Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) Nedir?

İleri Seviye • Ders 12 • 2 dakika

Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) Nedir?

Daha önce anlattığımız Omuz Baş Omuz formasyonunun tersi olan Ters Omuz Baş Omuz formasyonu, düşüş trendi olan grafiklerde gözlemlenebilir. 

Nasıl ki OBO oluşurken zirveler oluşuyorsa TOBO oluşurken de dipler oluşur. Ters Omuz Baş Omuz formasyonu, grafikte düşen bir trendin sonlanmakta olduğunu ve yükselen bir trendin başlayacağını gösteren üç dipli bir formasyondur.  

Genel olarak borsada teknik analiz yaparken güvenilir bir formasyon olduğu belirtilebilir.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Nasıl Oluşur? 

Düşüş trendinin ardından gelen bir yükseliş ile ilk dip yani sol omuz oluşur. Ardından sol omuz sonrası gelen bir tepki yükselişi olur fakat sınırlıdır ve sonrasında sol omuz bölgesinin daha altında bir dip ile baş bölgesi oluşur. 

Baş bölgesi oluştuktan sonra gelen tepki alışlarıyla bir yükseliş hareketi daha meydana gelir ve böylece sağ omuz da oluşur.

Bu noktada boyun çizgisi formasyonun yorumlanabilmesi adına önemlidir. Aşağıdaki şekilde de belirtildiği üzere boyun çizgisi, sol ve sağ omzun zirve seviyelerinden çizilen direnç çizgisini ifade eder.

Bir diğer nokta ise boyun çizgisinin yatay olmak zorunda olmamasıdır. Boyun çizgisi aşağı ya da yukarı eğimli de gözlemlenebilir.

TOBO ile Nasıl Hedef Fiyat Belirlenir?

Sağ omuzun tamamlanması ve boyun çizgisinin yukarı yönlü kırılması ile beklenen yükseliş, baş ile boyun çizgisinin arasındaki mesafe kadardır.

Formasyonun onayı için dikkat etmemiz gereken bir nokta var. İkinci omuz oluşur oluşmaz formasyon onaylanmaz. Formasyonun onayı için piyasanın boyun çizgisi direncinin üzerinde kapanması önemlidir. 

Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) Nedir?

Ayrıca ​​fiyatın boyun çizgisini kırdığındaki hacim hareketi de önemlidir. Sinyalin doğru yorumlanabilmesi için söz konusu hacmin kuvvetli olması gerekir.

Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) Nedir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı