Parça Hisse Senedi Nedir?

Başlangıç Seviyesi • Ders 5 • 10 dakika

Parça Hisse Senedi Nedir?

Yatırım yapmaya başlamak için yeterli birikimim yok diye düşünenlerden misin? Küçük bir miktarla da olsa yatırım yapmak ve borsa dünyasına ‘merhaba’ mı demek istiyorsun? O halde doğru yerdesin!

Bildiğin gibi, hisse senetleri en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri. Ancak bazen bütün bir hisseyi satın almak tahmin ettiğinden daha büyük tutarlar gerektirebiliyor. 

İşte tam bu noktada parça hisse senedi (fractional shares) imdadına yetişiyor. Küçük-büyük demeden hisse senedi yatırımı yapmana olanak sağlayan parça hisse senedi hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazıda bulabilirsin!

🍕 Parça Hisse Tam Olarak Nedir?

Parça hisse senedi, 1 tam hisse senedinin bir parçalık bölümünü ifade eder. Küsuratlı hisse senedi (fractional shares) olarak da bilinir ve yatırımcının bir lot (adet) hisse senedinden istediği kadar parçayı alabilmesini sağlar.

Hemen bir örnek ile açıklayalım: 

 • X şirketine ait hisse senedinin, borsada 1.000 dolardan işlem gördüğünü farz edelim. Yani, bu şirketin 1 adet (lot) hissesini alabilmen için tam 1.000 dolarının olması lazım. Tabii ki 1.000 dolarda hepimiz için çok yüksek bir rakam!
 • İşte parça hisse özelliği burada devreye giriyor. Şirketin 1 tam (lot) hissesi yerine, yatırım yapmak istediğin tutar kadar hissesini alabiliyorsun. Yani 100 dolarla da, 10 dolarla da yatırım yapma imkânın oluyor. 
 • Kısaca, parça hisse senedi, sermayesi sınırlı olsa dahi portföyüne çeşitlilik katmak isteyen yatırımcıların oldukça işine yarar. Böylece 100 dolarla 100 farklı hisseyi alabilirsin!

Türkiye’de parça hisse özelliğine sahip ilk ve tek SPK lisanslı aracı kurum Midas ile dilediğin şirkete dilediğin miktarda yatırım yapabilirsin. 

📲 Parça Hisse Alımı Nasıl Gerçekleşir?

Parça hisse alımı yapmak istiyorsan bunu ancak parça hisse hizmeti sağlayan aracı kurumlarla gerçekleştirebilirsin. 

Peki, Midas Bunu Nasıl Yapıyor?

Bir hisse senedini büyük bir pizza olarak hayal edelim.

Senin için bu pizzayı dilimlere bölüyoruz ve arzu ettiğin kadar yatırım yapabilmeni sağlıyoruz. Bu sayede istediğin hisse senedi fiyatı ne olursa olsun, en sevdiğin şirketlerin dilimlerine istediğin adet veya tutarla erişebilirsin.

 • Amerika Birleşik Devletleri’nin SPK’sı olan Security Exchange Comission’nın (SEC) verdiği yetkiyle parça hisse alım ve satımı hizmeti sunulmaktadır. Kaynak

‼️ Parça hisse aldığında, herhangi biriyle ortak olmazsın. 1 adet (lot) hisse her ne kadar parça olarak bölünse de aldığın parça hisseler, senin adına (namına) yazılır ve saklanır. Böylelikle parça hisse alım-satım yaparken tamamen bağımsız olarak hareket edersin.

Alımı Yapılan Parça Hisse Nasıl Satılır?

Normalde hisse senetlerini nasıl satıyorsan, parça hisselerini de yine aynı şekilde satabilirsin.

Parça Hisse Alım Satımı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle bu link ile App Store veya Google Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirmen gerekiyor.

Ardından 3 kısa adım seni bekliyor:

Hesap Aç: Midas’a ücretsiz olarak kayıt ol.

Parça Hisse Senedi Nedir?

Hisseni Seç: Keşfet sayfasından dünya devi binlerce şirketin hissesini hazır listeler aracılığıyla bulabilirsin.

Parça Hisse Senedi Nedir?

Hisseyi Al: Yatırım yapmak istediğin hissenin sayfası içerisinde alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsin. Bu sayfada “AL” butonuna tıkladıktan sonra almak istediğin tutarı gir.

Parça Hisse Senedi Nedir?

İncele: İşlem özetini incele ve onayla.

Parça Hisse Senedi Nedir?

İşlem yaparken şunu unutmamalısın: Parça hisse almak veya satmak istiyorsan, en az 1 dolar tutarında bir miktar girmen gerekiyor. Fakat adet ile hisse alım ve satımlarını özgürce gerçekleştirebilirsin.

Tutar veya adet ile alım satıma tüm hisseler uygun değildir. Midas’ta bulunan yaklaşık 10 bin hisse arasından Apple, Google, Starbucks, Tesla ve Nike gibi birçok hisse (yaklaşık 20%’si) tutar veya adet ile parça alım satıma uygundur.

👨‍💼 Parça Hisse Alımı ve Satımı Kimler İçin Uygundur?

Büyük yatırımlara adım atacak kadar birikimin olmamasına rağmen pahalı bir şirkete veya birden fazla şirkete yatırım yapmak istiyor olabilirsin. Böyle durumlarda parça hisse özelliği sana dilediğin şirketlere, dilediğin kadar yatırım yapabilme olanağı sunar.

Bununla beraber tüm birikimini tek bir şirkete yatırmak istemiyor, farklı birçok şirkete yatırım yaparak portföyüne çeşitlilik katmak istiyor olabilirsin. O halde parçalı hisse bunun için de uygun bir seçenek olacaktır.

 • Peki, parça hisse alımı ve satımı yapmak için gerekli olan neler var? Midas’ta bir hesabının olması ve ilgili hisse senedi veya fonun parça hisse alım-satımına izin veriyor olması yatırım yapabilmen için yeterlidir!

Parça Hisse Alımı Neden Tercih Edilmeli?

Parçalı hissenin en büyük faydası, herkesin gücü yettiği kadar yatırım yapabilmesine olanak sağlayarak yatırımı herkes için erişilebilir hale getirmesidir.

Şöyle düşünelim; yatırım dünyası ve borsa denilince aklımıza genellikle hep ortaya konan yüksek miktar paralar gelir. Bu da yatırım dünyasından uzaklaşmamıza neden olur. Fakat artık durum hiç de böyle değil.

Midas’ın Türkiye’de bir ilk olan parça hisse özelliği sayesinde yatırımcılar, hisse senedi fiyatı ne olursa olsun dünyaca ünlü şirketlere kolayca yatırım yapabiliyor. Minimum bakiye gerekliliği olmaması da küçük ölçekli yatırımcı için büyük bir yatırım motivasyonu oluyor. 

Parçalı hisse sayesinde hisseleri en pahalı olan şirketlere dahi yatırım yapabilirsin. Örneğin; Amazon (AMZN)’u düşünelim. 1 adet Amazon hissesinin fiyatı 3.000 doları bulabiliyor. Fakat parça hisse sayesinde 30 dolara veya 1 dolara bile Amazon hissesi alabiliyorsun. Tek başına bu bile mükemmel bir neden değil mi?

Parça Hisse Senedi Nedir?

Bir diğer artısı ise yine yazımızın başından beri bahsettiğimiz portföy çeşitliliği. Yatırım dünyasında yeni olabilirsin, ilgini çeken pek çok farklı şirket veya sektör olabilir. Parçalı hisse sana elindeki küçük meblağlarla bile bu çeşitliliğe ulaşabilmeni sağlar. 

 • Örneğin; 1 dolarla bile yatırım yapabilmene olanak sağlayan parça hisse özelliği, 100 farklı şirkete sadece 100 dolarla yatırım yapabilmeni sağlar. Ne kadar çeşitlendirebileceğin tamamen sana kalmış!

💸 Parça Hisse Alımında Temettü Veriliyor Mu?

Parça hisse alımı normal bir hisse alımından çok da farklı değildir. Yani evet, normal adetli bir hissede nasıl temettü alabiliyorsan parçalı hissede de temettü alma hakkına sahipsin. 

Burada değişen tek şey aldığın temettü miktarı olacaktır. Örneğin; tam bir hisseden 10 dolarlık bir temettü alıyorsan, parçalı hissede aldığın parçanın oranı kadar temettü alacaksın. Bu durumda bir buçuk adet hissen varsa 10 dolar yerine 15 dolar temettü alırsın.

Parça Hisse Senedi Nedir?

Hisse Bölünmesi Gibi Durumlarda Ne Oluyor?

Hisse bölünmesi, şirketin hisselerini çoğaltmak için izlediği bir yöntemdir. Bu yöntemde şirket tarafından belirlenen bir orana göre hisseler parçalara ayrılır, böylece hisse başına fiyatta düşme yaşanırken hisse sayısı artmış olur. 

Parça hissede böyle bir durumla karşılaştığında yine tam bir hisse senedin varmış gibi etkilenirsin.

Diyelim ki hisse bölünmesine giden bir şirkette bir buçuk adet hissen var. Şirkette 1’e 2 oranında hisselerini bölüyor olsun. Bu durumda hisse sayın yine bölünme oranına göre artacaktır. Yeni durumda 3 adet hissen olacaktır. Fakat hisselerinin toplam değeri sabit kalacaktır.

🇹🇷 Parça Hisse Özelliği Borsa İstanbul’da (BIST) Var Mı?

Küsuratlı hisse senedi veya lot altı hisse senedi olarak da bilinen parça hisse, Borsa İstanbul’da (BIST) alınamıyor. Borsa İstanbul, yatırımcıları için henüz böyle bir özellik sunmuyor. Öte yandan Borsa İstanbul’da lot altı hisse senetleri, yazımızın en başında bahsettiğimiz ters hisse bölünmesi veya şirket birleşmeleri gibi bir takım şirket operasyonları ile oluşabilirler. Lakin bu yöntemlerin dışında yatırımcılar kendi istekleriyle parça hisse alımı gerçekleştiremezler.

Bu sistem sadece Amerikan borsalarında uygulanıyor. Ne dersin? Bizce Amerikan borsalarına adım atmak için geçerli bir sebep gibi… Peki, bu adımı nasıl mı atacaksın? 

Aşağıda aradığın cevaba ulaşabilirsin!

Türkiye’de hangi aracı kurumlardan parça hisse alımı ve satımı yapılabilir?

“Ben Amerikan borsalarına yatırım yapmak istiyorum. Fakat aracı kuruluşun bir Türk firması olmasını tercih ediyorum” diyor olabilirsin.

Türkiye’de Amerikan borsasından parça hisse alımı ve satımı yapmana olanak sağlayan tek aracı kuruluş Midas. Buraya tıklayarak bizimle tanışabilir, finansal hedeflerin ve gelecek planların için güzel bir maceraya güvenilir bir aracıyla başlayabilirsin!

Midas’ta kaç hissede parçalı opsiyon var?

Amerika Borsasına yatırım yapmanı sağlayan Midas’ta 1 Temmuz 2021 itibarıyla yaklaşık 10 bin hissenin 2063’ü parça hisse alım satım işlemleri için uygun hale geldi.

Borsa yatırım fonlarında parça hisse alımı ve satımı gerçekleştirilebiliyor mu?

Midas sana sadece hisse senetleri için parça alım veya satım imkânı sunmuyor. Midas’ta Borsa Yatırım Fonları (ETF)’ler de bulunmakta ve Midas sayesinde ETF’leri de parçalı olarak alıp satabiliyorsun. Midas sayesinde yabancı borsa yatırım fonlarında da parçalı alımı ve satım yapabilirsin.

Parça hisse senedi (fractional shares), büyük küçük demeden yatırım yapabilmeye olanak sağlayan harika bir özellik. Tıpkı yatırımda eşitliğe inanan, yatırımın geleceği ve en özgür hali Midas gibi! 😊

Bu yazımızda neler öğrendik?

 • Parça hisse nedir?
 • Parça hisse senedi nasıl alınır ve satılır?
 • Parça hisse senedi (fractional shares) kimler için uygundur?
 • Neden küsuratlı hisse senedi (fractional shares) almalısın?
 • Parçalı opsiyonlara nereden ve nasıl ulaşabilirsin?

Bu konuyu Midas+ YouTube kanalımızdan da öğrenebilirsin;

Parça Hisse Senedi Nedir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı