Yatırım Rehberi

Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?

May 22, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?
Makaleyi sesli dinle

Artan döviz kuru, enflasyon, satın alma gücü ve faturalar derken kişisel bütçemizi yönetmek epeyce zorlaştı! 

Hatta ortada bir bütçe bile kalmıyor desek yeridir!

Peki, bu zorlaşan koşullarla nasıl mücadele edebiliriz? Biz para kazanmak için bu kadar çalışırken, paranın bir kenarda oturmamasını ve bizim için çalışmasını nasıl sağlayabiliriz?

Kısa cevap: Kâr eden şirketlere ortak olup, kârlarından pay alarak. Yani onlar kazanırken, biz de kazanabiliriz.

Böylece dolarla pasif gelir kaynağı oluşturabiliriz.

Apple, Microsoft ve Starbucks gibi devler her ne kadar günlük hayatımızda çok yakınımızda olsalar da, bu şirketlerin ortakları olmak bir o kadar uzak geliyor(du)… En azından eskiden böyleydi.

SPK lisanslı aracı kurum Midas’la birlikte düşük komisyon ücreti ve minimum bakiye zorunluluğu olmadan Amerikan borsalarına yatırım yapabilirsin.

Peki, dolarla aylık temettüyü nasıl alabiliriz?

🏃‍♂️ Nasıl Yatırıma Başlayacağım?

Midas’a video görüşme ile sadece 10 dakika içerisinde kayıt olabilir ve ilk para transferini dakikalar içerisinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında yatırıma başlayabilirsin.

Böylece sevdiğin şirket hisselerinin alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsin. 

Öncelikle bu link ile App Store veya Google Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirmen gerekiyor.

Ardından 3 kısa adım seni bekliyor:

  • Hesap Aç: Midas’a ücretsiz olarak kayıt ol
Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?
  • Hisseni Seç: Keşfet sayfasından dünya devi binlerce şirketin hissesini hazır listeler aracılığıyla bulabilirsin
Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?
  • Hisseyi Al: Yatırım yapmak istediğin hissenin sayfası içerisinde alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsin
Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?

Eğer Midas’ı indirip kayıt işlemlerini tamamladıysan, yatırıma başlamak için en önemli noktalardan birine yani hisse seçimine değinebiliriz. 👇

🤔 Hangi Şirketlere Yatırım Yapacağım?

Burada maalesef sana şirket adı veremiyoruz. 😔

Diğer yandan dünya devi şirketleri özelliklerine göre senin için listeliyor ve ne tarz bir yatırım yapmak istiyorsan bu listelere bakarak yatırımlarını yönlendirmen için sana yardım ediyoruz!

Dolarla yatırım yaparak, dolarla pasif gelir kazanmak istiyorsan bunun için de listelerimiz var!

Midas uygulamasını açarak, “Keşfet” sayfasında bulunan “Yatırım’ın Enleri” bölümüne bir göz atalım.

Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?

Burada senin için hazırladığımız “Kârını En Çok Paylaşanlar” veya “Temettü Aristokratları” listelerine bir göz atabilir ve en çok kâr payı dağıtan şirketlere yatırım yaparak kendine pasif gelir kaynağı oluşturabilirsin.

Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?
Bu listeler 15.12.2023 tarihindeki verilerle alınmıştır. Listenin güncel durumuna Midas uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Peki bu listelerde neler var? Kârını en çok paylaşan şirketleri ve dağıttıkları bu kâr paylarını en çok artıran şirketleri büyükten küçüğe doğru bu listelerde sıraladık.

Böylece en çok kâr payı dağıtan şirketleri kolaylıkla bulabilirsin. Eğer yatırım yapmak istediğin şirketi seçtiysen, devam edelim.

Bu hisselerin üzerine tıklayarak, hisse detay sayfalarında bulunan “Temettü Ödemeleri” bölümüne bir göz atalım.

Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?
Nike ve Coca-Cola hisselerinin temettü verimleri 15.12.2023 tarihindeki verilerden alınmıştır. Temettü verimlerinin güncel durumlarına Midas uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Burada şirketin hissesini almak için ödediğin “hisse fiyatının” yüzde kaçını, şirketin son 12 ay içerisinde temettü olarak yatırımcılarına dağıttığını bulabilirsin.

Örneğin 100 dolarlık bir yatırım yaptığını ve ilgili şirketin 20% temettü ödemesi sağladığını düşünelim. Bu demektir ki, yaptığın 100 dolarlık yatırım 1 sene içerisinde sana 20 dolarlık pasif gelir sağlayabilir!

Midas’a kayıt oldun, hisseni seçtin ve pasif gelir yatırımlarını yaptıysan geriye sadece tek bir şey kalıyor: Arkana yaslanıp beklemek!

Yatırımcısı olduğun şirket artık her kâr ettiğinde artık seninde cebini düşünecek. Böylece dağıttığı her kâr payından sende faydalanabileceksin.

📈 Yatırım Yapmak için Ne Kadar Paraya İhtiyacım Var?

Yatırım hakkında bugüne kadar “XX lira kadar birikmiş paran olmalı, tek başına yapamazsın, yatırım zengin insanların işi” gibi basmakalıp cümleler duymuş olman olası.

Fakat artık yatırım literatüründe böyle sınırlamalara yer yok!

Midas uygulaması üzerinden cebinde ne kadar varsa o kadar tutarla yatırım yapabilirsin! Çünkü “parça hisse” olarak adlandırdığımız bu özellik, dilediğin adet veya tutarla Amerikan borsalarında yatırım yapabilmene olanak tanır.

İster 1.000 dolar, istersen de 10 dolar ile Apple, Microsoft, Starbucks, Google ve Tesla gibi devlere ortak olabilirsin.

“Nasıl Yatırım Yapmalıyım?”, “Amerikan Borsalarında Nelere Yatırım Yapabilirim?” veya “Hisse senedi yatırımında nelere dikkat etmen gerek?” gibi sorularının tamamı için Amerikan Borsasında Yatırım Rehberi içeriğimize göz atabilirsin! 🚀

Nasıl Dolarla Aylık Temettü Alabilirim?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı