kârlılığı

Özsermaye kârlılığı, bir şirketin özsermayesini kullanarak ne kadar kâr elde ettiğini gösterir ve şirketin varlık verimliliğinin ana göstergesidir. Bu oran, şirketin net kârının, özsermayeye bölünmesiyle hesaplanır ve yatırımcılara şirketin sermayesini ne kadar etkili kullandığını, yani sermaye üzerinden ne kadar kâr sağladığını gösterir. 

Yüksek bir oran, şirketin sermayesini verimli bir şekilde kullanarak yüksek getiri sağladığını ve finansal açıdan sağlıklı olduğunu işaret eder. Bu da yatırımcılar için şirketin uzun vadeli büyüme potansiyeline dair güçlü bir gösterge olarak değerlendirilebilir.

 🎯 Özsermaye kârlılığının 10%’dan fazla olmasını tercih ettik.

Net Kâr Marjı

Net kâr marjı, bir şirketin toplam satış gelirlerinden tüm giderler çıkarıldıktan sonra elde edilen net kârının, satış gelirlerine oranını gösterir. Bu oran, şirketin satışlarını ne kadar kârlı bir şekilde gerçekleştirdiğini ve finansal etkinliğini ortaya koyar. Yüksek bir net kâr marjı, şirketin maliyetlerini ve diğer operasyonel harcamalarını başarılı bir şekilde yönetebildiğini, böylece satışlarından yüksek kâr elde edebildiğini işaret eder. 

🎯 Net kâr marjının 20%’den yüksek olmasını tercih ettik.

12 Aylık Potansiyel Getiri

Son kriterimiz olan 12 aylık potansiyel getiri oranı, bir şirketin mevcut hisse senedi fiyatına göre analistler tarafından belirlenen 12 aylık hedef fiyat arasındaki potansiyel getiri yüzdesini ifade eder. Bu oran, yatırımcılara şirketin bir yıl içinde ulaşabileceği fiyat hedefi konusunda bilgi verir ve yatırımın potansiyel değer artışını öngörür. 

🎯 12 aylık potansiyel getiri oranının 10%’dan yüksek olmasını tercih ettik.

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #19 – Büyüme Potansiyeli Yüksek Hisseler
  1. MSFT
  2. AAPL
  3. NVDA
  4. BRK
  5. TSM
  6. AVGO
  7. ASML
  8. ADBE

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Hisse Avcısı #19 – Büyüme Potansiyeli Yüksek Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover