Borsa İstanbul

Enflasyon Muhasebesi Dışında Kalacak Şirketler

January 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Muhasebesi Dışında Kalacak Şirketler

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), borsaya kote şirketlerin 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla sona eren hesap dönemlerine ait finansal raporlarından başlamak üzere enflasyon muhasebesi uygulamasına geçme kararı verdi. 

Bazı şirketler ise enflasyon muhasebesinden muaf olacak. Bu şirketler bilançolarını yabancı para bazlı tutan şirketler olacak. Diğer yandan 2024 yılında bankalar ve finans şirketleri de enflasyon muhasebesi uygulamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),  banka ve finansal şirketler için enflasyon hesaplamasına 1 Ocak 2025 itibarıyla geçileceğini açıkladı.

Enflasyon Muhasebesi Nedir?

Enflasyon, paranın satın alma gücünde dalgalanmalara neden olabilir. Yüksek enflasyon dönemlerinde bilançolardaki bazı kalemler, asıl değerlerini yansıtmaz hale gelir. Duran varlıklar ve ya stoklar gibi unsurlar alındıkları değerle bilançoya girer ve bu değerle kalmaya devam ederler. Ancak zamanla enflasyon, bu varlıkların piyasa değerini yükseltir. Enflasyon muhasebesi, bu varlıkları doğru değere getirir, böylece bir şirketin gerçek durumunu daha net görebiliriz.

Enflasyon Muhasebesine ilişkin olarak daha fazla bilgi için Midas Akademi’de yer alan içeriğimize bakabilirsin!

Hangi Şirketler Enflasyon Muhasebesinden Muaf Olacak?

Enflasyon muhasebesinden muaf olacak BIST şirketleri aşağıdaki gibi:

Enflasyon Muhasebesi Dışında Kalacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP