Bültenler

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: EUPWR, KONTR, KCAER, PARSN, MPARK ve PNLSN

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: EUPWR, KONTR, KCAER, PARSN, MPARK ve PNLSN
Google News Icon Takip Et

BIST 100 Endeksi Düşüşte: Dün yaşanan düşüş sonrası haziran ayının son haftasından bu yana oldukça iyi performans gösteren BIST 100 endeksi oldukça zayıf bir görünüm sergiledi. Endeks, günü 3,57% düşüşle 6.365 puandan kapattı ve toplam 139,5 milyar TL işlem hacmi kaydetti. 15 Mayıs’tan bu yana ise endekste puan bazlı en yüksek düşüş (235 puan) yaşandı. 

Sektörel Ayrışmalar: Sanayi endeksi 3,6% ve bankacılık endeksi 6,32% ile en çok düşüş yaşayan sektörler oldu. İşlem hacimleri noktasında ise; sanayi endeksinde 64 milyar TL, bankacılık endeksinde ise 16,3 milyar TL hacim gerçekleşti. 

Endeksi En Çok Düşüren: AKBNK, SISE ve TUPRS, düşüşleri ile BIST 100 endeksine puan bazlı en fazla zarar veren hisseler oldu. 📉 

Şirket Haberleri

EUPWR: Europower Enerji, ARGE ve TEST ekibinin 40.5 kV Mesnet Tipi Akım/Gerilim Trafosu Tasarım ve Prototip Projesini ve ürünün üretim denemelerini başarıyla tamamladığını açıkladı. 🎉

KONTR: Enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Kontrolmatik, yabancı bir müşteri ile yurt dışında gerçekleştirilecek olan 3 adet 132/33kV GIS Substation yapımı için 44,7 milyon dolarlık bir EPC (Mühendislik, Tedarik ve İnşaat) sözleşmesi imzaladı.

KCAER: Kocaer Çelik, Amerika Birleşik Devletleri’nden enerji sektörü için 14.758.742 dolarlık yeni sipariş aldığını açıkladı. Bu, şirketin 2022 yılı yurt dışı satışlarının 53%’ünü oluşturan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başarısının bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

PARSN: Parsan Makina tarafından geliştirilen titanyum ve nikel süper alaşım malzemeden türbin diski dövme süreci tamamlandı ve nihayetinde ürüne dönüştürüldü. Bu ilerlemeyi Parsan Makina’nın AR-GE ve mühendislik departmanları sağladı.

MPARK: MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. büyüme stratejisi doğrultusunda yeni kararlar aldı. Şirket, metropollerde büyük ve orta ölçekli hastanelerle büyümek istiyor. Bu kapsamda, İstanbul Ataşehir’de yeni bir hastane inşaatı yapılacak.

PNLSN: 18.07.2023 tarihinde Panelsan Çatı, Maşlak Holding ve Panelsan Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Maşlak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Kaan Maşlak arasında bir hisse devir sözleşmesi imzalandı.

Büyük Resim

BIST’e Yön Verecek Veriler: Yarın saat 10.00’da TÜİK temmuz ayı tüketici güven endeksini açıklarken, TCMB de aynı gün saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. Foreks Haber tarafından yapılan ankete göre medyan beklentisi faizin 20%’ye yükseleceği yönündeydi. Bahreyn, Kuveyt ve Katar gibi Körfez ülkelerinden gelecek yatırım haberleri ve 20 Temmuz PPK faiz kararı endeksi yönlendirecek makro katalizörler arasında gözüküyor.

Uluslararası Piyasalar: ABD ve Avrupa hisse endeksleri iyi performans gösterdi. Avrupa’da FTSE 100 Endeksi 0,64%, CAC 40 Endeksi 0,38% ve DAX Endeksi 0,35% arttı. ABD’de, art arda yedi günlük yükseliş kaydeden Dow Jones Endeksi 1,06% artışla hareketin öncüsü oldu. Nasdaq Endeksi 0,76%, S&P 500 Endeksi de 0,71% yükseldi. 

Altın & Petrol: Altın, 1,2%’lik bir değer artışı ile 1.982 dolara kadar yükseldi. Brent petrolün fiyatı ise 1,71% artarak varil başına 80 dolara çıktı.

Risk Primimiz: Türk Liramız ABD Doları karşısında 2,16% değer kaybetti. Paralelde ise CDS yani Risk Primimiz de 2% yükselerek 453 baz puan oldu.

Takvimde Neler Var?

  • İş Yatırım (ISMEN)’ın 322,5% oranında yapacağı bedelsiz sermaye artırımı bugün gerçekleşecek.
  • Hedef Girişim Sermaye Y.O. (HDFGS)’nun 73,8% oranında yapacağı bedelsiz sermaye artırımı bugün gerçekleşecek.
  • Mistral G.M.Y.O (MSGYO) 5,8% temettü verimi ile bugün pay başına 0,48 TL temettü dağıtacak. Temettü ödemelerinin 21 Temmuz’da hesaplara geçmesi bekleniyor.

Haftanın Halka Arzları 

  • Kaleseramik 20-21 Temmuz’da “KLSER” kodu ile talep toplamaya başlayacak.
  • Fuzul Gayrimenkul 20-21 Temmuz’da “FZLGY” kodu ile talep toplamaya başlayacak.
  • Atakey Patates 19-20-21 Temmuz’da “ATAKP” kodu ile talep toplamaya başlayacak.

Teknik Analiz Verileri*

Teknik göstergelerine göre bugün en yüksek “AL” puanına sahip ilk 5 hisse*: BRYAT, BIMAS, OTKAR, ECZYT, ISMEN

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: EUPWR, KONTR, KCAER, PARSN, MPARK ve PNLSN

İşlem Hacmi En Yüksekler 

Dün THYAO, ASELS, TCELL, EKGYO ve TTKOM en yüksek işlem hacmine ulaşan ilk 5 hisse oldu.

En Hızlı Hisseler

Endeks hareketine kıyasla daha çok yükseliş veya düşüş yaşayan yani en yüksek beta değerine sahip ilk 5 hisse bugün itibarıyla şöyle:

ARSAN: 1,32

TKFEN: 1,22

SISE: 1,17

TTKOM: 1,16

ASELS: 1,16

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

*Bu bölümde sunulan veriler Finnet2000 sitesinden derlenmiş olup, Midas Menkul Değerler’in fikirlerini yansıtmamaktadır. Burada ifade edilen “AL” notları hisselerin teknik görünümlerine ve indikatörlerine yönelik Finnet2000 sitesi tarafından sağlanmaktadır.