Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?

İleri Seviye • Ders 11 • 2 dakika

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?

Fiyat hareketleri sonucunda ortaya çıkan ayırt edici şekillere “formasyon” ismi verilir ve formasyonlar teknik analizde fiyatın yönü açısından önemli ipuçları olarak takip edilirler.

Omuz Baş Omuz formasyonu, yükselen bir trendin son bulduğuna ve bir düşüş hareketinin gerçekleşeceğine işaret etmektedir. Bu sebeple de OBO’nun bir dönüş formasyonu olduğunu belirtebiliriz. Güvenilirlik derecesi yüksek bir formasyon olduğu da ayrıca belirtilebilir.

Omuz Baş Omuz Formasyonu Nasıl Oluşur? 

Formasyonun oluştuğuna emin olmak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Omuz Baş Omuz formasyonunda “trend yukarı yönlü” iken önce ilk omuz oluşmalı. Ardından ise hafif geri çekilme sonrası baş kısmı yükselen trendin zirvesini oluşturmalı ve elbette bu zirve, bir önceki omuz boyutunun üstünde olmalı. Bu zirveden sonra gerçekleşen hafif bir geri çekilmenin ardından da sağ omzun oluştuğunu görmeliyiz.

OBO ile Nasıl Hedef Fiyat Belirlenir?

Sağ omzun oluşumunun tamamlanmasının ardından satışların hızlanması beklenir. Hızlanan satışlar ile birlikte formasyon, boyun çizgisinin kırılacağını ve teknik grafikte boyun çizgisi ile baş arasındaki mesafe kadar düşüş gerçekleşeceğini öngörür. 

Bu noktada boyun çizgisi aşağıdaki şekilde de belirtildiği üzere sol ve sağ omzun düşük seviyelerinden çizilen destek çizgisini ifade eder. Aslında bu çizgi, satışların destek bulduğu noktalar birleştirilerek çizilmiş olur.

Bir diğer nokta ise boyun çizgisinin yatay olmak zorunda olmamasıdır. Boyun çizgisi aşağı ya da yukarı eğimli de gözlemlenebilir.

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?

Sağ omzun oluşumu tamamlandıktan sonra gelen satışların ardından boyun çizgisinin kırılacağını belirtmiştik. İlaveten, bu kırılım sonrası fiyat tekrar boyun çizgisine doğru bir hareket yapar ancak ardından baş ile boyun çizgisi arasındaki mesafe kadar düşüş gerçekleşir.

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı