Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

İleri Seviye • Ders 13 • 3 dakika

Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Fincan kulp ya da “cup with handle” formasyonu teknik analizde bir devam modelidir. Formasyonun oluştuğunu anlayabilmek adına teknik grafikte önce bir çanak, ardından ise bu çanağın ortalama 3’te 1’i ölçeğinde ikinci bir çanağın oluştuğunu görmek gerekir. Oluşan iki çanak da neredeyse aynı seviyelerde tepe yapar. 

Bu model bir fincan ve kulpuna benzediği için formasyona fincan kulp ismi verilmiştir. Fincan kulp formasyonu tıpkı diğer formasyonlar gibi yatırımcılara fiyatın bir sonraki hareketi hakkında bilgi verir.

Formasyonun çıktısı ise fincan ve kulp şekillerinin tamamlanması ile birlikte boyun çizgisi yukarı yönlü kırılır ve kulp formasyonunun bittiği fiyatı baz alarak fincanın derinliği kadar yükselişin yaşanmasını beklenir.

Fincan Kulp Formasyonunu Tespit Ederken Önemli Noktalar:

  • Uzunluk: Formasyon oluşurken daha uzun ve daha “U” şekilli fincan şekli daha güçlü bir sinyal sağlar. Keskin “V” tabanlı fincan şeklinden kaçınmak gerekir.
  • Derinlik: Fincanın aşırı derin olmaması gerekir.
  • Hacim: Fiyatlar düştükçe hacimde azalma gözlemlemeliyiz. Hacim, fincanın tabanına gelindiğinde ortalamanın altında kalmalı ve ardından hisse senedi hareketini yükseltmeye başladığında artmalı, önceki yüksek seviyeyi test etmek için tekrar yükselmelidir.

Formasyonun oluştuğuna ikna olduğunuzda yükseliş geleceği düşüncesi ile kupanın ortası dikkate alındığında üst kısımda kalacak şekilde bir zarar kes (Stop-loss) belirlemeliyiz. Yani zarar kes seviyemiz kupa modelinin üst üçte birlik kısmında olmalıdır.

Fincan Kulp Formasyonunda Hedef Fiyat Nasıl Belirlenir?

Hedef fiyatı belirlemek için fincanın en alt noktasından boyun çizgisine kadar olan yüksekliği iyi belirlemek gerekir. Fincanın yüksekliği ne olursa olsun, bu yüksekliği kulpun kopma noktasına eklediğinizde hedef fiyata ulaşırsınız.

Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Ters Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Ters fincan kulp formasyonu, tıpkı fincan kulp formasyonu gibi bir devam formasyonudur. Şekil olarak da tam anlamıyla fincan kulp formasyonunun tersi olduğu belirtilebilir. 

Nasıl ki fincan kulp formasyonunda boyun çizgisi yukarı yönlü kırıldıktan sonra yükselişin devamı gelir, ters fincan kulp formasyonununda da boyun çizgisi aşağı yönlü kırıldıktan sonra düşüş devam edecek demektir.

Düşüş hareketi sonrası gelen düzeltmeleri gösterdiği için ters fincan kulp formasyonunda hacmin düşük olması oldukça önemlidir ve formasyonun teyidi olarak dikkat edilmelidir.

Ters Fincan Kulp Formasyonunda Hedef Fiyat Nasıl Belirlenir?

Yine fincan kulp formasyonunda olduğu gibi ters fincan kulp formasyonunda da hedef fiyatı bu formasyon ile belirleyebiliriz. Hedef fiyat belirlerken çanak modelinin yani ters fincanın tepe noktası ile boyun çizgisi arasındaki uzunluk, formasyonun tamamlanmasının ardından gelecek düşüşü hesaplayabilmemizi sağlar.

Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı