ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Başlangıç Seviyesi • Ders 2 • 15 dakika

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Borsada hisse senetleri, borsa yatırım fonları ve borsa tahvilleri olmak üzere 3 çeşit yatırım aracı bulunur. Midas gibi SPK onaylı bir aracı kurum aracılığıyla borsalara ulaşabilir ve bu yatırım araçlarından istediğine yatırım yapabilirsin. 

 • Amerikan Borsalarına veya Borsa İstanbul’a yatırım yaparak finansal özgürlüğe ulaşmayı veya pasif gelir elde etmeyi amaçlıyorsan bu 3 çeşit yatırım aracı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak çok önemlidir.

🎯 Neden Borsaya Yatırım Yapmalıyım?

Geleceğini garantiye almak istiyor olabilirsin. Ama bunu sadece birikim yaparak başarmak biraz zor olabilir! Yatırım, gelirinin senin için çalışıp sana daha fazla para kazandırmasıdır. Biz para kazanmak için bu kadar çalışırken paramız neden bizim için çalışmasın? 

Borsaya hakim olmak ve hangi araca yatırım yapacağına karar vermek, bu yolculukta atman gereken ilk adımlar! Peki, borsada nelere yatırım yapmalı? İşte, bu sorunun cevabı tam da bu yazımızda!

🤔 Amerikan Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Dünyanın en büyük ilk iki borsası olan Nasdaq ve New York borsalarının diğer borsalara göre en büyük avantajı, dünyanın en büyük Amerikan şirketleriyle birlikte Çin, Almanya, Danimarka gibi farklı birçok ülkedeki şirketleri ve altın, gümüş, petrol gibi değerli madenleri bünyesinde barındırmasıdır.

Bünyesinde bulundurduğu on bine yakın hisse senediyle, teknoloji dahil onlarca farklı sektörde yatırım yapabilecek muazzam genişlikte bir alan sunmaktadır. Amerikan borsalarındaki yatırımlarını bu gibi bir çok farklı tercih doğrultusunda oluşturabilirsin.

Nasıl? Midas uygulamasını açarak “Keşfet” sayfasında bulunan “Sektörler” ve “Yatırım’ın Enleri” bölümlerine ulaşarak, hemen aşağıda bahsedeceğimiz 7 farklı yatırım tercihinden istediğini gerçekleştirebilirsin.

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

🔋 Sektörel Yatırım #1

Gelecekte parlayacağını veya daha çok büyüyeceğini düşündüğün bir ana sektöre veya alt sektöre yatırım yapabilirsin. Tarım, sağlık, perakende veya teknoloji gibi birçok ana sektörün yanında; yapay zeka, elektrikli araçlar, blockchain, biyoteknoloji ve e-ticaret gibi alt sektörlerde bulunan şirketlere de yatırım yapabilirsin.

Hangi sektöre yatırım yapacağım? diye düşünüyorsan eğer, senin için 3 ana sektör örneğimiz var:

Gelecek demek, teknoloji demek diyorsan eğer… Yapay zekâ, Yarı İletken Çip, Yazılım, Blockchain ve Robotik gibi bir çok sektör ve iş alanını inceleyebilirsin.

Sürdürülebilir bir gelecek, yeşil ekonomi demek diyorsan eğer… Elektrikli Araçlar, Güneş Enerjisi ve Yenilenebilir Enerji alanlarını inceleyebilirsin.

Tıp alanındaki teknolojik ilerleme sürekli devam edecek diyorsan eğer… Biyoteknoloji, İlaç ve Sağlık sektörlerine göz atabilirsin.

Bu sektörleri ve içerisinde bulunan şirketleri daha yakından tanımak istersen, her hafta Midas’ın Kulakları’nda yayınladığımız sektör incelemelerimize göz atabilirsin!

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

💰 Hisse Senedi Türlerine göre Yatırım #2

Yatırım yapmadan önce beklentilerimizi ve hedeflerimizi iyi inşa etmemiz şart.

Bu doğrultuda yatırımlarımızın vadesini, yani süresini belirlememiz gerekli. Bu süreyle ters orantılı olarak da risk beklentimizi belirlemeliyiz. Örneğin; hedefimiz finansal özgürlük, bekleme süremiz uzun dönem (10 yıl+) ise risk algımız da daha yüksek olacaktır.

İşte bu beklentilerimiz ve yatırım süremize göre hisse senetlerini seçerek yatırım yapabiliriz. Örneğin;

 • Uzun vadeli ve görece daha düşük riskli bir yatırım yapmak istiyorsak, defansif hisseler bizim için büyüme hisselerine oranla daha doğru bir seçim olabilir.
 • Amerikan borsalarındaki en büyük şirketlere yatırım yaparak görece daha güvenli bir yol seçmek isteyebilirsiniz. Riski karşılaştırmalı olarak daha düşük olan bu stratejinin getirisi de daha düşük olacaktır.
 • Diğer yandan hisse fiyatı 1 doların altında olan, piyasa değeri en küçük şirketlere yatırım yaparak karşılaştırmalı olarak daha riskli bir yatırım stratejisini de uygulayabilirsiniz. Bu yatırım stratejisinin riski daha yüksek ama getirisi de karşılaştırmalı olarak daha yüksek olacaktır.

Bunun gibi bir çok farklı risk ve getiri tercihine yönelik hisse senedi türlerini, Midas uygulamasının içerisinde bulunan “Yatırım’ın Enleri” bölümünden ulaşabilirsin.

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Ayrıca bu yatırım stratejilerini incelemek için Nasıl Yatırım Yapabilirim? içeriğimize, bu stratejilere uygun hisse senetlerini incelemek içinde Hisse Senedi Türleri içeriğimize göz atabilirsin.

🤓 İşin Uzmanlarına Yatırım #3

Eğer hiç araştırma yapmakla uğraşmak istemiyor veya hangi sektörün, şirketin veya teknolojinin geleceği şekillendireceğinden tam emin olamıyorsan, direkt bu “işin uzmanları” neler yapıyor buna bakabilirsin!

0’dan milyar dolarlıklık bir teknoloji imparatorluğu inşa eden Bill Gates veya “Omaha Kâhini” olarakta adlandırılan efsanevi yatırımcı Warren Buffett gibi bireysel yatırımcıların portföylerini inceleyebilir, bu insanlar hangi şirketlere ve sektörlere yatırım yapıyor bunları takip edebilirsin.

 • Warren Buffett ve Bill Gates’in portföylerine ve içerisindeki hisselere Midas uygulamasındaki “Yatırım’ın En’leri” listelerinden ulaşabilirsin.
ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Kişiler her zaman yanılabilir, ben dev kurumlara bakmak istiyorum dersen de, toplamda 10 trilyon doların üzerinde yönettikleri varlıklarla BlackRock ve Vanguard kurumlarının yönettiği fonlara bakabilir, bu kurumlar hangi şirketlere ve sektörlere yatırım yapıyor bunları takip edebilirsin.

🤔 Analist Tavsiyelerine Yatırım #4

JPMorgan, Morgan Stanley, Citibank ve Barclays gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistler, Amerikan borsalarında işlem gören şirketler için fiyat hedefi tahminlerinde ve ”AL”“TUT” veya “SAT” gibi önerilerde bulunurlar.

Midas uygulamasında bulunan “Yatırım’ın En’leri” bölümünden “Analistlerin AL Dedikleri” hisseler listesine ulaşabilirsin.

Alanında tecrübeli finans uzmanlarının önerilerini takip ederek yatırım tercihlerini şekillendirebilirsin.

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

💎 Doğal Kaynaklara Yatırım #5

ABD borsalarında sadece şirketlere yatırım yapmak zorunda değilsin!

Midas’ta bulunan yatırım fonları aracılığıyla normal şartlarda alım yapamayacağın petrol, buğday, uranyum ve doğal gaz gibi birçok doğal kaynağa yatırım yapabilirsin.

Nasıl? Bir veya birden çok hammaddeyi portföyünde taşıyan bu fonları birer sepet gibi düşünebilirsin. Bu fonlara yatırım yaparak altın ve gümüşten, buğday ve lityuma kadar bir çok “emtiaya” yani “hammadde veya doğal kaynağa” yatırım yapabilirsin.

Ne İşe Yarar? Ekonomik genişleme ve büyüme zamanlarında hız kazanan hisse senetleri, kriz, kıtlık ve savaş dönemlerinde bu hızlarını kaybedebilirler.

Böyle zor zamanlarda piyasaların ilgi odağı haline gelen emtialar, yatırımcılara portföylerini çeşitlendirme ve duraklama dönemleriyle mücadele etme imkanı sunar.

Örneğin; global buğday yetiştiricisi olan bir ülkede çıkan savaş veya ihracat (yurt dışına satış) yasağı, buğdayın küresel fiyatını artırabilir. Böyle bir olay karşısında buğday fonları, gıda krizi gibi ciddi bir tehlikeye karşı yatırımcıların pozisyon almasına sağlayabilir.

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Yatırımcılar neye dikkat etmeli? Korkunun zirveye çıktığı kriz anlarında emtiaların fiyatları çok fazla şişebilir. Yapay olarak fiyatları şişmiş bu emtiaları satın almak ise yatırımcıların zarar etmesine neden olabilir.

Yatırımcılar böyle zamanlarda siyasi ve ekonomik iklimi iyi okuyarak krizlerin gidişatını iyi gözlemlemeli ve buna göre yatırımlarını yönetmelidir.

🌍 Dünya Borsalarına Yatırım #6

Amerikan borsalarında dünyanın farklı ülkelerinin borsalarına da yatırım yapabileceğini biliyor muydun? Evet, kesinlikle şaka yapmıyoruz!

New York borsasında işlem gören borsa yatırım fonlarına Midas aracılığıyla yatırım yaparak, Norveç’ten Güney Kore’ye kadar bir çok yabancı ülkenin borsasına yatırım yapabilirsin 🥳

Nasıl? Bahsettiğimiz bu yatırım fonları, ilgili ülkenin borsasında işlem gören hisse senetlerine yatırım yaparak, aslında yatırım fonunu aldığımızda o ülkedeki hisse senetlerini almış olmamıza olanak sağlıyor.

 • Bunu, içerisinde yabancı ülke hisse senetleri bulunan bir sepeti almak gibi düşünebilirsiniz.

Yani “X ülkesi” yatırım fonunu alarak, o ülkenin borsasında bulunan birçok hisse senedine toplu olarak yatırım yapmış olursunuz.

Bu sayede hızlı büyüyen ekonomilere, gelişmekte olan ülke ekonomilerine veya gelişmiş ülke ekonomilerine yatırım yapma fırsatı elde edersiniz.

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

👑 Amerikan Borsalarının “Kendisine” Yatırım #7

Binlerce hisse senedi ve yatırım fonu arasından hangisini tercih edeceğine karar veremedin mi? Araştırma yapacak ne zamanın ne de bilgin yok mu?

Çözüm basit: Borsanın kendisine yatırım!

Eğer yukarıda bahsettiğimiz endişelere ve kararsızlığa sahipsen, yüzlerce hatta binlerce şirketi içerisinde bulunduran borsa endeks yatırım fonlarına bir göz atabilirsin. Böylece seçim derdini ortadan kaldırarak tek bir pay alımı ile Nasdaq veya New York borsasındaki tüm hisselere yatırım yapmış olursun.

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Amerikan borsalarında nelere yatırım yapabileceğimizi öğrendik. Amerikan borsalarındaki yatırım yolculuğunda sana rehberlik etmesi için hazırladığımız içeriklerimize buradan ulaşarak, yatırımlarını yönetebilmek için daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin.

Şimdi de yukarıda bahsettiğimiz 2 kavrama yakından bakalım.

📈 Hisse Senedi Nedir?

Bir şirketin sermayesine (anapara) eşdeğer olan kıymetli evraklara hisse senedi diyoruz. Hisse senetleri, şirketlerin mülkiyetlerini temsil eden ve şirket ortaklarında bulunan belgelerdir. Yatırımcı olarak eğer bir hisse senedine yatırım yaparsan, aslında o şirketin bir parçasına ortak olmuş olursun.

 • Bi’ düşün! Elinde 10 adet Apple hissesi varsa, aslında Apple’ın herhangi bir fabrikasındaki herhangi bir makinesi sana ait gibidir. Bu yüzden hisse alacağın şirketi yani hangi şirkete ortak olacağını iyice araştırman gerekir. 

🛒 Hisse senedi nasıl alınır?

Yatırım amacına ve riskine göre tercih edebileceğin birçok farklı hisse senedi türü vardır. Midas uygulamasında da bulup yatırım yapabileceğin on bine yakın hisse senedi içerisinden en temel hisse senedi türlerine bir bakalım. 

 • Midas uygulamasında yer alan “keşfet” bölümüne “Starbucks”, “Apple”, “Nike”, “McDonald’s” gibi büyük markaların adlarını yazıp aratabilir, hisse detay sayfalarındaki 5 yıllık fiyat hareketini inceleyerek en çok kazandıran hisse senetlerine yatırım yapabilirsin.

🤔 Hangi Hisse Senetlerine Yatırım Yapabilirim?

Temel olarak 5 çeşit hisse senedi türü bulunmaktadır. Bunlar, büyüme, değer, temettü, döngüsel ve defansif hisse senetleridir. 

Bu hisse senedi çeşitlerine dair detaylı bilgi edinmek ve örnek hisse senetlerinin performanslarını görmek için Hisse Senedi Nedir? içeriğimize göz atabilirsin.

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

🥗 Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım dünyasına yeni adım atan kişilerin ortak endişeleri arasında zaman-birikim-bilgi üçgeni yer alır. Genellikle şu endişeler kişileri yatırım yapmaktan alıkoyar:

 • Yatırım yapmaya ve borsaları takip etmeye yeterli zamanım yok.
 • Yatırım yapacak yeterli birikimim yok.
 • Yatırım yapacak kadar bilgim yok.

Yatırım fonları tam olarak bu sorunlara cevap olma potansiyeline sahip, yatırım dünyasına yeni girmiş yatırımcı adaylarının ilk durak noktalarından biridir.

👉 Yatırım fonlarını daha iyi anlayabilmek için kısa bir süreliğine finans dünyasından uzaklaşalım. 

Dışarıdayız ve canımız buz gibi bir meyve suyu içmek istedi. Bunun için bir kafeye giderek siparişimizi verdik. Kafenin aşçısı hemen blender’ını aldı ve içine süt, muz, çilek ve ananas gibi istediğimiz malzemeleri ekleyerek karıştırdı. Sonra bize homojen bir şekilde içeceğimizi ikram etti.

 • 🧃 İşte buradaki meyve suyu, yatırım fonudur. İçindeki malzemeler ise, (fonun türüne göre değişkenlik göstererek) hisse senedi, farklı fonlar, altın ve gümüş gibi değerli madenler, petrol ve doğalgaz gibi emtialar veya ABD tahvilleri gibi çeşitli finansal yatırım araçlarıdır.
 • Meyve suyunu hazırlayan aşçı ise yatırım fonunu hazırlayan finans uzmanıdır.

Yatırım fonları, çeşitlendirilmiş yapıları ve finans uzmanları tarafından yönetilmeleriyle, yeni yatırımcıların endişelerine çözüm olmayı hedefler. Eğer borsaya yatırım yapmak istiyorsan ama neye yatırım yapacağına karar veremediysen, yatırım fonları sana yardım edebilir.

 • Borsa yatırım fonları ise “borsada alım-satım” yapabildiğimiz yatırım fonlarıdır. 

Borsa yatırım fonu satın almak istiyorsan hisse senedi satın alırken olduğu gibi bir aracı kuruma ihtiyacın olacak ve bu kurum üzerinden talimat vermen gerekecektir.

Özetleyecek olursak;

 • Yatırım fonlarına yatırım yaparak aslında içindeki tüm araçlara da yatırım yapmış olursun. Bu sana ne sağlar? Portföyünü çeşitlendirerek tek bir yatırım aracında oluşan ani düşüşleri, diğer araçlardaki yükselişler dengeleyebilir; yani yatırım riskini azaltma potansiyeli bulunur.
 • Yatırım fonları sayesinde normal şartlarda yatırım yapmayacağın petrol, doğalgaz, çelik ve bakır gibi ürünlere bile yatırım yapabilirsin.
 • Riskini daha da azaltmak istersen direkt bir borsa endeksine de yatırım yaparak aslında tek seferde yüzlerce farklı şirkete yatırım yapabilirsin. 
 • Senin yerine yatırımlarını finans uzmanları yönetir. Eğer ilgilendiğin yatırım hedefi için gereken araştırmaya zamanın yoksa, bu konuda kendini yeterince bilgili hissetmiyorsan yatırım fonları senin için en uygun araç olacaktır.

Yatırım fonları şeffaflıklarıyla da öne çıkar. Bu ne demek? Borsa yatırım fonlarının içinde hangi hisse senetlerinin olduğunu görebilir, böylece fonlarının tam olarak hangi menkul değerleri içerdiğini bilerek yatırım tercihlerine göre hangi yatırım fonlarını satın alacağını belirleyebilirsin.

🤑 Borsa Yatırım Fonu Çeşitleri

Aslında satın alabileceğin birçok farklı temaya sahip fon çeşidi vardır. Bunlara “tematik fon” adı verilir. Örnek bir yatırım fonu listesi:

 • Hisse senedi fonları
 • Yüksek temettü fonları
 • Değerli maden fonları (Altın, Gümüş, Platin, Paladyum vb.)
 • Petrol ve doğalgaz fonları
 • Blockchain teknolojisi fonları
 • Oyun sektörü fonları
 • Sağlık sektörü fonları
 • Teknoloji sektörü fonları
 • Emlak sektörü fonları

Yatırım fonu getirileri ve temettüleri ise bu fonların özelliklerine ve yönetimlerine göre değişkenlik gösterir.

Peki, borsa yatırım fonlarının hiç dezavantajı yok mu? Elbette var! Ancak bu dezavantajlar, diğer tüm yatırım araçlarında olduğu gibi senin yatırım hedefine ve deneyimine bağlı olarak olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirebileceğin unsurlardan oluşuyor. 

 • Maliyetleri biraz daha fazladır. Bir hisse senedi için yönetim ücreti ödenmezken borsa yatırım fonları finans uzmanları tarafından yönetildiği için getirisi üzerinden %0,5 veya %0,1 gibi yönetim ücreti ödenir. Buna yatırım fonu katılma payı veya yatırım fonu yönetim ücreti denir. Bu nedenle, belirli bir hisse senedine yatırım yapmakla karşılaştırıldığında, yatırım fonları daha maliyetlidir.
 • Yatırım fonları için aynı zamanda vergi kesintisi de yönetim ücretiyle beraber otomatik olarak alınmaktadır.

🏦 Bonus: Borsada İşlem Gören Tahvil veya Senetler (ETN) 

Borsalarda sert dalgalanmalar olsa bile devlet tahvilleri veya borç senetleri sabit faiz getirileriyle bu dalgalanmalardan etkilenmezler. Öte yandan, hisselere kıyasla risk ve getiri nitelikleri daha düşüktür.

Tahvil ve senetler faiz ödemelerini genelde belirli bir program dahilinde yapar. Bu da güncel gelir ihtiyaçlarını veya emeklilik gelirleri gibi ileriye dönük mali ihtiyaçlarını karşılamak isteyen yatırımcılar için öne çıkan bir özelliktir.

Borsada işlem gören devlet tahvilleri ise bir aracı kurumdan alabileceğin devlet tahvilleridir. ABD borsalarındaki devlet tahvillerinin faizinden federal vergi kesilir ve faiz; eyalet ve yerel vergilerden muaf tutulur. Ayrıca likit yatırımlar olduğu için de borsada alınıp satılarak nakit para ihtiyacını karşılar.  

Bu yazıda;

 • Hisse senetlerini
 • Hisse senedi türlerini
 • Yabancı borsa yatırım fonunu
 • Borsada işlem gören devlet tahvilleri ve borç senetlerini öğrendik.

Bu konuyu Midas+ YouTube kanalımızdan da öğrenebilirsin;

ABD Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı