ABD Borsası Notları

Hisse Avcısı #31 – Finans Sektörünün Güçlü Hisseleri

June 11, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Hisse Avcısı #31 – Finans Sektörünün Güçlü Hisseleri

Hisse Avcısı yeniden karşında! 🔎

🏦 Bu bölümde hisse avcısı, okunu finans sektörünün güçlü hisselerine doğrultuyor.

Bu şirketler, yüksek faiz ortamında sağlam yapıları ile yatırımcılarına değer sunuyor. Güçlü özsermaye, düşük borç ve aktif kârlılığa ek olarak cazip çarpanlarla işlem görmeleri sayesinde yatırımcıların güveni pekişiyor. 💸

Dilersen bu hisseleri birlikte tespit edelim. 👀

Faiz Karşılama Oranı

Faiz karşılama oranı, bir şirketin faiz giderlerini karşılama kapasitesini gösteren önemli bir finansal göstergedir. Bu oran, şirketin kazançlarının faiz ödemelerini ne kadar rahat bir şekilde karşılayabildiğini ölçer. Yüksek bir faiz karşılama oranı, şirketin borç yükünü yönetmede daha yetkin olduğunu ve finansal istikrarının güçlü olduğunu gösterebilir. Aynı zamanda bu oran, yatırımcılar için şirketin mali sağlığını ve gelecekteki borç ödeme kapasitesini değerlendirmede temel bir gösterge olarak kabul edilebilir.

🎯 Faiz karşılama oranının 15%’ten yüksek olmasını tercih ettik.

Borç/Varlıklar

Borç/Varlık Oranı, bir şirketin toplam borçlarının toplam varlıklarına oranını gösteren önemli bir finansal göstergedir. Bu oran, şirketin ne kadar borçlandığını ve bu borçların varlıklarına göre ne kadar büyük olduğunu ölçer. Yüksek bir borç/varlık oranı, şirketin yüksek borç yükü altında olduğunu ve mali risklerinin arttığını gösterebilir. Düşük bir oran ise şirketin borçlarını daha iyi yönettiğini ve finansal sağlığının daha güçlü olduğunu işaret eder

🎯 Borç/Varlıklar oranının 0,5’ten düşük olmasını tercih ettik.

Aktif Kârlılık

Aktif Kârlılık oranı, bir şirketin toplam varlıklarını kullanarak ne kadar kâr elde ettiğini gösteren önemli bir finansal göstergedir. Bu oran, şirketin varlıklarını ne kadar verimli kullandığını ve varlık başına ne kadar kazanç sağladığını ölçer. Yüksek bir aktif kârlılık oranı, şirketin varlıklarını etkin bir şekilde kullanarak yüksek kâr elde ettiğini gösterebilir. 

🎯 Aktif kârlılığının kâr elde eden şirketleri tespit edebilmek için 0%’dan büyük olmasını tercih ettik.

Fiyat/Kazanç Oranı

Fiyat/Kazanç oranı, bir şirketin hisse senedi fiyatının hisse başına kârına oranını gösteren önemli bir finansal göstergedir. Bu oran, yatırımcıların bir şirketin gelecekteki kâr etme potansiyelini ve hisse senedinin değerlemesini değerlendirmelerine yardımcı olur. Yüksek bir F/K oranı, yatırımcıların şirketin gelecekteki büyüme potansiyeline inandıklarını ve bu nedenle hisse senedine daha yüksek bir değer biçtiklerini gösterebilirken düşük bir F/K oranı ise şirketin kârına göre daha düşük bir değerlemeden işlem gördüğünü işaret edebilir. 

🎯 F/K oranının 50’den küçük olmasını tercih ettik. 

Sonuçlar

📊 Tüm bu kriterlere göre Hisse Filtreleme Yöntemini kullandığımızda karşımıza 100 milyar dolar piyasa değerinden yüksek şu hisseler çıkıyor. 👇

Hisse Avcısı #31 – Finans Sektörünün Güçlü Hisseleri
  1. BRK
  2. V
  3. MA
  4. PGR
  5. BLK
  6. CB

Biz bu tabloyu piyasa değerine göre büyükten küçüğe doğru sıraladık, ama sen istediğin filtreye göre sıralayabilir, buna göre ilgili hisseleri keşfedebilirsin.

Önceki Bölümlere Göz Attın mı? 👀

Hisse Avcısı #31 – Finans Sektörünün Güçlü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover