Borsa Terimleri

Piyasa değeri nedir?

Bir şirketin piyasadaki hisse senedi adedi ile hisse fiyatının çarpılmasıyla hesaplanır ve şirketin piyasadaki toplam değerini gösterir.

❗️ Burada unutulmaması gereken nokta, piyasa değeri ile şirketin toplam değerinin her zaman aynı olmadığıdır. Çünkü halka arz olmuş şirketler, hisselerinin tamamını halka arz etmeyebilir. Yani şirketlerin piyasada işlem gören “aktif” hisselerinin yanı sıra işlem görmeyen ve büyük hissedarlarında bulunan “inaktif” hisseleri de vardır.

  • Örnek olarak, XYZ şirketinin halka arz olduğunu varsayalım. Şirket sadece %10’luk kısmını 1 milyon pay adedi ile hisse başına 10 dolardan halka açmış olsun. Bu durumda şirketin piyasa değeri 10 milyon dolar olurken, bu değer sadece halka açık %10’luk kısmı için hesaplanmıştır ve şirketin toplam değerini göstermez.

 

Piyasa değerlerinin kendi içlerinde bir de kategorileri vardır. Bunlar sırasıyla:

  • 🥇 Mega Piyasa Değeri (Mega-Cap): 200+ milyar dolar (Örnek: Microsoft ~ 2,13 trilyon dolar)

  • 🥈 Büyük Ölçekli Piyasa Değeri (Big-Cap): 10 milyar dolar - 200 milyar dolar (Örnek: Starbucks ~ 131,71 milyar dolar) 

  • 🥉 Orta Ölçekli Piyasa Değeri (Mid-Cap): 2 milyar dolar - 10 milyar dolar (Örnek: The New York Times ~ 8,39 milyar dolar) 

  • 🪙 Küçük Ölçekli Piyasa Değeri (Small-Cap): 300 milyon dolar - 2 milyar dolar (Örnek: Manchester United ~ 851,88 milyon dolar) 

 

📲 Piyasa Değerine Nereden Bakabilirim?

  1. Midas uygulamasını gir.

  2. Piyasa değerine bakmak istediğin hissenin sayfasına gel.

  3. İstatistikler tablosunun sağ üst kısmında bulunan “Piyasa Değeri” satırından inceleyebilirsin.

Başka sorularınız mı var?

Talep Gönder