Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: CWENE, ASTOR, NETAS, TUPRS, EUPWR, GESAN, MEDTR, MIATK, SAFKR ve VESTL

Kasım 30, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: CWENE, ASTOR, NETAS, TUPRS, EUPWR, GESAN, MEDTR, MIATK, SAFKR ve VESTL

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Cw Enerji (CWENE), GES kurulumu işi için Sütaş ile 5,5 milyon dolar, Uzunlar İplik ile 9,5 milyon dolarlık sözleşmeler imzalandı.
 • Cw Enerji (CWENE)’nin Almanya’daki iştiraki TTATT AG’nin, Almanya’da yerleşik SEAC Holding GmbH ile 50% iştirak edereki CWSE Group GmbH ve CWSE Management GmbH ünvanlı iki ayrı şirket kurulmasına karar verildi.
 • Astor Enerji (ASTOR), Cengiz Holding ile 4,400 milyon avro tutarında 7 adet güç transformatörü ve 1 adet topraklama transformatörü satışı için sözleşme imzaladı.
 • Netaş (NETAS), Türk Telekom’dan (TTKOM) toplamda 3,5 milyon dolarlık sipariş aldı.
 • Tüpraş (TUPRS)’ın, Malkara ve Mursallı RES olmak üzere toplam 129,6 MW kurulu güce sahip depolamalı RES kurulumu için ön lisans başvurusu olumlu sonuçlandı.
 • Europower Enerji (EUPWR), Girişim Elektrik (GESAN) iş birliği çerçevesinde TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği Trabzon GIS Yenileme DOKAP Yapımı İşi ihalesine katılarak 342 milyon TL ile en avantajlı teklifi verdi.
 • Meditera (MEDTR)’nın 13.140 m²’lik üretim tesisi için devam eden yatırım teşvik belgesinin revize işlemleri Bakanlık tarafından onaylandı.
 • Mia Teknoloji (MIATK)’nin iştiraki olan Tripy Mobility Teknoloji’nin geliştirdiği MobiTek yazılım projesi, Gazi Üniversitesi Teknopark Yönetimi tarafından onaylandı.
 • Safkar Ege (SAFKR), Emiralem’de bulunan üretim tesisinde kurulu GES ile üretilecek elektriğin satışında Gediz Elektrik ile satış sözleşmesi imzaladı.
 • Vestel Elektronik (VESTL), Vestel Ticaret ve Whirlpool hakkında başlatılan soruşturmanın Rekabet Kurumu kararınca sonlandırıldığını duyurdu.
 • Yeo Teknoloji (YEOTK) iştiraki olan Yiltun Energie SRL’nin İtalya’da kurulu gücü 7,4 MW olan GES yatırımı çalışmasına başladı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalarda, ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceği ihtimali varlık fiyatları üzerinde etkili olurken, özellikle Asya ekonomilerine yönelik endişeler devam ediyor.
 • ABD’de talebin yavaşladığını gösteren veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının ardından gelecek yıl faiz indirimlerine başlanabileceğine dair beklentilerin artması, tahvil piyasalarındaki alış ağırlıklı seyri destekledi. Kaynak
 • ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı 7,37%’ye düşerken mortgage başvuruları 0,3% artış kaydetti. Kaynak

📈 ORGE Analist Toplantısı Değerlendirmesi ve Hap Notlar

🔎 Midas gözüyle genel değerlendirme: Toplantıda paylaşılan bilgiler ve genel finansalların değerlendirildiği yazımızda; devam eden ve planlanan faaliyetler, mali durum ve süreç içerisinde şirketin çalışma prensibine değindik.

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yatay bir seyirle 8.007,99 puandan başladı.
 • Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde 5,9% büyüme kaydetti. Kaynak
 • Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğinin (TÜSİAD), Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT) ortaklığında düzenlediği 2. Türkiye-Çin İş Konferansı, Pekin’de yapıldı. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 95.000 adet payı 154,30 – 165,50 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • AGESA, paylarının geri alınması kapsamında 30.000 adet payı 57,50 – 58,20 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • KLSYN, paylarının geri alınması kapsamında 35.000 adet payı 6,20 – 6,24 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • PRKME, paylarının geri alınması kapsamında 25.000 adet payı 22,96 – 23,10 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • SMRTG, paylarının geri alınması kapsamında 50.000 adet payı 61,50 – 61,90 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak 2 şirket bulunuyor.

OZSUB 0,0597 TL net temettü dağıtacak.

LKMNH 0,2062 TL net temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde 8 kritik gelişme bulunuyor.

OPEC+ Toplantısı

Türkiye – 3Ç23 GSYH – Yıllık / (TSİ) 10.00

Türkiye – PPK Özeti / (TSİ) 14.00

ABD – İşsizlik Maaşı Başvuruları / (TSİ) 16.30

ABD – Ekim Ayı Kişisel Gelir / (TSİ) 16.30

ABD – Ekim Ayı Kişisel Gider / (TSİ) 16.30

ABD – Fed Üyesi Wailliams’ın Konuşması / (TSİ) 17.05

ABD – Kasım Ayı Chicago PMITSİ) / (TSİ) 17.45

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 30 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.