Borsa Terimleri

Parça hisse senedi nedir?

Parça hisse senedi, bir tam hisse senedinin bir parçalık bölümünü ifade eder. 

Küsuratlı hisse senedi (fractional shares) olarak da bilinir ve yatırımcının bir lot (adet) hisse senedinden istediği büyüklükteki parçayı alabilmesini sağlar.

Hemen bir örnek ile açıklayalım: 

  • XYZ şirket hissesinin, borsada 1.000 dolardan işlem gördüğünü farz edelim. Yani bu şirketin 1 adet (lot) hissesini 1.000 dolar karşılığında alabiliyorsun. Diyelim ki 1000 dolar senin için çok yüksek bir rakam!
  • Parça hisse özelliğiyle birlikte bu şirkete 100 dolarla da yatırım yapabilirsin. Hatta 10 dolarla da yapabilirsin. Yani şirketin 1 tam (lot) hissesi yerine, yatırım yapmak istediğin fiyat kadar hissesini alabilirsin.
  • Parça hisse senedi, sermayesi sınırlı olsa dahi portföyüne çeşitlilik katmak isteyen yatırımcıların oldukça işine yarar. Böylece 100 dolarla bile 100 farklı hisseyi alabilirsin!

 

🤔 Midas bunu nasıl yapıyor?

Bir hisse senedini büyük bir pizza olarak hayal edelim.

Senin için bu pizzayı dilimlere bölüyoruz ve arzu ettiğin kadar yatırım yapabilmeni sağlıyoruz. Bu sayede istediğin hisse senedi fiyatı ne olursa olsun, en sevdiğin şirketlerin dilimlerine istediğin adet veya tutarla erişebilirsin.

  • Amerika Birleşik Devletlerinin SPK'sı olan Security Exchange Comission'nın (SEC) verdiği yetkiyle parça hisse alım ve satımı hizmeti sunulmaktadır. Kaynak 

 

📚 Detaylı bilgi:

Midas uygulamasında parça hisse alım satımı nasıl yapılır ?

Başka sorularınız mı var?

Talep Gönder