Bültenler

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ULUUN, KCAER, MEPET ve AKSEN

July 20, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ULUUN, KCAER, MEPET ve AKSEN

BIST Bugün Hareketli Olabilir: Uzun zamandır beklenen TCMB’nin faiz kararı bugün 14.00’de açıklanacak. 2. faiz artırımını yapması beklenen bir toplantı olması nedeniyle günün en önemli gelişmesi olacak. Bu nedenle bugün endeksteki hareketlilik bir hayli artabilir. TCMB’nin faizleri; Foreks Haber’in anketine göre 20%, Bloomberg anketine göre ise 18,5% seviyesine çıkarması bekleniyor.

Dün Neler Oldu? Salı günkü düşüşün ardından dün gün boyunca nötr bir görünüm sergileyen BIST100 endeksi, saat 17.30-18.00’e doğru gelen hacimli alımlarla yükseldi. Kapanışı 6.571 seviyesinden yaptı. Endeks içerisindeki 100 hissenin 96 tanesi günü yükselişle tamamlarken, 4 tanesi günü düşüşle kapattı. Toplam işlem hacmi 119 milyon TL olarak gerçekleşti.

Endeksi En Çok Yükselten: THYAO, AKBNK ve KCHOL yükselişleri ile BIST 100 endeksine puan bazlı en fazla destek veren hisseler oldu. 

En Büyük Yenilenebilir Enerji Şirketleri

Şirket Haberleri 🚀

ULUUN: Şirket, sürdürülebilirlik politikasına uygun olarak 19 Temmuz 2023 tarihinde Enercon Global GmbH ve Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri ile 22,36 MW gücündeki ULUSOY UN RES türbin teslimat sözleşmesini imzaladı. Bu proje, Türkiye’nin öz tüketim amaçlı rüzgar enerjisi elektrik üreten en büyük santrali olacak.

KCAER: Şirket 11 Temmuzda yaptığı özel durum açıklamasında yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında Aydın ili Kuyucak İlçesi’nde 5.061,46 hektarlık Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su J-443 ruhsatı ve 5.782,72 hektarlık blokeli alanı 99% iştiraki olan Kocaer Enerji A.Ş.’ye devretti.

MEPET: 19 Temmuz 2023 tarihinde Astor Enerji A.Ş. ile imzaladığı sözleşme kapsamında 12 farklı lokasyonda elektrikli araç şarj istasyonu kurma kararı aldı. Bu gelişme, elektrikli araç sektöründe önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu için belirlenen takvim, projenin 2024 yılının ilk çeyreğine kadar tamamlanmasını öngörüyor.

AKSEN: Aksa Enerji ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) arasında, KKTC’de Aksa Enerji Üretim tarafından işletilen Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali’nin kiralama ve işletme sözleşmesi imzalandı. 15 yıl süreli sözleşme ABD Doları cinsinden imzalandı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ULUUN, KCAER, MEPET ve AKSEN

Büyük Resim 🌍

Faiz Artırımına Kesin Gözüyle Bakılıyor: TCMB’nin bir önceki toplantısının ardından, “kademeli faiz artışına gidileceği” yönünde bir açıklama yapılmıştı. Daha net bir ifadeyle, “enflasyon da belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın kademeli olarak güçlendirileceği mesajı” verilmişti. Dolayısıyla bugünkü toplantısında bankanın faizleri artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Körfez Ülkeleri ile Yakınlık: Dün Birleşik Arap Emirlikleri ile aramızda toplam 50,7 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığı açıklandı. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasında enerji’den e-ticarete, savunma sanayiinden, yapay zekaya kadar bir çok ileri teknoloji dahil olmak üzere çeşitli alanlarda toplam on üç anlaşma imzalandı. Her iki ülke arasında “Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey” oluşturmaya karar verildi. Bu Ortak Mutabakat, Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkileri stratejik ortaklığa taşıdı. 

Altın & Petrol: Gram altın, 0,45%’lik bir değer artışı ile 1.710 TL’ye kadar yükseldi. Brent petrolün fiyatı ise yatay seyrederek varil başına 79 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Risk Primimiz: Türk Liramız ABD Doları karşısında değer kaybını sürdürerek 26,9 seviyesine geldi. Paralelde ise CDS yani Risk Primimiz 457 seviyelerinde seyrediyor.

Takvimde Neler Var? 🗓️

  • TCMB faiz kararı saat 14.00’te açıklanacak. (Beklenti 18,5-20%)

Haftanın Halka Arzları 🔔

  • Kaleseramik 20-21 Temmuz’da “KLSER” kodu ile talep toplamaya başlayacak.
  • Fuzul Gayrimenkul 20-21 Temmuz’da “FZLGY” kodu ile talep toplamaya başlayacak.
  • Atakey Patates 19-20-21 Temmuz’da “ATAKP” kodu ile talep toplamaya başlayacak.

Teknik Veriler* 📈

Dibe En Yakın Olanlar

Son 1 yıllık hisse fiyatlarına göre dip seviyelerine en yakın ilk 5 hisse: HEKTS, OYAKC, CANTE, YKBNK, KRDMD

İşlem Hacmi En Yüksekler 

Dün THYAO, ASELS, ASTOR, TCELL ve SISE en yüksek işlem hacmine ulaşan ilk 5 hisse oldu.

En Hızlı Hisseler

Endeks hareketine kıyasla daha çok yükseliş veya düşüş yaşayan yani en yüksek beta değerine sahip ilk 5 hisse bugün itibarıyla şöyle:

ARSAN: 1,32

TKFEN: 1,23

SISE: 1,16

DOHOL: 1,16

TTKOM: 1,16

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ULUUN, KCAER, MEPET ve AKSEN

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

*Bu bölümde sunulan veriler Finnet2000 sitesinden derlenmiş olup, Midas Menkul Değerler’in fikirlerini yansıtmamaktadır. Burada ifade edilen “AL” notları hisselerin teknik görünümlerine ve indikatörlerine yönelik Finnet2000 sitesi tarafından sağlanmaktadır.