Blog

Temettü Emekliliği Nedir? Mantıklı Mı?

Şubat 15, 2023
Temettü Emekliliği Nedir? Mantıklı Mı?
Makaleyi sesli dinle
Temettü Emekliliği Nedir? Mantıklı Mı?

Temettü emekliliği borsada yatırım yapan veya başlamak isteyenlerin aşina olduğu ve özellikle son birkaç yılda hayatımıza giren yeni bir yatırım çeşidi oldu. 

Gelecekte nakit akışını devam ettirmek isteyenlerin tercihi olan temettü emekliliği, tıpkı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gibi düzenli birikim isteyen bir model konumundadır.

Bu sebeple uzun yıllar boyunca yatırım yapılacak hisse doğru seçilmeli ve temettü yatırımını doğru kavramak gerekir.

Peki temettü emekliliği için doğru hisse nasıl seçilir? Türkiye’de temettü emekliliği mantıklı bir yatırım aracı mı? Gelin birlikte inceleyelim.

Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü emekliliği adındanda anlayabileceğiniz üzere bir emeklilik modelidir. Özellikle yurt dışında yaygın olan bu model son yıllarda Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler içinde kabul görmüştür. 

Temettü emekliliği modelini benimsemek için öncelikle temettü nedir ve şirketler neden temettü dağıtır bu kavramları doğru anlamamız gerekir.

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesine nedir. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü, işletmedeki her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre bir pay verilmesi anlamını taşır.

Temettü şirkete duyulan güvenin ödülüdür. Bu sebeple hissedarlar, hisse senetlerini ellerinde tutmaları konusunda daha kararlı olurlar. İstikrarlı temettü ödemeleri ise şirket performansının işareti olarak görülür, yatırımcılar tarafından olumlu değerlendirilir. Şirketin gelecekte büyüme ve kazanç artışı beklediği algısını yaratır.

Kâr dağıtım politikasını esas alarak temettü dağıtan şirketlerin temel amacı budur.

Genel olarak toparlayacak olursak temettü emekliliği, en az 10 yıl süreyle borsada işlem gören, kâr oranı yüksek ve iyi büyüme oranlarına sahip olan şirketlerin hisselerini alarak, pasif gelir elde etme yöntemidir. Kabaca gelir elde edilmeyen dönemlerde tasarruf yapma yöntemi olarak da bilinmektedir. 

Temettü Emekliliği İçin Hangi Hisseler Seçilmeli?

Bir şirketin yüksek temettü vermesi demek o şirketin temettü hissesi olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple temettü emekliliğinde uzun vadeli bir plan çizerken doğru hisseleri seçmek oldukça önemlidir.

Peki temettü emekliliğinde hisse seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Öncelikle yatırım yapacağınız şirket son 10 yılda düzenli olarak en az 7-8 kere temettü vermiş mi buna bakmanız gerekir. Yani tüm şirketlerin temettü geçmişlerini kontrol etmelisiniz.
 • Sektörel krizlerde temettü almaya devam edebilmeniz için portföyünüzde farklı alanlarda üretim yapan şirketleri bulundurmalısınız.
 • Belirlediğiniz şirketlerin temettü verimliliği ise en az 5% ve üzeri olması gerekir. Bu sayede bileşik getiriye daha kolay ulaşabilirsiniz.
 • Ortak olduğunuz şirketlerin bilançolarını takip edip her yıl satışlarını en az enflasyon oranında arttırmasını beklemelisiniz. Satışlar artıyor ve üretime tam gaz devam ediyorsa işler yolunda demektir.
 • Yatırım yapılan sektörün sürdürülebilir geleceği parlak olması şart. Bu otomotiv, beyaz eşya, enerji, gıda, demir-çelik, petrokimya vb. birçok alan olabilir. Yeter ki seçtiğiniz sektörler geleceğe ışık tutsun.
 • En önemli kriter ise işini geliştiren, özsermaye kârlılığını düzenli olarak arttıran, kârını ortaklarıyla paylaşan, gerektiğinde geri alımlar yaparak hissesine sahip çıkan, yatırımcı dostu profesyoneller tarafından yönetilen kurumsal bir şirket olmasıdır.

Temettü Emekliliği Nasıl Yapılır? Ne Kadar Lazım?

Borsada temettü emekliliğine ulaşabilmek için bir şirkete uzun yıllar yatırım yapmanız gerekir. Elde ettiğiniz temettülerle o şirketten tekrar hisse alarak bileşik getiri oluşturmalısınız.

Genellikle yatırımcılar en çok “Temettü emekliliği için ne kadar para lazım?” sorusunun yanıtını merak eder. Fakat bu soruya net bir cevap bulabilmek oldukça zordur.

Çünkü düzenli birikim gerektiren temettü yatırımında seçeceğiniz hisse, yatırım yaptığınız sektör, alım gücünüz ve yaşam standartlarınıza göre değişik gösterecektir.

Bu noktada şirketlerin geçmiş dönem temettü ödemelerini inceleyerek bir yatırım tutarı belirleyebilir ve yol haritanızı oluşturabilirsiniz.

Borsada Temettü Emekliliği İçin Verimi En Yüksek Şirketler

Temettü tarihleri esas alınarak son 5 yılda 5 kez temettü ödemesi yapan ve temettü verim ortalaması yüksek hisseler:

 1. İş Yat. Ort. 14,76%
 2. Pergamon Dış Ticaret 14,49%
 3. Ereğli Demir Çelik 10,85%
 4. İskenderun Demir Çelik 10,79%
 5. Vestel Beyaz Eşya 10,63%
 6. İş Y. Men. Değ. 9,97%
 7. Tofaş Oto. Fab. 9,47%
 8. Trabzon Liman 9,11%
 9. Ege Seramik 8,71%
 10. Yeni Gimat GMYO 8,67%
 11. Alkim Kağıt 8,35%
 12. Aksa Akrilik 8,27%
 13. Enerjisa Enerji 7,82%
 14. Anadolu Hayat 7,82%
 15. Panora GYO 7,27%
 16. Nuh Çimento 7,26%
 17. Pınar Et 7,10%
 18. Akmerkez GYO 7,08%
 19. Aygaz 7,01%
 20. Eczacıbaşı Yatırım 6,58%

Temettü Emekliliği Mi Bes Mi?

Yatırım yapmanın en önemli ilkelerinden birisi yumurtaları farklı sepete koymaktır. Burada farklı sepetlerden kasıt, farklı piyasalarda işlem gören yatırım araçlarıdır.

Hisse senedi, borçlanma araçları, gayrımenkul, altın ve kıymetli madenler ile diğer sermaye piyasası araçları portföye alınabilecek yatırım enstrümanlarıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile bu yatırım enstrümanlarını tek bir yerde değerlendirebilir ve fonlar aracılığıyla riskinizi bölebilirsiniz. Bununla birlikte devlet katkısı alarak sisteme dahil olabilirsiniz. Elbette devlet katısından yararlanabilmeniz için uzun bir süre bu sistemin dışına çıkamazsınız.

Temettü emekliliği için ise kendi portföyünüzü yöneterek şirketlere ortak olabilir ve yılın belirli dönemlerinde temettü veren hisseler ile gelir elde edebilirsiniz. Hisse senedi piyasaları kazanç oranı ve volatilitesi yüksek olması sebebiyle finansal okuryazarlığının öne çıkdığını unutmamalısınız.

Her iki emeklilik modelininde artıları ve eskileri mevcuttur. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta volatilitesi yüksek bir piyasada işlem yapmak mı yoksa risk seviyesi daha az bir yatırım aracını tercih etmek mi?

Uzun vadeli yatırım planı olanlar için Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve temettü emekliliği mantıklı bir tercihtir. Bunun en önemli sebebide gelecekte size pasif gelir oluşturabilecek kaynaklar olmasıdır.

Benzer İçerikler

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti