Kısa pozisyon, finans piyasaları düşüş eğilimindeyken kâr elde etmek için uygulanan bir yöntemdir. İngilizce karşılığı “short position” olan terim, yatırım alanında sıklıkla kullanılır. Kısa pozisyon ne demektir sorusu kısaca bu biçimde yanıtlanabilir. 

Yatırım alanında tecrübesiz olan kimseler kâr elde etmenin yalnızca fiyatların yükselmesiyle gerçekleşeceğini düşünür. “Short pozisyon ne demek?” sorusunun cevabı ise bu bilgiyi geçersiz kılar. Ayı piyasası olarak adlandırılan düşüş durumları ayrıntılı analizler sonucunda kâra dönüştürülebilir. 

“Short pozisyon açmak ne demek?” sorusunu örneklendirmek için elinizde 100 dolar olduğunu düşünelim. Dolar kuru 1$ = 1.5 TL iken paritenin düşeceği yönünde bir beklentiniz olduğunu varsayalım. Bu durumda kısa pozisyon almak için 100 dolarınızı TL’ye çevirebilirsiniz. Şimdi elinizde 150 TL var. Beklediğiniz düşüş gerçekleşti ve 1 $=1 TL oldu. Elinizdeki paranın 100 TL’si ile yeniden dolar aldığınızda 50 TL kâr elde etmiş olursunuz.

Kısa Pozisyonun Özellikleri Nelerdir?

Kısa pozisyon almak ne demek sorusunu yanıtlayabilmek için öncelikle bu işlemin özellikleri kavranmalıdır. Bir malı veya değeri düşük fiyatlı iken alıp değeri yükseldiğinde satmak kâr elde etmenin yöntemlerinden biridir. Kısa pozisyonun en temel özelliği bir malın veya varlığın değerinin düşeceği tahmin edildiğinde eldeki varlıkların daha sonra yeniden alınmak için satılmasıdır. Short pozisyonu farklı kılan esas nitelik de düşüş yaşanırken de kâr elde edilmesini sağlamasıdır. 

Borç alınan varlıklar ile borsada short pozisyon almak mümkündür. Açığa satış olarak da bilinen bu yöntemde düşüş beklentisiyle bir miktar varlık borç alınır. Söz konusu varlık hisse senedi veya kripto para da olabilir. Ardından hemen satılarak piyasada düşüşün yaşanması beklenir. Eğer durumlar beklendiği gibi ilerlerse borç alınan miktarda varlık geri satın alınır. Böylece hem borç ödenmiş olur hem de aradaki fiyat farkı kâr olarak elde edilir.

Kısa Pozisyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Short pozisyon alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Bu işlem size kazanç sağlayabileceği gibi yanlış tahminlerin yapıldığı durumlarda büyük kayıplar yaşamanıza da neden olabilir. Kısa pozisyon beklentisiyle yapılan yatırımlarda fiyatlarının ani şekilde yükselmesi de olası bir durumdur. Bu senaryo özellikle borç alınan varlıklarla yapılan yatırımlarda kısa pozisyon sıkışması denilen bir duruma neden olabilir. 

Kısa pozisyon sıkışması fiyatların yükselmesiyle manuel veya otomatik olarak kapatılan yatırımların fiyatlarda ani ve aşırı bir yükselişe neden olmasıdır. Bu durum beklenmeyen kayıplar yaratabilir. Bu gibi olumsuzlukları önlemek için öncesinde short pozisyon hesaplama yöntemlerinin iyi şekilde araştırılması tavsiye edilir.

Kısa Pozisyonun Avantajları Nelerdir?

Short pozisyon yatırımcılar için pek çok avantaja sahiptir. Bu yöntemi iyi şekilde uygulayan kişiler, piyasalar bir düşüş eğilimindeyken kayıp yaşamaz. Aynı zamanda kazanç elde etmeyi de başarırlar. Kısa pozisyon almak, uzun süre beklemeden kâr etmenizi sağlayabilir. Açığa satış ile alınan short pozisyonlarda sahip olmadığınız bir değer üzerinden kazanç sağlamanız da mümkündür.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Büyük küçük birçok şirket, zaman zaman sermaye artırımı için hisse senedi yöntemine başvurur. Şirketlerin maddi gereksinimlerini çözmek için başvurduğu bölünme yöntemlerinin...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Birikmiş Faiz Nedir?

Makaleyi sesli dinle Literatürde “Accrued Interest” olarak geçen birikmiş faiz, yatırım ile ilişkilidir. Yatırımcı tarafından sağlanan kaynağın, yatırım dönemi başlangıcından...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bileşik Faiz Nedir?

Makaleyi sesli dinle Bileşik faiz veya diğer adı ile mürekkep faiz tanım olarak; ara dönemlerde gerçekleşen faizlerin anaparaya eklenmesi sonucunda ortaya çıkan toplam üzerinden ödenen...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açık Piyasa İşlemleri(APİ) Nedir?

Makaleyi sesli dinle Açık piyasa işlemleri; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasada dolaşan para miktarını kontrol etmek maksadıyla hazine bonosu, hisse senedi veya tahvil...