BIST Şirket Haberleri

Borsada Enflasyon Muhasebesi: Hangi Şirketler Etkilenecek?

Ekim 27, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Borsada Enflasyon Muhasebesi: Hangi Şirketler Etkilenecek?

20 yıllık bir aranın ardından enflasyon muhasebesi tekrar gündemde! Reuters’ın Hazine’ye dayandırdığı bilgiye göre, bu uygulamanın yıl sonunda bilançolarda yerini alması planlanıyor.

🗓 Uygulama Ne Kadar Süreyle Devrede Olacak?

Yeniden hayata geçirilmesi planlanan enflasyon muhasebesi uygulamasının 3 yıl boyunca aktif olarak kullanılacağı öngörülüyor. Ancak dikkat çeken bir detay var: Bu uygulamanın 2023 yılı vergi matrahına bir etkisi olmayacak.

📉 Enflasyon Düzeltmesinin Amacı Nedir?

Bu düzenlemenin ana hedefi, şirketlerin mali tablolarında ortaya çıkan bozulmayı düzeltmek. Yani şirketlerin finansal verilerini daha gerçekçi ve sağlıklı bir şekilde yansıtmalarını sağlamak.

🔍 Vergi Matrahına Etkisi Nasıl Olacak?

Yeni uygulama, şirketlerin vergi matrahına hem olumlu hem de olumsuz yönde etki edebilir. Yani bu durum şirketlerin vergi matrahını artırabileceği gibi azaltıcı bir etki de yapabilir.

🔍 Enflasyon Muhasebesi Nedir?

Enflasyon, paranın satın alma gücünde dalgalanmalara neden olabilir. Yüksek enflasyon dönemlerinde bilançolardaki bazı kalemler, asıl değerlerini yansıtmaz hale gelir. Duran varlıklar veya stoklar gibi unsurlar alındıkları değerle bilançoya girer ve bu değerle kalmaya devam ederler. Ancak zamanla enflasyon, bu varlıkların piyasa değerini yükseltir. Enflasyon muhasebesi, bu varlıkları doğru değere getirir, böylece bir şirketin gerçek durumunu daha net görebiliriz.

📜 Yasal Çerçeve: Ne Zaman Uygulanır?

Vergi Usul Kanunu, enflasyon muhasebesinin uygulanacağı koşulları belirtiyor. Özellikle, ÜFE artışı son üç yılda 100% ve içinde bulunulan yıl için 10% üzerinde artarsa enflasyon muhasebesi uygulanmalıdır. Türkiye’de Aralık 2021 itibarıyla bu koşullar gerçekleşti. Ancak enflasyon muhasebesi, 31 Aralık 2023 tarihli mali tablolara kadar ertelendi. 31 Aralık 2023’ten itibaren enflasyon düzeltmesi otomatik olarak uygulanacak.

🔢 Güncel Verilerle Durum Değerlendirmesi

Ağustos 2023’te yapılan değerlendirmede, son üç yılda ÜFE artışının 430% ve yıllık ÜFE artışının 49,41% olduğunu görmekteyiz. Bu verilere dayanarak 2024’te de enflasyon muhasebesinin uygulanması gerektiğini söyleyebiliriz. ÜFE artışı tek haneli bir rakama düşene kadar bu uygulama devam edecek.

🌍 Fonksiyonel Para Birimi Uyarısı

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise fonksiyonel para birimi olan şirketlerdir. Eğer şirketinizin muhasebe kayıtları Türk Lirası dışında, örneğin dolar veya avro gibi bir para birimiyle tutuluyorsa enflasyon muhasebesi uygulanmayacaktır.

Finansal Okuryazarlık

Enflasyon Muhasebesi Hangi Şirketleri Pozitif ve Negatif Yönde Etkileyecek?

Bilançolarında enflasyon muhasebesi uygulayacak “Duran Varlıklarının Özsermayesine Oranı” en yüksek Borsa İstanbul şirketlerinin bu süreçten pozitif yönde etkilenmesi bekleniyor. Bu şirketler:

 1. Global Yatırım Ortaklığı 630%
 2. Anadolu Grubu Holding 617%
 3. Biotrend 566%
 4. İzmir Demir Çelik 562%
 5. Sabancı Holding 530%
 6. Koç Holding 421%
 7. Batı Çimento 407%
 8. Bosch Fren Sistemleri 379%
 9. Vestel 358%
 10. Sasa Polyester 337%

İpucu: Bu veriler BIST Yıldız Pazar’da işlem gören şirketlerin 30 Haziran 2023 bilanço verilerindeki “Duran Varlıklar / Özkaynaklar (%)”a göre hesaplanmıştır.

Stoklarını elinde tutma süresi en uzun şirketler ise enflasyon muhasebesinden negatif etkilenebilecek şirketlerin başında geliyor. Bu şirketler ise şöyle sıralanıyor:

 1. Hektaş (Stok Devir Hızı) 281,7 gün
 2. Otokar (Stok Devir Hızı) 192,3 gün
 3. Aselsan (Stok Devir Hızı) 178,8 gün
 4. İmaş Makine (Stok Devir Hızı) 169,9 gün
 5. Ereğli Demir Çelik (Stok Devir Hızı) 156,8 gün
 6. İskenderun Demir Çelik (Stok Devir Hızı) 153,8 gün
 7. Tukaş Gıda (Stok Devir Hızı) 139,2 gün
 8. Kayseri Şeker (Stok Devir Hızı) 138,5 gün
 9. Eczacıbaşı İlaç (Stok Devir Hızı) 130,8 gün
 10. Kordsa (Stok Devir Hızı) 129,1 gün

Stoklarını elinde tutma süresi en kısa şirketlerin de enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenmesi beklenir. Bu şirketler ise şöyle sıralanmaktadır:

 1. Enerjisa Enerji (Stok Devir Hızı) 8,7 gün
 2. Tofaş (Stok Devir Hızı) 26,6 gün
 3. Ford Otosan (Stok Devir Hızı) 28,3 gün
 4. Yeo Teknoloji (Stok Devir Hızı) 29,3 gün
 5. Doğan Holding (Stok Devir Hızı) 31,9 gün
 6. Tüpraş (Stok Devir Hızı) 33,9 gün
 7. Alarko Holding (Stok Devir Hızı) 36,5 gün
 8. Bim (Stok Devir Hızı) 38,3 gün
 9. Akçansa Çimento (Stok Devir Hızı) 39,2 gün
 10. Petkim (Stok Devir Hızı) 39,5 gün

Stok Devir Hızı Nedir?

Stok devir hızı, bir işletmenin stoklarını ne kadar hızla sattığı veya tükettiği ile ilgili bir ölçümdür. Genellikle bir dönemdeki satışların ortalamada bulunan stoklarla ne kadar süre içinde satıldığını gösterir. Stok devir hızının hesaplaması şu formülle yapılır:

Stok Devir Hızı =  Ortalama Stok / Satılan Malın Maliyeti

Burada;

Satılan Malın Maliyeti, belirli bir dönemde satılan malın maliyetidir.

Ortalama Stok, bu dönemde başlangıç ve bitiş stoklarının ortalamasıdır.

Stok devir hızı neden önemlidir?

1. Likidite Ölçümü: Yüksek bir stok devir hızı, işletmenin stokları hızla nakite dönüştürdüğünü gösterir, bu da işletmenin likiditesini olumlu etkiler.

2. Etkin Stok Yönetimi: Stok devir hızının takip edilmesi, işletmenin stoklarını ne kadar etkili yönettiğini gösterir. Düşük bir stok devir hızı, gereğinden fazla stok tutulduğunu veya satışların yavaş olduğunu gösterebilir.

3. Kârlılıkla İlişki: Yüksek stok devir hızı genellikle daha yüksek kâr marjlarına işaret edebilir. Ancak enflasyon muhasebesi uygulamasında bu durum bilançolara olumsuz yansır.

4. Tedarik Zinciri Etkinliği: Stok devir hızının analizi, tedarik zincirinin verimliliği ve etkinliği hakkında fikir verebilir. 

5. Riskin Azaltılması: Aşırı stok tutma riski, modası geçmiş ürünlerin birikmesi veya ürünlerin değer kaybı riski gibi faktörlerle ilişkilendirilebilir. Bu riskler, stok devir hızı düşük olduğunda artar.

İşletmeler için stok devir hızının ideal değeri sektöre, ürün türüne ve iş modeline bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, bir işletmenin stok devir hızını değerlendirirken sektör ortalamaları ve benzer işletmelerle karşılaştırma yapmak önemlidir.

Borsada Enflasyon Muhasebesi: Hangi Şirketler Etkilenecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: finnet2000, Bloomberght, KAP

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti