Borsa Terimleri

Hisse başına kâr (EPS) nedir?

Şirketin her bir hissesi başına düşen kâr miktarını gösteren EPS (Earnings per share) değeri, çeyreklik net kâr miktarının toplam hisse adedine bölünmesiyle hesaplanır.

  • Örnek olarak, XYZ hissesi 2021’in 2. çeyreğinde 1 milyar dolar net kâr açıklamış olsun. Eğer şirketin toplam hisse senedi adedi 10 milyar adet ise, şirketin 2. çeyrekteki EPS değeri 0,10 dolar olmuş olur.

 

❗️ Neden önemli?

EPS değeri şirketin her bir hisse adedi için ne kadar kâr ettiğini gösterir. Yani bir başka deyişle, yatırımcıların şirketin kârının ne kadarına ortak olduklarını göstermiş olur. Dolayısıyla beklentileri karşılayan veya daha yüksek gelen pozitif bir EPS değeri, şirketin kârlılığına yönelik önemli bir gösterge oluşturur.

  • 💰 Temettü ihtimali:Temettü, bir şirketin dönemlik olarak elde ettiği kârın belirli bir oranını yatırımcılarına dağıtmasıdır. Haliyle, bir şirketin temettü verme ihtimalini belirleyen en önemli faktörlerden biri de şirketin kârlılığıdır. Yüksek gelen bir EPS oranı, şirketin temettü açıklama ihtimalini arttırır, çünkü temettü dağıtan bir şirket kâr etmiştir. Ama tabii ki bu, kâr eden her şirketin kesin temettü dağıtacağı anlamına gelmez.

 

👉 (EPS, çeyreklik değerin yanı sıra yıllık olarak da hesaplanabilir. Midas uygulamasında gördüğün değerler “çeyreklik EPS” değerleridir.)

 

📲 Hisse Başına Kâr (EPS) Oranına Nereden Bakabilirim?

  1. Midas uygulamasına gir.

  2. EPS değerine bakmak istediğin hissenin sayfasına gel.

  3. Finansal bilgiler tablosunda bulunan çeyreklik “EPS” grafikleri, bu değerleri göstermektedir.

Başka sorularınız mı var?

Talep Gönder

Yakında Görüntülenen Makaleler