BIST Şirket Haberleri

Türkiye Genelinde Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sayısı 8.861’a Ulaştı!

September 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye Genelinde Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sayısı 8.861’a Ulaştı!

Türkiye, elektrikli araçlar için şarj altyapısını hızla geliştirmeye devam ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de şarj istasyonu sayısı 6 bin 633 adeti AC, 2 bin 228 adet DC noktası olmak üzere toplam 8 bin 861 ulaştı.

Şarj Ağı İşletmeci Lisansı Sahipleri Artıyor 📜

Elektrikli araç şarj altyapısının hızlı bir şekilde kurulabilmesi için yasal düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler sayesinde, şarj ağı işletmeci lisansı sahibi şirket sayısı 5’ten 132’ye yükseldi.

Türkiye’deki Elektrikli Araç Sayısında da Artış Yaşanıyor 🚘

TÜİK verilerine göre, haziran 2023 itibarıyla Türkiye genelinde 27.476 adet şarj edilebilir elektrikli araç bulunmaktadır. Halihazırda, bu araçlara hizmet veren 3.790 şarj istasyonu ve 8.001 şarj noktası (soket) bulunuyor.

Türkiye, Avrupa’da Ön Sıralarda 🇹🇷🇪🇺

Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında, araç başına düşen şarj noktası sayısı ile Türkiye, Avrupa’da üst sıralarda yer alıyor. Özellikle, AC şarj noktası açısından 2., DC şarj noktası açısından 1., toplam şarj noktası açısından ise 2. sırada.

Türkiye’nin Büyük Şehirlerinde Şarj Noktaları Yoğunlaşıyor 🏙️

İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi büyük şehirler, şarj noktalarının en yoğun olduğu bölgeler. Örneğin, İstanbul’da 2.200, Ankara’da 822 ve Antalya’da 682 şarj noktası bulunuyor.

Teşvik ve Desteklerle Büyüme Devam Ediyor 📊

Şarj ağı işletmeci lisansı sahiplerinin artması ve bu alana yönelik teşviklerin verilmesiyle, Türkiye genelinde şarj noktası artışının devam etmesi bekleniyor.

Türkiye Genelinde Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sayısı 8.861'a Ulaştı!

Borsa İstanbul Şirketleri Şarj İstasyonu Yatırımlarını Hızlandırdı

Borsa İstanbul’da işlem gören 16 şirket elektrikli araç şarj istasyonu yatırımı yapıyor.

Türkiye Genelinde Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sayısı 8.861'a Ulaştı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: EPDK